Απέφυγε το κάζο στο 97′ ο Ολυμπιακός 2-1 τον Αίαντα Σούρπης

Μπορεί ο Ολυμπιακός Βόλου να θεωρείται το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο στην Α’ ΕΠΣΘ, αλλά ο Αίας Σούρπης απέδειξε ότι οι αγώνες δεν κερδίζονται μόνο με τις φανέλες. Μέχρι το 7ο λεπτό των καθυστερήσεων οι «κιτρινόμαυροι» κρατούσαν την ισοπαλία στα χέρια τους, αλλά το γκολ του Κ.Σ. Καμπέρη, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά από χαμένο πέναλτι, «λύτρωσε» τους «ερυθρόλευκους» που έφτασαν στη νίκη με 2-1.

Οι πολλοί φίλαθλοι του Ολυμπιακού που βρέθηκαν χθες το απόγευμα στο γήπεδο του Σαρακηνού περίμεναν μία εύκολη νίκη της αγαπημένης τους ομάδας στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος. Ωστόσο, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν κατ’ αυτόν τον τρόπο για το συγκρότημα του Στέλιου Αρσένου. Οι φιλοξενούμενοι αντιστάθηκαν σθεναρά, προηγήθηκαν στο α’ μέρος και «λύγισαν» στο φινάλε.

Ο Ολυμπιακός πήρε τελικά τους τρεις βαθμούς, αλλά ο τρόπος που τα κατάφερε θα πρέπει να προβληματίσει τους ανθρώπους του. Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Μιχάλη Ανδρωνά είναι άξιοι συγχαρητηρίων για την προσπάθεια που κατέβαλαν σε ένα παιχνίδι που σίγουρα θα θυμούνται για αρκετό καιρό.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν από την αρχή να βρουν το γκολ το οποίο θα τους «έλυνε» τα πόδια, αλλά αυτό ήρθε από τον Αίαντα στο 14ο λεπτό. Ο Ντούρας έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και με ένα υπέροχο σουτ άφησε «άγαλμα» τον Σταυράκη και έγραψε το 0-1.

Από εκεί και πέρα είχαμε σωρεία χαμένων ευκαιριών από πλευράς Ολυμπιακού. Στο 17’ ο Σκοπελίτης έκανε το πλασέ, αλλά ο τερματοφύλακας Γκόγκος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε με το πόδι. Η κεφαλιά του Παπακώστα στο 19’ πέρασε άουτ, όπως και αυτή του Σέττου στο 21’. Ο τελευταίος σούταρε στο 38’ χωρίς να βρει στόχο, για να ακολουθήσουν δύο ακόμη φάσεις για τους «ερυθρόλευκους», με τον Σκοπελίτη να αστοχεί με το κεφάλι στο 40’ και τον Παπακώστα να κάνει το ίδιο στο σουτ που επιχείρησε στο 45’.

Το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε με την έναρξη της επανάληψης, αφού στο 46ο λεπτό’ ο Μπλατσέρης έγραψε το 1-1 με σουτ εντός περιοχής. Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα ημίχρονο για να αποφύγουν το… κάζο. Στο 57’ ο Καρατσόλης «νικήθηκε» από τον Γκόγκο σε τετ-α-τετ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να απορροφούν την πίεση, αλλά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζέκα κέρδισε πέναλτι. Στο 97’ ο Σκοπελίτης εκτέλεσε από τα 11 μέτρα, ο Γκόγκος απέκρουσε, αλλά οι συμπαίκτες του ολιγώρησαν και ο Κ.Σ. Καμπέρης πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-1 μέσα σε πανηγυρισμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σταυράκης, Σκοπελίτης, Κακάμης, Κούλπας (70’ Κατσαγεωργίου), Γκαλίτσιος, Παπακώστας (70’ Τζέκα), Κ.Σ. Καμπέρης, Κυρίτσης, Παπαδήμος (46’ Καρατσόλης), Μπλατσέρης, Σέττος.

ΑΙΑΣ Σ.: Γκόγκος, Φαράντος, Μακανίκας (54’ Θυμιόπουλος), Γκρίνιας (62’ Μπιρμπίλης), Ξηροκώστας, Κατσαβριάς, Κομπούρας (75’ Γιαννακόπουλος), Καρράς, Κωστούλας, Δημητρίου, Ντούρας.