Νέα ήττα του Βόλου με 2-0 από τον Παναιτωλικό

Χωρίς νίκη παραμένει ο Βόλος στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 2-0 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο για την 8η αγωνιστική και με δύο βαθμούς είναι ουραγοί στη βαθμολογία. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Λιάβας και Ντουάρτε.

Ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε την ομάδα του Παναιτωλικού με τερματοφύλακα τον Καπίνο, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Μαλής, Ντουάρτε και Μλάντεν. Φουλ μπακ ήταν οι Λιάβας και Τορεχόν, ενώ στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Χουάμπι, Πέρες και Μπαλτασάρα. Το επιθετικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ντουάρτε και Βοΐλης.

Από την άλλη, ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παπαδόπουλος, ενώ οι Άλχο δεξιά και Λούνα αριστερά ήταν οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Καλογερόπουλος και Τσοκάνης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τρουιγέ και Γκλάβτσιτς, με τους Κορνέτ (αριστερά) και Ντέλετιτς (δεξιά) να επιχειρούν στις πτέρυγες, με τον Κόμπα να παίζει πίσω από τον προωθημένο Γκαρσία.

Γκολ… δώρο του Βόλου
στον Παναιτωλικό

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, με τον Βόλο να είναι καλύτερος στο πρώτο 25λεπτο, με τους «κυανέρθρους» να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας και δύο τελικές προσπάθειες. Η πρώτη στο 18’ με τον Κορνέτ να σουτάρει άουτ και η δεύτερη στο 20’ με τον Τρουιγέ να σουτάρει έξω από την περιοχή και την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Καπίνο.

Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το παιχνίδι, δίχως όμως να έχει κάποια σημαντική ευκαιρία για γκολ. Στο 30’ ο Τορεχόν θέλησε να βρει τον Βοϊλη, με τον Τσοκάνη να διώχνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, στο 32’, ο Γκαρσία πάσαρε στον Κορνέτ, με τον Μαλή να κόβει την μπάλα στο σουτ του Γάλλου.

Στο 38’ ο Φακούντο Πέρες σούταρε με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει εύκολα, για να φτάσουμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ, ύστερα από «δώρο» της άμυνας του Βόλου.

Μετά από γέμισμα στην περιοχή του Βόλου, μπερδεύτηκαν Παπαδόπουλος και Λούνα, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Ισπανού, στρώθηκε στον Λιάβα κι αυτός σε κενή εστία έγραψε το 1-0.

Δεν έβγαλε αντίδραση ο Βόλος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και να απειλήσει με αξιώσεις το τέρμα του Καπίνο. Δεν είχε καλή παρουσία στο παιχνίδι και το γεγονός αυτό θα πρέπει να προβληματίσει τον Κώστα Μπράτσο. Αντίθετα, ο Παναιτωλικός ήταν η ομάδα που έφτασε σε δεύτερο τέρμα, όντας καλύτερος του Βόλου. Οι Αγρινιώτες στο 52’ έχασαν καλή ευκαιρία με τον Φρεντ Ντουάρτε, με τον Πορτογάλο να σουτάρει άουτ, ενώ στο 68’ ο Λιάβας με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Χουάμπι, με τον τελευταίο με νέα κεφαλιά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 77’ ο νεοεισελθών Σενγκέλια βρήκε τον τρόπο να σουτάρει, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει την μπάλα. Ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία (διπλή) στο 79’ όταν ο Παπαδόπουλος απέκρουσε αρχικά το τακουνάκι του Χουάμπι και στη συνέχεια το σουτ του Χατζηθεοδωρίδη, στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Το κόρνερ εκτέλεσε ο Χουάμπι, με τον Μπρούνο Ντουάρτε να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0, με το οποίο «σφράγισε» την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο 89’ ο Παναιτωλικός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Χουάμπι, ο οποίος πλάσαρε άουτ απέναντι από τον Παπαδόπουλο, ύστερα από πάσα του Σενγκέλια σε αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Στο 95’ σε σέντρα σουτ του Μπαριέντος ο Καπίνο απέκρουσε σωτήρια, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)

Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών), Καραλής (Ηλείας)

4ος διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κίτρινες: Βοΐλης, Χουάμπι-Γκαρσία, Γκλάβτσιτς, Μπαριέντος

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Καπίνο, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Λιάβας, Χουάμπι (90’ Τσιγγάρας), Πέρες (90’ Νικολάου), Μπαλντασάρα (70’ Χατζηθεοδωρίδης), Τορεχόν, Φρ. Ντουάρτε (70’ Σενγκέλια), Βοϊλης (78’ Πέδρο).
ΒΟΛΟΣ: Παπαδόπουλος, Άλχο, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (78’ Μπερτόγλιο), Γκλάβτσιτς, Τρουϊγέ (69’ Μαχαίρας), Κόμπα, Κορνέτ (54’ Μπαριέντος), Ντέλετιτς (69’ Ενγκίν), Γκαρσία.