Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η Εθνική πόλο Γυναικών σάρωσε 21-2 την Αργεντινή

Μετά το 24-2 επί της Νότιας Αφρικής την Κυριακή, η Εθνική πόλο Γυναικών συνέτριψε και την Αργεντινή με 21-2 στον δεύτερο αγώνα της στη φάση των ομίλων για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου, που διεξάγεται στην Φουκουόκα.

Πλέον η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου θα παίξει για την πρώτη θέση του γκρουπ και την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά αύριο Πέμπτη (04:30) απέναντι στην Ιταλία.

H ελληνική ομάδα κυριάρχησε από το πρώτο… δευτερόλεπτο και στο πρώτο ενάμιση λεπτό του αγώνα είχε ήδη προηγηθεί με 3-0, με δύο γκολ της Ξενάκη και ένα της Σιούτη. Η Αργεντινή χρειάστηκε να φτάσει στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα του πρώτου οκταλέπτου για να βρει δίχτυα μειώνοντας σε 6-1.

Η Εθνική Γυναικών έκλεισε το ημίχρονο με 11-1, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο +27 που θα της πρόσφερε το πλεονέκτημα της ισοπαλίας στον τελευταίο αγώνα απέναντι στην Ιταλία. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με…. buzzer beater της Μυριοκεφαλιτάκη. Η Β. Πλευρίτου με 4 και η Τριχά με 3 γκολ ήταν οι πρώτες σκόρερ για την ελληνική ομάδα.

Τα οκτάλεπτα: 1-6, 0-5, 1-6, 0-4

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Στεγκμάγερ, Καστελάνι, Λέοναρντ, Χάτσερ 1, Ιάνι, Μ. Μπατσιγκαλούπο, Ολιέλ, Κόμπα, Ρίλεϊ, Ανιεσίνα, Α. Μπατσιγκαλούπο 1, Κάντα, Βιντεμπεριγκαϊν.

ΕΛΛΑΔΑ: Διαμαντοπούλου, Φουντωτού 2, Χυδηριώτη 2, Ελληνιάδη, Μ. Πλευρίτου, Ξενάκη 2, Νίνου 1, Τριχά 3, Σιούτη 1, Β. Πλευρίτου 4, Γιαννοπούλου 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου.

* Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ιταλία διέλυσε τη Νότια Αφρική με 24-2.