Τίποτα δεν άλλαξε στη Νεάπολη και το Νίκη-ΑΕΛ 1-2 παρέμεινε

Ο αγώνας των… 73 ημερών έλαβε τέλος χθες στη Νεάπολη. Τίποτα δεν άλλαξε στα υπόλοιπα 43 λεπτά του θεσσαλικού ντέρμπι, με το Νίκη-ΑΕΛ να παραμένει όπως είχε διαμορφωθεί στις 7/4 στο Πανθεσσαλικό δηλαδή στο 1-2 υπέρ των «βυσσινί». Θερμή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλοι των «κυανολεύκων» χωρίς να γίνει το παραμικρό.

Οι απουσίες ήταν πολλές για τη Νίκη. Ούτε λίγο, ούτε πολύ οι απόντες έφτασαν τους οκτώ, αφού έλειψαν οι Μιράντα, Σιαφά (υποχρεώσεις με την εθνική Ισημερινής Γουινέας), Ολαϊσόλα (με άδεια στην Ουρουγουάη), Ροχάνο (ενοχλήσεις στη μέση), Παναγιωτίδης (υποβλήθηκε σε μικροπέμβαση), Μπουργάνης (λαβωμένος στον ώμο), Δεληζήσης και Δημητρίου (δεν υπολογίζονται από την τεχνική ηγεσία).
Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος ακόμη και στον τελευταίο αγώνα επιφύλαξε μια έκπληξη. Στην ενδεκάδα βρέθηκε ο Κριμιτζάς αντί του Τσουκαλά, ενώ έγινε και το αναμενόμενο με τον Τοπαλίδη δεξιό μπακ και τον Κάσσο δεξιό εξτρέμ.
Το σύστημα ήταν 4-3-3 με την ακόλουθη σύνθεση: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μπάγιτς, έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Γρομητσάρη, Ανδρέου Αναστασίου. Ρόλο ανασταλτικού χαφ είχε ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Κριμιτζά και Γαβριηλίδη. Την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Κάσσος (δεξιά),Κρητικός (αριστερά) και Τζιώρας (κορυφή).
Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Παναγιώτης Γκουτσίδης είχε την τύχη να μην αντιμετωπίζει προβλήματα. Επέλεξε κι αυτός το 4-3-3 ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Σουλούκος, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Καλουτσικίδης (δεξιά), Θ. Παπαγεωργίου (αριστερά), Ηλιάδης και Μαξιμένκο (σέντερ μπακ). «Εξάρι» ήταν ο Θωμαΐδης και μπροστά του τοποθετήθηκαν οι Πλέγας και Κ. Παπαγεωργίου (μέσα δεξιά και μέσα αριστερά αντίστοιχα). Στη δεξιά πτέρυγα επιχειρούσε ο Μαυριάς, στην αριστερή ο Πεντρόσο, με σέντερ φορ τον Όγκμποε.

Ο αγώνας άρχισε από το 50’ αλλά το σκορ δεν άλλαξε
Όπως προβλέπει ο Κανονισμός Αγώνων Ποδοσφαίρου ο αγώνας που διακόπηκε αρχίζει ξανά από το σημείο που διακόπηκε. Έτσι η χθεσινή αναμέτρηση ξεκίνησε από το 50ο λεπτό με το σκορ στο 1-2 υπέρ της ΑΕΛ, όπως είχε διαμορφωθεί στις 7/4 στο Πανθεσσαλικό.
Θυμίζουμε ότι είχε ανοίξει το σκορ στο 19’ ο Τζιώρας με πλασέ, για να ισοφαρίσει κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ογκμπόε με κεφαλιά στο 41’. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο κ. Τσιάρας είχε καταλογίσει πέναλτι σε ανατροπή του Πεντρόσο από τον Λογαρά, το οποίο όμως είχε γίνει έξω από τη μεγάλη περιοχή. Αυτό το διαιτητικό λάθος είχε δώσει τη δυνατότητα στον Ογκμπόε να βάλει μπροστά τους «βυσσινί» με 1-2.
Οι «κυανόλευκοι» άρχισαν με ορμή τον αγώνα και μόλις τρία λεπτά μετά το εναρκτήριο σφύριγμα (δηλαδή στο 53’) δημιούργησαν την πρώτη επικίνδυνη κατάσταση για την αντίπαλη άμυνα. Ο Αναστασίου από τα αριστερά γύρισε την μπάλα, όμως ο Κάσσος δεν πρόλαβε να την σπρώξει στην εστία.

Η ΑΕΛ απάντησε στις ευκαιρίες στο 55’. Ο Θωμαΐδης σούταρε από τα ημικύκλιο της περιοχής και η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού.
Το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό και στο 57’ η Νίκη «φλέρταρε» με το γκολ. Ο Κρητικός γύρισε για τον Τζιώρα που σούταρε απευθείας, αλλά ο Σουλούκος απέκρουσε με το δεξί πόδι.
Στο 60’ ο Κυριακίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Κρητικός κατόρθωσε να κερδίσει την κεφαλιά ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, αλλά δεν βρήκε στόχο. Τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη στο 63’. Ο Κάσσος έγινε κάτοχος της μπάλας και σούταρε, για να βάλει την κόντρα ο Μαξιμένκο, που αποδείχθηκε σωτήρια για το λαρισαϊκό συγκρότημα.
Η ζέστη ήταν αφόρητη χθες στον Βόλο και ο κ. Τσιάρας στο 71’ διέκοψε προσωρινά το παιχνίδι, προκειμένου να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές. Αυτή αποτέλεσε και μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους προπονητές, προκειμένου να δώσουν οδηγίες στους παίκτες τους για το διάστημα που απέμενε.
Με την επανέναρξη του αγώνα και συγκεκριμένα στο 74’ ο Ανδρέου έψαξε με μακρινή μπαλιά τον Κάσσο, ο οποίος προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Σουλούκο με το κεφάλι, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ δεν αιφνιδιάστηκε.
Στο επόμενο λεπτό η Νίκη έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ Ο Τζιώρας κέρδισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε αμέσως, όμως ο Σουλούκος είχε πάλι απάντηση.
Στο 77’ το συγκρότημα του Παναγιώτη Γκουτσίδη παραλίγο να σκοράρει σε μια ανύποπτη στιγμή. Ο Σουλούκος έδιωξε με τα πόδια και η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά από τον άνεμο που φυσούσε χθες στη Νεάπολη. Ο Ογκμπόε ήταν εκτεθειμένος, αλλά όχι και ο Πεντρόσο που κινήθηκε στην πορεία της μπάλας. Ωστόσο ο Μπάγιτς «διάβασε» σωστά τη φάση και απομάκρυνε την μπάλα πριν ο Αργεντινός εξτρέμ γίνει απειλητικός για την εστία του.
Η αλήθεια είναι ότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν διαρκώς στο όριο του οφσάιντ, με αποτέλεσμα ο α’ βοηθός κ. Χριστοδούλου να έχει αρκετή δουλειά χθες.
Νέα φάση από το… πουθενά για την ΑΕΛ στο 82’. Αν και δεν είχε πίεση ο Ανδρέου έκανε λανθασμένη πάσα. Ο Ογκμπόε επωφελήθηκε και επιχείρησε από μακριά να «κρεμάσει» τον Μπάγιτς, που βρισκόταν εκτός εστίας, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα γκολπόστ.
Στο 83’ ο Ογκμπόε βγήκε πάλι στον ανοικτό χώρο και πλάσαρε εύστοχα τον Μπάγιτς. Ωστόσο ο θηριώδης στράικερ συνελήφθη ορθώς σε θέση οφσάιντ από τον α’ βοηθό. Ο ίδιος παίκτης πήγε να γίνει απειλητικός και στο 86’, όμως πάλι ο Μπάγιτς βγήκε γρήγορα από το τέρμα του και απέκρουσε σαν… λιμπερο.

Όσο κυλούσε ο χρόνος ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων είχε αρχίσει να κάμπτεται, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Οι καθυστερήσεις ήταν τρία λεπτά, γεγονός που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες του πάγκου της Νίκης, που περίμενε κάτι περισσότερο. Μάλιστα τα πιο πολλά λεπτά ξοδεύτηκαν στην απόσταση που έπρεπε να έχει το «τείχος» σε φάουλ υπέρ της βολιώτικης ομάδας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κρητικός αλλά η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Σουλούκου στο 92’.
Έτσι το σκορ παρέμεινε 1-2, με τη Νίκη να γνωρίζει τη μοναδική της εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα σε αγώνα… δύο μηνών. Παρόλα αυτά οι φίλαθλοι αποθέωσαν την τεχνική ηγεσία και τους ποδοσφαιριστές της βολιώτικης ομάδας για την 3η θέση που κατέλαβαν στη βαθμολογία, ενώ η ΑΕΛ τερμάτισε στη 2η θέση.
Διαιτητής: Τσιάρας (Καβάλας).
Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Σακάλογλου (Καβάλας).
4ος διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων).
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης, Κριμιτζάς, Γαβριηλίδης, Κάσσος, Κρητικός, Τζιώρας.
ΑΕΛ: Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Θ. Παπαγεωργίου, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Θωμαΐδης, Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου, Μαυριάς, Πεντρόσο, Ογκμπόε.

Θερμή ατμόσφαιρα στη Νεάπολη με δρακόντεια μέτρα ασφαλείας
Θερμή ατμόσφαιρα επικράτησε χθες στη Νεάπολη και όχι μόνο εξαιτίας της ζέστης. Αυτή τη φορά οπαδοί της ΑΕΛ δεν εμφανίστηκαν στον Βόλο, αφού τα μέτρα της Αστυνομικής Διεύθυνσης Μαγνησίας ήταν δρακόντεια. Μάλιστα δεν έγινε χρήση ούτε των 15 προσκλήσεων που δικαιούται κάθε φιλοξενούμενο σωματείο, προφανώς για να μην πυροδοτηθεί το κλίμα.
Παρά το εργάσιμο της ημέρας οι φίλοι της Νίκης έδωσαν βροντερό «παρών» στις εξέδρες της Νεάπολης. Οι οργανωμένοι έπιασαν… στασίδι στη σκεπαστή και δημιούργησαν «καυτή» ατμόσφαιρα, με σκοπό να δώσουν ώθηση στην αγαπημένη τους ομάδα, ώστε να φτάσει στην ανατροπή και τη χειροκρότησαν παρότι δεν τα κατάφερε…