Δυναμική εκκίνηση στο Dragster – Δύο κύπελλα ο Χύτας και ένα ο Κυριαζής στο Πανελλήνιο

Δυναμική εκκίνηση στο Dragster για τους Βολιώτες. Δύο κύπελλα κατέκτησε ο Δημήτρης Χύτας και ένα ο Ανδρέας Κυριαζής στον 1ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος που διεξήχθη στο Αγρίνιο.
Με τον ιδανικότερο τρόπο άρχισε η φετινή αγωνιστική περίοδος για το Dragster όσον αφορά τους Βολιώτες. Ο 1ος αγώνας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος φιλοξενήθηκε στο Αγρίνιο, όπου κατασκευάστηκε μια ολοκαίνουργια πίστα ειδικά για τέτοιου είδους διοργανώσεις.

Πρώτος στη Mini Pro και δεύτερος στην Pro Z ήταν ο Χύτας

Ο κυρίαρχος των τελευταίων ετών, Δημήτρης Χύτας, ασφαλώς δεν μπορούσε να λείψει από αυτό το ραντεβού. Ο περσινός πρωταθλητής στην κατηγορία Mini Pro ήταν πάλι εντυπωσιακός δείχνοντας με το «καλημέρα» ότι δεν θα αφήσει τον τίτλο να του γλιστρήσει από τα χέρια ούτε και φέτος. Στη Mini Pro ο 32χρονος αναβάτης ήταν ο ταχύτερος όλων και πήρε το κύπελλο του νικητή με χρόνο 9.9 δευτερόλεπτα. Μάλιστα η επίδοση αυτή αποτελεί ρεκόρ πίστας, με τον Βολιώτη πρωταθλητή να στοχεύει να τον κατεβάσει στα 9.7.
Ο Δημήτρης Χύτας έλαβε μέρος και στην κατηγορία Pro Z. Κι εκεί κατόρθωσε να κάνει τον ταχύτερο χρόνο (10.1 δευτερόλεπτα), αλλά βγήκε… δεύτερος. Κι αυτό γιατί η μηχανή του έκανε ένα μπούκωμα στην εκκίνηση, γεγονός που του στοίχισε κάποιο χρόνο και μαζί την πρώτη θέση. Όπως και να έχει όμως, η εμφάνισή του στον πρώτο αγώνα της χρονιάς κρίνεται απόλυτα επιτυχημένος.

O Xύτας εν δράσει

Στον 1ο αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Dragster μετείχε και ο Ανδρέας Κυριαζής. Ο Βολιώτης αθλητής διαγωνίστηκε στην True Street 9,0, όπου υπήρχαν αρκετές συμμετοχές απ’ όλη την Ελλάδα και ο ανταγωνισμός ήταν πολύ έντονος.
Παρόλα αυτά κατόρθωσε να ανεβεί στο δεύτερο σκαλί του βάθρου οδηγώντας τη μηχανή του τύπου Kawasaki ZX14 σε χρόνο ρεκόρ (9,062) και με ταχύτητα εξόδου 260 χιλιόμετρα από τα 400 μέτρα. Μάλιστα στα ελεύθερα δοκιμαστικά την προηγούμενη ημέρα είχε τον καλύτερο χρόνο στην κατηγορία, αλλά και η δεύτερη θέση θεωρείται σπουδαία επιτυχία.