Πρώτη ήττα για τον Βόλο – Έχασε 3-0 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο

Την πρώτη του ήττα στη φετινή Σούπερ Λιγκ υπέστη ο Βόλος χάνοντας 3-0 από τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Τσέριν, Ιωαννίδης και Βέρμπιτς σκόραραν για τους «πράσινους», ενώ δύο μεγάλες ευκαιρίες έχασε ο Μωραΐτης για τους «κυανέρυθρους».

Ο Κώστας Μπράτσος είδε την ομάδα του να περνά ένα ήσυχο α’ δεκάλεπτο κρατώντας μακριά τον Παναθηναϊκό από τα καρέ της. Ωστόσο το «τριφύλλι» ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη του ευκαιρία. Ήταν το 11’ όταν ο Παλάσιος σέντραρε και ο Γκρούζλιακ στην προσπάθειά του να αποκρούσει έστειλε την μπάλα πάνω στον Σιέλη. Αυτή στρώθηκε στον Τσέριν, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ (1-0).
Με τον «αέρα» του γρήγορου γκολ ο Παναθηναϊκός πλησίασε και σε δεύτερο στο 14’. Ο Μπερνάρ έδωσε στον Παλάσιος και εκείνος στον Βέρμπιτς. Ο Σλοβένος πανέξυπνα «πάτησε» την μπάλα για τον Ιωαννίδη που βρισκόταν πίσω του, όμως οι Σιέλης και Άλχο πρόλαβαν να τον ανακόψουν προ κενής εστίας.
Βρισκόμενος πίσω στο σκορ ο Βόλος άνοιξε περισσότερο τις γραμμές του και στο 16’ είχε ένα μακρινό σουτ του Άλχο, το οποίο δεν ανησύχησε τον Μπρινόλι. Επίσης στο 20’ ο Φινλανδός έκανε σέντρα και ο Μαχαίρας έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που έφυγε πάνω από τα γκολπόστ.
Κατόπιν ήταν σειρά του «τριφυλλιού» να απειλήσει. Στο 23’ ο Μλαντένοβιτς εκτέλεσε φάουλ και ο Σιαμπάνης μπλόκαρε σταθερά, ενώ στο 32’ ο ίδιος παίκτης πραγματοποίησε επικίνδυνη σέντρα σουτ με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία. Στο επόμενο λεπτό ο Κώτσιρας μπήκε στην περιοχή και σούταρε για να αποκρούσει σωτήρια με το αριστερό πόδι ο Σιαμπάνης σε κόρνερ. Εκτελεστής ο Μπερνάρ, με τον Βέρμπιτς να σουτάρει και τον Άλχο να βάζει την κόντρα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάγκνουσον έψαξε τον Παλάσιος, που για λίγο δεν βρήκε την μπάλα με το δεξί πόδι.
Η αγωνιστική άνοδος του Παναθηναϊκού αξιοποιήθηκε στο 37’. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε κόρνερ και ο Ιωαννίδης με καρφωτή κεφαλιά «τρύπησε» τα χέρια του Σιαμπάνη διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του (2-0).
Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο β’ ημίχρονο και στο 51’ ο νεοεισελθών Αϊτόρ πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ παρόμοια κατάληξη είχε και κεφαλιά του Βέρμπιτς στο επόμενο λεπτό.
Ο Βόλος αντέδρασε και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 60’. Ο Τσοκάνης πέρασε κάθετη στον Μωραΐτη, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπρινιόλι στο τετ-α-τετ.
Στο 66’ ο Σιαμπάνης μπλόκαρε κεφαλιά του Βέρμπιτς, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στη φάση του 74’. Ο Κώτσιρας έβγαλε ωραία σέντρα και ο Βέρμπιτς με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Ο Μωραΐτης απώλεσε μια ακόμη ευκαιρία στο 85’. Ο Μπρινιόλι έχασε την μπάλα πιεζόμενος από τον Κρούζλιακ και ο Μωραΐτης σούταρε, όμως ο Πάλμερ-Μπράουν σταμάτησε την μπάλα που είχε πορεία προς την κενή εστία.
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος.
Βοηθοί: Δημητριάδης, Ψαρρής.
4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης
VAR: Κουμπαράκης
Κίτρινες: Σένκεφελντ – Κόμπα, Κρούζλιακ, Τάχατος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον (70’ Πάλμερ-Μπράουν), Πέρεθ (46’ Αράο), Τσέριν, Παλάσιος (46’ Αϊτόρ), Βέρμπιτς, Μπερνάρ (81’ Τζούριτσιτς), Ιωαννίδης (58’ Σπόραρ).
ΒΟΛΟΣ: Σιαμπάνης, Άλχο, Λούνα (67’ Κίτσος), Γκρούζλιακ, Σιέλης, Τσοκάνης (81’ Μεταξάς), Γκλάβτσιτς (46’ Μπαριέντος), Ντέλετιτς, Μαχαίρας (67’ Τάχατος), Κόμπα, Μραζ (46’ Μωραΐτης).