Τα έδωσε όλα αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ολλανδία η Εθνική (0-1)

Η Εθνική Ελλάδας τα έδωσε όλα κόντρα στην Ολλανδία αλλά γνώρισε την ήττα με 0-1 μετά από γκολ που δέχθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και πλέον ελπίζει σε πρόκριση στο Euro 2024 μέσω του Nations League. Η Ελλάδα όμως και με την εμφάνιση της κόντρα στους «οράνιε» έδειξε πως μπορεί να τα καταφέρει

Για να έρθει η ήττα αυτή χρειάστηκε ένα πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φαν Ντάικ να νικάει τον Βλαχοδήμο, που στο πρώτο ημίχρονο είχε πει «όχι» σε εκτέλεση πέναλτι του Βέρχορστ.

Η Ολλανδία ήταν καλύτερη συνολικά μέχρι το 60’, αλλά η Ελλάδα έπαιξε με πάθος και αρκετά ψυχωμένα και προσπάθησε όσο μπορούσε για ένα γκολ με μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία αυτή του Ιωαννίδη στις αρχές του β’ μέρους (φωτό).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Ρέτσος, Κουλιεράκης (60′ Σιώπης), Τσιμίκας, Κουρμπέλης (60′ Μπουχαλάκης), Μάνταλος (81′ Παυλίδης), Μπακασέτας (60′ Φούντας), Μασούρας (77′ Γιακουμάκης), Ιωαννίδης.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Φερμπρούχεν, Χετρούιντα (46′ Μάλεν), Φαν Ντάικ, Άκε, Ντούμφρις, Χάρτμαν (74′ Φαν Ντε Φεν), Ρέιντερς, Βίφερ (81′ Ντε Ρον), Σίμονς (62′ Φέρμαν), Μπέργκβαϊν, Βέχορστ (62′ Μπρόμπεϊ).