Πρώτη και καλύτερη η Νίκη ανέβηκε στην Β’ Εθνική πόλο

Την άνοδό της στη Β’ Εθνική με τον πλέον εμφατικό τρόπο πανηγυρίζει η ανδρική ομάδα υδατοσφαίρισης της Νίκης. Οι «κυανόλευκοι» έδωσαν έξι νικηφόρους αγώνες στο κολυμβητήριο της Χαλκίδας, όπου φιλοξενήθηκε η τελική φάση της Γ’ κατηγορίας και φυσικά αναδείχθηκαν πρωταθλητές.

Από την περασμένη Πέμπτη εννέα ομάδες διεκδίκησαν τα τρία εισιτήρια της ανόδου (στα τελικά είχαν προκριθεί 10, αλλά αποσύρθηκε ο ΑΚΑ Καρδίτσας) τα οποία πήραν με σειρά κατάταξης η Νίκη, ο «οικοδεσπότης» Ν.Ο. Χαλκίδας και ο ΟΠΑΘΑ Πατρών.
Η Νίκη πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις. Στον όμιλό της έκανε το «τέσσερα στα τέσσερα» τερματίζοντας πρώτη και από εκεί και πέρα ήθελε μία ακόμη επιτυχία σε δύο ματς για να «σφραγίσει» την άνοδο. Αυτή ήλθε στον ημιτελικό με την Αργυρούπολη όπου οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 8-4.
Στον τελικό με τον Ν.Ο. Χαλκίδας οι Βολιώτες επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους. Κέρδισαν με 11-7 και κατέκτησαν και το κύπελλο του πρωταθλήματος. Έτσι, ολοκλήρωσαν απόλυτα επιτυχημένα τη φετινή χρονιά με εννέα νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην πρώτη και στην τελική φάση.
Στα έξι παιχνίδια που έδωσε στην τελική φάση η Νίκη ο προπονητής Νίκος Κωνσταντέλιας χρησιμοποίησε 17 πολίστες που είναι οι:
Κωνσταντίνος Γαρταγάνης (τερμ.), Γιώργος Σάτλας, Γιάννης Βαρβέρης, Γιώργος Ζακυνθινός, Πάρης Χατζηγούλας, Νηρέας Γιάτσιος, Στέφανος Τάσιος, Δημήτρης Βιτέλλας, Γιάννης Μάκος, Στέλιος Κουκορίνης, Σταύρος Γιαβαρίδης, Νίκος Αθανασιάδης, Αλέξης Σινάνης (τερμ.), Αποστόλης Μητσόπουλος, Βασίλης Μαλισιόβας, Δημήτρης Ματσάγκος, Γιάννης Καλαβρός.

Αναλυτικότερα, οι αγώνες των «κυανολεύκων»

Νίκη-Εθνικός Αλεξ. 6-5
Στο ματς της πρεμιέρας με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που διεξήχθη το βράδυ της Πέμπτης η Νίκη είχε συνεχώς το προβάδισμα. Άνοιξε το σκορ με τον Βιτέλλα, ενώ με τέρματα των Τάσιου και Βαρβέρη προηγήθηκε 3-1 στην πρώτη περίοδο. Στο ημίχρονο διατήρησε τη διαφορά των δύο τερμάτων (4-2), ενώ την πήγε στα τρία γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο (6-3). Στην τελευταία περίοδο έμεινε «άσφαιρη» και ο Εθνικός πλησίασε μειώνοντας σε 6-5 δύο λεπτά πριν το φινάλε, αλλά οι παίκτες του Νίκου Κωνσταντέλια έμειναν ψύχραιμοι και κράτησαν τη νίκη.
Οκτάλεπτα: 3-1, 1-1, 2-1, 0-2.
Γκολ Νίκης: Τάσιος 2, Βιτέλλας 2, Βαρβέρης, Χατζηγούλας.
Γκολ Εθνικού: Παληός 2, Πατσιάς, Διώτης, Μουρατίδης.

ΟΠΑΘΑ Π.-Νίκη 6-10
Το πρωί της Παρασκευής απέναντι στον ΟΠΑΘΑ Πατρών τα πράγματα εξελίχθηκαν με τον καλύτερο τρόπο για την τυπικά φιλοξενούμενη ομάδα της Νίκης. Ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και κράτησε ανέπαφη την εστία της στην πρώτη περίοδο όπου προηγήθηκε 0-2. Από εκεί και πέρα διεύρυνε τη διαφορά στο +4 (2-6) στο ημίχρονο και στο +5 (4-9) στην τρίτη περίοδο, ενώ χωρίς να απειληθεί έφτασε στο υπέρ της 6-10.
Οκτάλεπτα: 0-2, 2-4, 2-3, 2-1.
Γκολ ΟΠΑΘΑ Πατρών: Παπαγεωργίου 3, Δ. Γελάσιος 1, Γιαννακόπουλος 1, Παρασκευόπουλος 1.
Γκολ Νίκης: Βιτέλλας 3, Χατζηγούλας 2, Γιαβαρίδης 2, Μαλισιόβας 2, Τάσιος.

Νίκη-Πιγκουίνοι Ρ. 7-6
Η Νίκη έδωσε και δεύτερο παιχνίδι την Παρασκευή το βράδυ. Αναμετρήθηκε με τους Πιγκουίνους Ρόδου, αλλά όπως τόνισαν οι άνθρωποί της, δεν είχε μόνο αυτούς ως αντιπάλους. Έπρεπε να ανταπεξέλθει και σε μία πολύ κακή διαιτησία και τελικά τα κατάφερε κερδίζοντας 7-6.
Μάλιστα, αξίζει να αναφέρουμε ότι στην τέταρτη περίοδο βρέθηκε να χάνει με 5-6, αλλά ο Χατζηγούλας ισοφάρισε 6-6 με πέναλτι και στο τελευταίο λεπτό ο Γιαβαρίδης από θέση φουνταριστού έγραψε το 7-6.
Οκτάλεπτα: 1-0, 2-2, 2-2, 2-2.
Γκολ Νίκης: Χατζηγούλας 2, Βιτέλλας 2, Γιαβαρίδης 2, Μαλισιόβας.
Γκολ Πιγκουίνων: Ευστρατουδάκης 2, Κωνσταντόπουλος 2, Περωντηδάκης, Κατσιγιάννης.

Επειός Ήλιδας-Νίκη 11-12
Η Νίκη ήθελε και την πρωτιά στον Α’ όμιλο και έτσι δεν χαρίστηκε στον Επειό Ήλιδας τον οποίο κέρδισε με 11-12 το πρωί του Σαββάτου και ενώ το απόγευμα της ίδιας ημέρας οι «κυανόλευκοι» έκαναν το ρεπό τους.
Η επιτυχία αυτή ήρθε με τρομερή ανατροπή από τους παίκτες του Νίκου Κωνσταντέλια. Μπήκαν «μουδιασμένα» στο παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν 4-1 στην πρώτη περίοδο και 7-1 στα μισά της δεύτερης. Εκεί όμως «μίλησε» ο αθλητικός εγωισμός των Βολιωτών που αρνήθηκαν να χάσουν. Έτσι, με δικό τους επί μέρους 1-7 κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (8-8).
Στην τελευταία περίοδο και με γκολ των Βαρβέρη, Ζακυνθινού, Βιτέλλα και Γιαβαρίδη κατάφεραν να περάσουν μπροστά και να πανηγυρίσουν τη νίκη με 11-12.
Οκτάλεπτα 4-1, 3-3, 1-4, 3-4.
Γκολ Επειού: Φιλιππάτος 5, Φυκούρας 4, Βλάχος 2.
Γκολ Νίκης: Ζακυνθινός 4, Γιαβαρίδης 3, Βιτέλλας 2, Βαρβέρης, Χατζηγούλας, Μαλισιόβας.

Νίκη-Αργυρούπολη 8-4
(ημιτελικός)
Έχοντας πάρει την 1η θέση στον Α’ όμιλο η Νίκη αντιμετώπισε χθες το πρωί την ομάδα που ήλθε 2η στον Β’ όμιλο και που ήταν η Αργυρούπολη. Οι δύο αντίπαλοι είχαν συναντηθεί και στην πρώτη φάση του πρωταθλήματος με τους «κυανόλευκους» να επικρατούν.
Το ίδιο συνέβη και στον χθεσινό ημιτελικό που ήταν και μεγαλύτερης σημασίας αφού έκρινε ένα από τα εισιτήρια της ανόδου. Η Νίκη κέρδισε με 8-4 και εξασφάλισε μία θέση στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής της περιόδου 2023-24.
Οι Βολιώτες πολίστες μπήκαν από την αρχή δυνατά στα ματς και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους αντιπάλους τους. Με «γρανιτένια» άμυνα δέχθηκαν μόνο ένα τέρμα σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, ενώ σε αυτό το διάστημα σκόραραν τρεις φορές. Η Νίκη διατήρησε τον έλεγχο και βρέθηκε στο +3 με το τέλος της τρίτης περιόδου (5-2). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι… Απέμεναν οκτώ λεπτά για να «σφραγιστεί» η άνοδος και οι αθλητές του Νίκου Κωνσταντέλια δεν είχαν διάθεση να ρισκάρουν οτιδήποτε. Διατήρησαν το ρυθμό τους και πανηγύρισαν το 8-4 και την άνοδό τους στη Β’ Εθνική.
Οκτάλεπτα: 2-1, 1-0, 2-1, 3-2.
Γκολ Νίκης: Βιτέλλας 3, Χατζηγούλας 2, Τάσιος, Γιαβαρίδης, Μαλισιόβας.
Γκολ Αργυρούπολης: Χατζής 2, Παρίσης, Ν. Δεληγιάννης.

Νίκη-Ν.Ο. Χαλκίδας 11-7
(τελικός)
Χθες το απόγευμα πραγματοποιήθηκε και ο τελικός του πρωταθλήματος ανάμεσα στη Νίκη και τον Ν.Ο. Χαλκίδας. Οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλισμένη την άνοδο, αλλά ήθελαν να κατακτήσουν και τον τίτλο. Πιο αποφασισμένοι γι’ αυτό αποδείχθηκαν οι Βολιώτες που νίκησαν σχετικά άνετα με 11-7. Η επιτυχία αυτή τους χάρισε και το κύπελλο του πρωταθλητή.
Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Νίκη είχε μικρό προβάδισμα στο πρώτο οκτάλεπτο με 3-2, αλλά πετυχαίνοντας δύο γκολ χωρίς να δεχθεί κανένα βρέθηκε να προηγείται με 5-2 στα μισά του παιχνιδιού. Ο Ν.Ο. Χαλκίδας μείωσε σε 7-5, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Η Νίκη διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα με το 11-7 έρχεται απόλυτα δίκαια και με τον Νίκο Κωνσταντέλια να δίνει στο τέλος και χρόνο συμμετοχής στους νεαρότερους πολίστες της ομάδας.
Οκτάλεπτα: 3-2, 2-0, 2-3, 4-2.
Γκολ Νίκης: Χατζηγούλας 3, Μαλισιόβας 3, Βαρβέρης 2, Ζακυνθινός, Βιτέλλας, Γιαβαρίδης.
Γκολ Ν.Ο. Χαλκίδας: Μιχαηλίδης 2, Μπαχάς 2, Παλαιολόγος, Παπαγιαννάκης, Κοκάλας.