Έμειναν στην ισοπαλία Βόλος και Παναιτωλικός

Στην ισοπαλία έμειναν Βόλος και Παναιτωλικός (1-1), σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΔΑΚ Λαμίας. Ο Τάχατος σκόραρε στο 89′ και απέτρεψε την ήττα για την ομάδα της Μαγνησίας, ενώ για τους Αγρινιώτες είχε ανοίξει το σκορ ο Ζοάο Πέδρο στο 12′.
Μάλιστα, ο σκόρερ της ομάδας του Σούρερ αποχώρησε με τραυματισμό στο γόνατο, έπειτα από άτσαλη πτώση στο 40ο λεπτό και θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματός του.
Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με τα «καναρίνια» να ανοίγουν το σκορ στο 12ο λεπτό. Μετά από λάθος γύρισμα του Κρούζλιακ, ο Ζοάο Πέδρο έκλεψε την μπάλα και περνώντας τον Κόστιτς, πλάσαρε σε κενή εστία, κάνοντας το 1-0 για τους Αγρινιώτες.
Στο 17′ ο Κόστιτς ήταν στο σωστό σημείο και μπλόκαρε την μπάλα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μπουζούκη, ενώ στο 27′ ο Καπίνο έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μύγα. Στο 40′, ο Φρεντ Ντουάρτε έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τον Παναιτωλικό να προηγείται, αλλά να χάνει τον Πέδρο, ο οποίος αντικαταστάθηκε, αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στο αριστερό γόνατο.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με την πρώτη μεγάλη στιγμή να έρχεται στο 79′, όπου ο Λούνα σημάδεψε το δοκάρι του Στεργιάκη, έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ. Δέκα λεπτά αργότερα, όμως, οι Βολιώτες έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με τον Τάχατο να κάνει το 1-1 με σουτ εν κινήσει, έπειτα από ωραία σέντρα του Καραγιάννη από τα αριστερά.
Οι Αγρινιώτες πήγαν να πάρουν το παιχνίδι στις καθυστερήσεις, αλλά ο Παπαδόπουλος είπε «όχι» σε τετ-α-τετ στον Βοΐλη στο 90’+2′, αλλά και στην κοντινή κεφαλιά του Μπρούνο Ντουάρτε στο 90’+4′. Έτσι, το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Μύγας, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα, Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Άλχο, Κίτσος, Μραζ (26’ λ. τρ. Μεταξάς), Μωραΐτης
Έπαιξαν στο β’ μέρος και οι Σ. Παπαδόπουλος, Ασλανίδης, Καραγιάννης, Τάχατος, Γκάγκι.
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Καπίνο, Μπρούνο Ντουάρτε, Μλάντεν, Μαλής, Λιάβας, Τσιγγάρας, Ξενιτίδης, Τορεχόν, Μπουζούκης, Φρεντερίκο Ντουάρτε Φρ., Πέδρο
Έπαιξαν στο β’ μέρος και οι: Στεργιάκης, Βοΐλης, Ντίας, Χουάνπι, Κοντούρης, Μπελεβώνης.