Τρόμαξε για να κερδίσει ο Ρήγας

Στο νησί της Σκιάθου παραλίγο να αφήσει τις ελπίδες του για τον τίτλο ο Ρήγας Φεραίος. Οι Βελεστινιώτες δυσκολεύτηκαν αρκετά από την τοπική ομάδα και χρειάστηκε το γκολ του Μάνου Πάσχου στο 88ο λεπτό για να επικρατήσουν με 0-1 και να διατηρηθούν στο -2 από την κορυφή.
Πριν δύο εβδομάδες οι ίδιες ομάδες είχαν συναντηθεί ξανά σε εξ αναβολής παιχνίδι και ο τότε γηπεδούχος Ρήγας είχε κάνει περίπατο με 6-0. Το σκορ εκείνο ίσως να εφησύχασε τους ποδοσφαιριστές του, που περίμεναν ένα αντίστοιχο ευχάριστο απόγευμα. Όμως οι Σκιαθίτες τους έβαλαν δύσκολα και λύγισαν στο φινάλε του αγώνα.
Το συγκρότημα του Μίλτου Ζιάκα είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε από το ξεκίνημα να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επίτευξη κάποιου τέρματος. Στο 15’ ο Γάρος τροφοδότησε τον Σέττο που επιχείρησε δυνατό σουτ από το ημικύκλιο το οποίο εξουδετέρωσε ο Παπάρας. Νέο σουτ του Σέττου στο 21’ κατέληξε άουτ, ενώ στο 25’ ο Πάσχος έκανε το συρτό σουτ, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.

Δύο καλές στιγμές είχε και η ομάδα του Γιώργου Καλλιακούδα στο α’ μέρος με πρωταγωνιστή τον Ντένις Πρίφτι. Το μακρινό του σουτ στο 28’ μπλόκαρε ο Παπαγιάννης, ο οποίος απέκρουσε και την εκτέλεση φάουλ του Αλβανού παίκτη της Σκιάθου στο 30’. Πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ο Ρήγας είχε μία ακόμη καλή στιγμή με τον Σέττο, που ενώ ήταν έτοιμος να βγει σε θέση τετ α τετ ανακόπηκε από αμυνόμενο στο 37ο λεπτό.
Η Σκιάθος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 54’ όταν από γύρισμα του Μιστάκου ο Ντ. Πρίφτι βρέθηκε αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι και πλάσαρε, αλλά ο Παπαγιάννης έδιωξε στην κλειστή του γωνία.

Από κει και πέρα ο Ρήγας ήταν η ομάδα που έψαχνε το γκολ. Στο 58’ ο Παπάρας μπλόκαρε το σουτ του Νασιακόπουλου, ενώ ενήργησε σωστά και στο 60’ στο σουτ του Σέττου. Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι μέσα στην περιοχή. Στο 69’ ο Πάσχος είχε κεφαλιά άουτ, ενώ άστοχο ήταν και το σουτ του Αλεξίου στο 72’.
Όσο κυλούσαν τα λεπτά η πίεση του Ρήγα αύξανε. Στο 75’ ο Γούτσιος έκανε τη σέντρα και ο Πάσχος με ανάποδο ψαλίδι πήγε να βάλει ένα θεαματικό γκολ. Όμως ο Παπάρας απέκρουσε, ενώ σε νέο σουτ του Πάσχου η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 86’ ο Αραμπατζής έκανε συρτό σουτ και είδε τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ «γλείφοντας» το αριστερό δοκάρι.
Στο 88’ ήρθε η λύτρωση για τους Βελεστινιώτες. Ο Νασιακόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ανάμεσα από πολλούς παίκτες στην περιοχή ο Πάσχος έκανε το κοντρόλ και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1. Αυτό ήταν το 23ο φετινό του γκολ…
ΣΚΙΑΘΟΣ: Παπάρας, Τάσος, Αλ. Τζελάι, Κυπαρισός, Τουρναβίτης, Γ. Γκιαουράκης, Μανωλιός (80’ Αϊντίνι), Κουτσογιάννης (75’ Δ. Γκιαουράκης), Αλικά (87’ Πρόκο), Ντ. Πρίφτι, Μιστάκου (89’ Αλ. Τζελάι).
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Γούτσιος, Γκάγκας, Τσιαντής, Καρλιάμπας, Γ. Αλεξίου, Πάσχος, Σουγκάρης (81’ Σταμάτης), Γάρος (58’ Αραμπατζής), Νασιακόπουλος, Σέττος.