“Ταπείνωσε” τους πρωτοπόρους Αετούς Βέροιας ο ΓΣ Αλμυρού

Το πραγματικό του πρόσωπο έδειξε ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού κερδίζοντας με 80-70 τους Αετούς. Μάλιστα με το αποτέλεσμα αυτό το συγκρότημα της Βέροιας έχει «συγκάτοικο» στο «ρετιρέ» της βαθμολογίας την Καστοριά, που πέρασε δύσκολα από το ΕΑΚ Βόλου.

Δεν χωρά αμφιβολία πως αυτή ήταν η καλύτερη εμφάνιση της ομάδας του Λουκά Ζαρονικόλα στο φετινό πρωτάθλημα. Από το πρώτο λεπτό κατατρόπωσε τον αντίπαλο και βρέθηκε να προηγείται με… 27-6 στο 10’. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η δεύτερη περίοδος με το 19-19 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Αετοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους εννέα πόντους (75-66). Ωστόσο οι «κυανόλευκοι» τους… έκοψαν τη φόρα και κατάφεραν να κρατήσουν τη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-6, 39-19, 55-45, 80-70.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 18 (4), Πολίτης 23 (5), Παπούλιας 20, Αργύρης, Μυλωνάς 6 (1), Μαμούρας 6, Πελεκούδας 7, Μασούρας, Βαλαμούτης.

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ (Οκλαλιώτης): Δαχρέτζης 2, Κοχλιαρίδης 20 (1), Σαχμπατιάν 15, Παπαδόπουλος, Νικάι 6 (1), Γιαμπατζίδης 2, Ιωσηφίδης 8 (2), Μητακίδης 4, Γάτσος 4, Γκάνας 3, Σαζακλίδης 6 (1).

Μελίκη -Πιερικός/Αρχ. 78-88

ΑΕΛ-Εκπ. Φρυγανιώτη 51-43

Ολυμπιακός-Καστοριά 79-82

ΑΟ Τρίκαλα-Τιτάνες 54-59

Κου.Πα Κιλκίς-Άργος Ορ. 70-69