“Άγγιξε” τον πρώτο του βαθμό ο Μαγνησιακός, έχασε 1-2 από Εθνικό Ν. Κεραμιδίου

Τα πάνω-κάτω πήγε να φέρει ο Μαγνησιακός στο φινάλε του χθεσινού αγώνα με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς». Οι «κυανόλευκοι»  έχαναν 0-2 μέχρι το 92’. Σε εκείνο το σημείο μείωσαν με πέναλτι του Μπέικου σε 1-2, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, αφού στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων το σουτ του Ελέζι «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΕΓΙΟΣ

Φιλότιμη προσπάθεια κατέβαλε η ομάδα του Μαγνησιακού απέναντι στον ισχυρό Εθνικό Νέου Κεραμιδίου από τον οποίο ηττήθηκε με 1-2 στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς». Μάλιστα, λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσα στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ό Μαγνησιακός επεδίωξε να εξουδετερώσει τα επιθετικά ατού των αντιπάλων του, που δικαίως θεωρούνται ότι διαθέτουν το ποιοτικότερο σύνολο του 2ου ομίλου. Σε μεγάλο βαθμό οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του πολύ δύσκολου αγώνα, αλλά δέχθηκαν δύο τέρματα σε κομβικά σημεία, ήτοι στα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου και στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στις καθυστερήσεις ήρθε το γκολ για τον Μαγνησιακό που στην τελευταία φάση της αναμέτρησης «άγγιξε» και την ισοφάριση.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο προπονητής του Μαγνησιακού Θάνος Θεοδώρου επέλεξε σύστημα 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ράπτης και τριάδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Βέρτζος, Γαλανόπουλος, Σιάτρας. Ο Χριστίδης ήταν ο δεξιός φουλ μπακ και ο Αλμασίδης ο αριστερός. Οι Ελέζι και Λούρος τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Σιώμο μπροστά τους και πίσω από τους δύο επιθετικούς Μπέικο και Σταμάτη. Οι Μαντώς και Τασιούλης προέρχονταν από τραυματισμούς και έμειναν στον πάγκο (έπαιξαν στο β’ μέρος), ενώ ο Σιόβας ήταν εκτός αποστολής, αφού δεν πήρε άδεια από τη μονάδα του.

Για τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου ο Βαγγέλης Μόρας επέλεξε επίσης άμυνα τριών με τους Γιαννίτση, Καρτσαμπά, Κλιγγόπουλο μπροστά από τον τερματοφύλακα Πατσιογεώργο. Ο Κόλα κάλυπτε όλη τη δεξιά πτέρυγα και ο Λαμπίρης την αριστερή. Ο Χατζής ήταν ο «κόφτης» στη μεσαία γραμμή, ενώ οι Κρυεμάδι, Γ. Τουλίκας, Παπαδόπουλος ήταν οι παίκτες που συνεπικουρούσαν τον σέντερ φορ Σεχολάρι.

Μία άνετη νίκη για Εθνικό

έγινε «θρίλερ» στο φινάλε

Ο Μαγνησιακός είχε την πρώτη τελική στο ματς με το σουτ του Σιάτρα στο 6’ που μπλόκαρε ο Πατσιογεώργος. Όμως σιγά-σιγά ο Εθνικός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Σου του του Κόλα στο 8’ πέρασε άουτ, ενώ στο 22’ ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε συρτά ένα φάουλ, η μπάλα αναπήδησε, αλλά ο Ράπτης απέκρουσε. Δέκα λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων μπλόκαρε το σουτ που επιχείρησε ο Παπαδόπουλος. Όμως στο 42’ οι Παπαδόπουλος και Γ. Τουλίκας έπαιξαν το «ένα-δύο», με τον τελευταίο να γράφει το 0-1 με σουτ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στην πρώτη φάση του β’ ημιχρόνου (46’) ο Παπαδόπουλος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Σεχολάρι «τσίμπησε» τη μπάλα στέλνοντάς τη στα δίχτυα για το 0-2.

Λίγο αργότερα ο κ. Θεοδώρου έριξε στο ματς τους Μαντώ και Τασιούλη, αλλάζοντας τη διάταξη της ομάδας, αφού αφαίρεσε έναν στόπερ. Οι Γαλανόπουλος και Σιάτρας έμειναν μόνοι στο κέντρο της άμυνας, έχοντας στα δεξιά τους τον Χριστίδη και στα αριστερά τους τον Αλμασίδη. Οι Λούρος και Μαντώς έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μπέικος και Ελέζι επιχειρούσαν από δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, ο Σταμάτης ήταν ο σέντερ φορ και ο Τασιούλης είχε πιο ελεύθερο ρόλο, αφού άλλοτε έπαιζε πίσω από τον Σταμάτη και άλλοτε δίπλα του.

Στο 69’ το σουτ του Παπαδόπουλου δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 71’ απείλησε για πρώτη φορά ο Μαγνησιακός στο β’ μέρος όταν ο Ελέζι σούταρε και ο Κόλα παραχώρησε κόρνερ βάζοντας την κόντρα. Στο 83’ οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλή στιγμή με τον Τασιούλη που έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Όλα έδειχναν σε άνετη νίκη του Εθνικού, αλλά οι ποδοσφαιριστές του κ. Θεοδώρου δεν το έβαλαν κάτω. Στο 91’ ο Τασιούλης ανατράπηκε από τον Β. Τουλίκα και ο διαιτητής Ντελέζος έδωσε το πέναλτι. Ο Μπέικος ανέλαβε την εκτέλεση στο 92’ και με ψύχραιμο τρόπο μείωσε σε 1-2. Αυτό είναι ένα ιστορικό γκολ, αφού είναι το πρώτο του Μαγνησιακού στη Γ’ Εθνική μετά από 56 χρόνια…

Μπορεί να απέμενε ελάχιστον χρόνος, αλλά οι «κυανόλευκοι» πίστεψαν ότι μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσα και παραλίγο να τα καταφέρουν στο 96’ όταν ο Ελέζι έκανε το σουτ και η μπάλα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Αμέσως μετά οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι αμυνομένου, αλλά ο Λαρισαίος ρέφερι δεν είχε την ίδια γνώμη.

Διαιτητής: Ντελέζος (Λάρισας).

Βοηθοί: Δίχρης, Μπουρονίκος (Λάρισας).

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Χριστίδης (63’ Τόγιας), Αλμασίδης, Σιάτρας, Βέρτζος (54’ Μαντώς), Λούρος (87’ Βαρελόπουλος), Σταμάτης (87’ Αϊντίνι), Γαλανόπουλος, Μπέικος, Σιώμος (54’ Τασιούλης), Ελέζι.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΝΕΟΥ ΚΕΡ.: Πατσιογεώργος, Κόλα, Λαμπίρης (63’ Ζουκάν), Γιαννίτσης, Χατζής, Καρτσαμπάς, Παπαδόπουλος (79’ Ιντζόγλου), Κλιγγόπουλος, Σεχολάρι (84’ Μιχαηλίδης), Κρυεμάδι (79’ Τσιομήτας), Γ. Τουλίκας (63’ Β. Τουλίκας).