Φούτμπολ Λιγκ: Βολεύτηκαν με την ισοπαλία Απόλλων Π. και Τρίγλια

Σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η αγωνιστική του Βορείου ομίλου της Φούτμπολ Λιγκ, Απόλλων Πόντου και Τρίγλια αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο γήπεδο του Βατανιακού στην Κατερίνη. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στα πέντε πρώτα λεπτά. Ο Θανάσης Δεινόπαπας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα Πόντου στο 3ο λεπτό, όμως πολύ γρήγορα στο 5’ ο Αλέξανδρος Δόρης ισοφάρισε για την Τρίγλια. Έκτοτε, παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Έτσι, η Τρίγλια έφτασε τους 20 βαθμούς και βρίσκεται στην 6η θέση και πολύ κοντά στην εξασφάλιση της παραμονής (χρειάζεται ένα βαθμό την τελευταία αγωνιστική στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Βέροια), ενώ και ο Απόλλων Πόντου έφτασε και αυτός τους 20 βαθμούς και θέλει ένα πόντο στο ματς με την ουραγό ΑΕΠ Κοζάνης εκτός έδρας για να παραμείνει στην κατηγορία.

Στην περίπτωση αυτή θα υποβιβαστεί ένας εκ των Αλμωπού (17 βαθμοί) και Θεσπρωτού (19 βαθμοί), με την ομάδα της Αριδαίας να βρίσκεται σαφώς σε δυσκολότερη θέση, καθώς η παραμονή δεν εξαρτάται από την ίδια. Ο Αλμωπός υποδέχεται την Καβάλα και η νίκη μπορεί να μην είναι αρκετή, ενώ την ίδια ώρα στην Ηγουμενίτσα ο Θεσπρωτός θα παίξει με τον Πανσερραϊκό και βολεύεται και με την ισοπαλία.