Μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός μετά το 3-1 επί του Θησέα

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη με 3-1 στο ΕΑΚ επί του τυπικά γηπεδούχου Θησέα για την 5η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΘ. Τους «ερυθρόλευκους» ώθησαν στην επιτυχία οι φίλαθλοί τους που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα. Ωστόσο, δεν έλειψε η ένταση που έφερε διακοπή του αγώνα για 23 λεπτά.

Οι δύο ομάδες είχαν το απόλυτο βαθμών στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές και έτσι ο αγώνας προσέλκυσε αρκετό κόσμο που κατέκλυσε τις θύρες 3, 4 και 5. Οι δε φίλοι του Ολυμπιακού ήταν ιδιαίτερα εκδηλωτικοί και έδειξαν για μία ακόμη φορά ότι δεν είναι οπαδοί της κατηγορίας. Αυτή την πίστη στην αγαπημένη τους ομάδα είναι βέβαιο ότι θα ζήλευαν πολλοί σύλλογοι στην Ελλάδα, ακόμη και της Α’ Εθνικής.

Το μόνο μελανό σημείο έχει να κάνει με την ένταση που δημιουργήθηκε στο 75ο λεπτό όταν ήρθαν στα χέρια οπαδοί των δύο ομάδων, ενώ στο σημείο εκείνο υπήρξαν αρκετές αντεγκλήσεις και μεταξύ των παικτών. Ο διαιτητής Λεωνίδας χρειάστηκε να διακόψει το ματς για 23 λεπτά, ενώ η συνέχεια δόθηκε όταν ηρέμησαν τα πνεύματα, δίχως να σημειωθεί άλλο παρατράγουδο.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ο Θοδωρής Ανδρουτσόπουλος παρέταξε τον Θησέα με τερματοφύλακα τον Κουτσιρίμπα. Δεξιό μπακ τον Δημητριάδη και αριστερό τον Κουκουτή, ενώ οι Ιακωβίδης και Γούτσιος ήταν οι σέντερ μπακ. Οι Πρίφτι και Οικονόμου κινούνταν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Ο Βουρδάκης επιχειρούσε από τα δεξιά και ο Λίτσος από τα αριστερά, ενώ ο Καραμανλής έπαιζε πίσω από τον σέντερ φορ Βλάχο.

Απόντος του Σταυράκη, κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού κάθισε για πρώτη φορά ο Φλίγκος. Δεξιός οπισθοφύλακας ήταν ο Κακάμης και αριστερός ο Παπακώστας, με τους Κούλπα και Γκαλίτσιο στόπερ. Οι Πετράκος, Θ. Κυρίτσης και Σκοπελίτης ήταν οι τρεις χαφ. Ο Τασιούλης ήταν ο αριστερός εξτρέμ κάνοντας ντεμπούτο με την ερυθρόλευκη φανέλα, ενώ ο Σέττος είχε τον αντίστοιχο ρόλο από τα δεξιά. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Αναστασίου, που για πρώτη φορά ήταν στη διάθεση του Στέλιου Αρσένος, έχοντας εκτίσει την ποινή του. Στον πάγκο ήταν και ο νεοαποκτηθείς Αργεντινός Ματέα που δεν χρησιμοποιήθηκε.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με τον Θησέα να «αγγίζει» πρώτος το γκολ στο 7’ όταν η κεφαλιά του Πρίφτι χτύπησε στο δοκάρι. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τα δοκάρια στο 15’ με την κεφαλιά του Τασιούλη που σταμάτησε στο δεξιό στύλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και στο 18’ ο Κυρίτσης σούταρε από μακριά και ανάγκασε τον Κουτσιρίμπα να παραχωρήσει κόρνερ με το ένα χέρι. Στο 22’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι για χέρι του Γούτσιου σε σουτ του Σέττου. Ο Γκαλίτσιος έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και με εκτέλεση α-λα Μπρούνο Φερνάντες (με πηδηματάκι) έγραψε το 0-1.

Στο 34’ οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους όταν ο Σκοπελίτης σέντραρε για τον Σέττο που γύρισε ωραία το σώμα του και εκτέλεσε εύστοχα (0-2). Όμως πολύ γρήγορα ο Θησέας ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Στο 36’ ο Οικονόμου εκτέλεσε φάουλ, Φλίγκος και Κούλπας δεν συνεννοήθηκαν σωστά και ο Πρίφτι με κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός απείλησε με τους Σκοπελίτη (63’) και Σέττο (67’), ενώ «κλείδωσε» τη νίκη του μετά την διακοπή του αγώνα. Ήταν στο 78’ όταν ο Μπλατσέρης έκλεψε τη μπάλα, συνέκλινε προς τα μέσα και με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία για το 1-3 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Δημητριάδης, Κουκουτής, Ιακωβίδης, Γούτσιος, Πρίφτι, Καραμανλής (65’ Παρίσης), Λίτσος (78’ Σιώμος), Βλάχος, Οικονόμου, Βουρδάκης (56’ Ζέρβας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φλίγκος, Κακάμης, Παπακώστας, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Πετράκος,

Σκοπελίτης (78’ Παπαδήμος), Θ. Κυρίτσης (78’ Παπαϊωάννου), Τασιούλης (46’ Μπλατσέρης), Αναστασίου (69’ Αναστασίου), Σέττος (72’ Κατσαγεωργίου).