Σε καλό δρόμο ο Ολυμπιακός, 4-1 τον Σαρακηνό σε φιλικό παιχνίδι (photos)

Σε καλό δρόμο έδειξε να βρίσκεται ο Ολυμπιακός Βόλου ενόψει της συμμετοχής του στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν στο γήπεδο του Σαρακηνού την ομώνυμη ομάδα σε φιλικό παιχνίδι και πήραν τη νίκη με 4-1, αφού κατά διαστήματα έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε να έχει μεγαλύτερο βαθμό ετοιμότητας αυτή την εποχή σε σχέση με τον Σαρακηνό. Ειδικά στο α’ μέρος κυριάρχησε και στο διάστημα αυτό πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων. Στην επανάληψη και με τις πολλές αλλαγές που έγιναν έπεσε γενικότερα ο ρυθμός του αγώνα με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μία φορά.

Ο Γιάννης Φασουράκης, προπονητής του γηπεδούχου Σαρακηνού, επέλεξε το ακόλουθο αρχικό σχήμα: Τερματοφύλακα τον Καρακασίδη, δεξιό οπισθοφύλακα τον Στεργίου και αριστερό τον Σπύρου, ενώ οι Σταματίου και Γιαμαλής συνέθεσαν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Οι Τσιανάκας, Δημακόπουλος και Τσιάνος ήταν οι τρεις χαφ, με τον Δημόπουλο να επιχειρεί από τα δεξιά και τον Καραγιάννη να έχει τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Γκλαβίνης.

Από την άλλη πλευρά, ο τεχνικός του Ολυμπιακού Στέλιος Αρσένος χρησιμοποίησε τον Σταυράκη κάτω από τα δοκάρια. Ο Κακάμης αγωνίστηκε στο δεξιό άκρο της άμυνας και ο Κ.Σ. Καμπέρης στο αριστερό, ενώ οι Παπακώστας και Γκαλίτσιος ήταν οι δύο στόπερ. Ο Κ.Θ. Καμπέρης είχε τον ρόλο του «κόφτη» στη μεσαία γραμμή, με τους Παπαδήμο και Πετράκο να αγωνίζονται ως εσωτερικοί μέσοι. Ο Μπλατσέρης χρησιμοποιήθηκε σε ρόλο δεξιού εξτρέμ, με τον Σκοπελίτη να παίζει από τα αριστερά και σέντερ φορ ήταν ο Τζέκα.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και στο 7’ έχασε την πρώτη ευκαιρία όταν ο Καρακασίδης απέκρουσε το σουτ του Σκοπελίτη. Όμως στο επόμενο λεπτό έγινε το 0-1 όταν σε κεφαλιά του Τζέκα η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Σκοπελίτης από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να υπερέχουν και στο 16’ έφτασαν στην επίτευξη δεύτερου τέρματος. Ο δραστήριος στο χθεσινό παιχνίδι Τζέκα έκανε το σουτ, με τον Καρακασίδη να αποκρούει τη μπάλα. Ωστόσο, αυτή έφτασε στον Παπαδήμο, που δεν δυσκολεύτηκε να την προωθήσει στα δίχτυα, για το 0-2.
Το σουτ του Κ.Σ. Καμπέρη στο 18’ αποδείχθηκε άστοχο, αλλά το 0-3 δεν άργησε να γίνει. Ήταν στο 21ο λεπτό όταν ο Παπαδήμος έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ. Οι αμυνόμενοι δεν απομάκρυναν για μία ακόμη φορά και ο Τζέκα πέτυχε το γκολ που έψαχνε και δικαιούταν.
Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού το σουτ του Μπλατσέρη στο 27’ και η κεφαλιά του Τζέκα στο 34’ κατέληξαν άουτ. Στο διάστημα αυτό ο Σαρακηνός δεν μπόρεσε να απειλήσει.
Στην επανάληψη οι αξιόλογες φάσεις ήταν λιγοστές, αφού ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Πάντως, στο 68’ έγινε το 0-4 μετά από σουτ του Παπαδήμου και προβολή στο δεύτερο δοκάρι του Καρατσόλη, ενώ ο Σαρακηνός μείωσε σε 1-4 με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Σταματίου στο 75’.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Καρακασίδης, Στεργίου, Σπύρου, Σταματίου, Γιαμαλής, Τσιάνος, Τσιανάκας, Δημακόπουλος, Δημόπουλος, Καραγιάννης, Γκλαβίνης. Έπαιξαν και οι Γράντας, Ράπτης, Τσάνιος, Ακριβούσης, Δουλάς και Χασάν.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σταυράκης, Κακάμης, Κ.Σ. Καμπέρης, Παπακώστας, Γκαλίτσιος, Κ.Θ. Καμπέρης, Παπαδήμος, Πετράκος, Μπλατσέρης, Σκοπελίτης, Τζέκα. Χρησιμοποιήθηκαν και οι: Δ. Αναστασίου, Καρατσόλης, Παπαϊωάννου, Κατσαγεωργίου, Αλ. Αναστασίου, Κοφινάς, Νικολούλης, Σιαμέτης, Ζάχος, Ντίνος.

Ακυρώθηκε το φιλικό του Ολυμπιακού με τον Πύρασο
Την Κυριακή ο Ολυμπιακός επρόκειτο να αντιμετωπίσει τον Πύρασο σε φιλικό παιχνίδι στη Νέα Αγχίαλο, αλλά όπως έγινε γνωστό το ματς αυτό ακυρώθηκε. Τα επόμενα προγραμματισμένα τεστ των «ερυθρολεύκων» είναι στις 2/9 με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης, στις 6/9 με τον Αχιλλέα Φαρσάλων και στις 9/9 με τον Δωτιέα Αγιάς, όλα εκτός έδρας.