Βαθμολογική ανάσα για τους Μυρμιδόνες

Οι Μυρμιδόνες πέρασαν με «διπλό», 1-2 από τη Ν. Αγχίαλο κι εξακολουθούν να ελπίζουν βάσιμα για την παραμονή, ενώ αντιθέτως ο Πύρασος -χωρίς προπονητή σε αυτό το ματς μετά την παραίτηση του Δανόπουλου- είχε δεύτερη συνεχόμενη ήττα από ουραγό ομάδα της βαθμολογίας.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έχαναν τις ευκαιρίες αλλά οι φιλοξενούμενοι σκόραραν… Μόλις στο 3ο λεπτό, ένα ακίνδυνο φάουλ από τα 40 μέτρα του Μάτζαρη, δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Πρωτούλης που έβαλε λανθασμένα τα χέρια στην μπάλα και έτσι έγινε το 0-1. Το γκολ αφύπνισε τους παίκτες του Πυράσου που έχασαν πολλές κλασικές ευκαιρίες στη συνέχεια: στο 14′ κεφαλιά άουτ του Κάρρου μέσα από τη μικρή περιοχή, στο 21′ ο Δανιλόπουλος έχασε το …άχαστο από κοντά, στο 27′ ο Δανιλόπουλος ξανά στη φάση, τον πρόλαβε με τάκλιν ο Κατσαβριάς, ενώ ο ίδιος παίκτης απέκρουσε με το σώμα το απευθείας κόρνερ του Τσάκαλου που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Στο 31ο λεπτό, από ασίστ του Δανιλόπουλου, ο Κάρρος αστόχησε ευρισκόμενος ένα μέτρο μπροστά στην εστία. Οι Μυρμιδόνες είχαν μία φάση στο ημίωρο όταν ο Πρωτούλης πρόλαβε προ του Φαράντου κι έκαναν το 0-2 στο 44ο λεπτό. Ο Κατσαβριάς είχε ωραίο φαλτσαριστό φάουλ που απέκρουσε με το ένα χέρι ο γκολκίπερ του Πυράσου, η μπάλα όμως έπεσε μπροστά στο τέρμα κι από κοντά ο Αράπης σκόραρε. Να σημειωθεί όμως ότι ελάχιστα πριν το γκολ, ο διαιτητής Θεοχάρης σφύριξε πέναλτι για σπρώξιμο αμυντικού πάνω σε παίκτη των Μυρμιδόνων, όμως όταν είδε ότι η φάση κατέληξε σε γκολ, έδειξε αμέσως σέντρα.

Στην επανάληψη, καλό σουτ του Μπούρχα από το ημικύκλιο έφυγε άουτ (48′), οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 60′ με κοντινό πλασέ του Δανιλόπουλου σε ασίστ του Ζαχαράκη, ενώ η ομάδα του Παναγιώτη Βούλγαρη θα μπορούσε να είχε να πετύχει τρίτο τέρμα εάν ο Τσορμπαντζής δεν απέκρουε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Κλουκουτάρα σε φάση τετ α τετ που η άμυνα πιάστηκε …κοιμώμενη.
Ακολούθως μία φάση με τον Νούσια πέρασε ανεκμετάλλευτη για τους «κυανόλευκους», ενώ στο 78′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μάτζαρης. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Πλατάνου κράτησε μέχρι τέλους το πολύτιμο τρίποντο και μάλιστα, στο 87′ ο Κλουκουτάρας σε νέο τετ α τετ έχασε μεγάλη ευκαιρία.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Πρωτούλης, Στεργίου, Τσάκαλος (72′ Σιαμέτης), Δ. Τσάμης, Τσορμπαντζής, Γιοβάνης, Ζαχαράκης, Φούκης (89′ Γ. Τσάμης), Νούσιας, Δανιλόπουλος, Κάρρος (56′ Μπαρμπούτας).
ΜΥΡΜΙΔΟΝΕΣ: Κοντογεωργάκης, Ν. Μπίνας (46′ Γκαρνίδης), Δημητρίου, Μάτζαρης, Βέργας, Κατσαβριάς (61′ Μακρής), Φαράντος, Αράπης, Κλουκουτάρας (88′ Πιπινής), Κ. Μπίνας (83′ Ναούμ), Μπούρχας.