Β’ Εθνική μπάσκετ: Πέμπτη σερί ήττα για τη Νίκη

Την πέμπτη συνεχόμενη ήττα υπέστη η Νίκη χάνοντας με 82-74 από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων εκτός έδρας. Η απουσία του Σάκη Κουτίνα ήταν αισθητή για δεύτερο σερί ματς, ενώ χθες έλειψε και ο Μανώλης Σκουφεζής που προσβλήθηκε από ίωση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Μάλιστα στην πρώτη περίοδο ήταν ισόπαλες 23-23, ενώ το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 42-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΓΣ Ιωαννίνων πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι, όπου ο Ψάλτου «πλήγωσε» τους φιλοξενούμενους. Όταν οι «κυανόλευκοι» πήγαν να κλείσουν την άμυνά τους, ήρθε ο Νικολόπουλος να «βομβαρδίσει» από την περιφέρεια σημειώνοντας συνολικά πέντε τρίποντα (62-53 στο 30’).

Η ομάδα των Ανδρέα Μαύρου και Γιώργου Κοσμάτου έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον νεαρό Ζησόπουλο μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους με 2,5 λεπτά να απομένουν. Σ’ εκείνο το σημείο έχασαν κρίσιμες επιθέσεις, ενώ υπέπεσαν και σε κάποια λάθη που στο τέλος κόστισαν την ήττα με 82-74.

Δεκάλεπτα: 23-23, 42-41, 62-53, 82-74.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης-Καννής): Γυφτάκης 18 (2), Νικολόπουλος 17 (5), Μπαζάκας, Καννής 7, Αντωνίου, Βαγγέλης 3, Ιωαννίδης, Μάντζιος 16, Ψάλτου 21.

ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Σαριμπαλίδης 11 (2), Βερτζάγιας 6 (1), Μπουσκολίτης 2, Ζησόπουλος 14 (1), Λόλας 12, Ξενιτίδης 13 (1), Καλλές 12, Νίκολης, Σπανόπουλος 4, Δελεντζές.