Προχωράει ακάθεκτος ο Ολυμπιακός Βόλου

Ακάθεκτος ο Ολυμπιακός Βόλου συνεχίζει τη νικηφόρα πορεία του στη φετινή Α’ ΕΠΣΘ. Τελευταίο του… θύμα ο Γ.Σ. Αλμυρού τον οποίο κέρδισε με 1-0 στο ΕΑΚ «Τάκης Συνετόπουλος» με γκολ του Δημήτρη Τασιούλη στο 9ο λεπτό. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το «έξι στα έξι» και με το απόλυτο των 18 πόντων φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί «δάφνες ποιότητας». Όμως ο Ολυμπιακός έφτασε δίκαια στην επιτυχία έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα. Φυσικά για μία ακόμη φορά ο κόσμος του έδωσε δυναμικό «παρών» στις κερκίδες αποτελώντας τον 12ο παίκτη της ομάδας.

Για τους γηπεδούχους ο τεχνικός Στέλιος Αρσένος παρέταξε τον Σταυράκη κάτω από τα δοκάρια, τον Κακάμη στο δεξιό άκρο της άμυνας και τον Παπακώστα στο αριστερό, ενώ στις θέσεις των στόπερ χρησιμοποίησε τους Γκαλίτσιο και Κούλπα. Ο Πετράκος ήταν ο ανασταλτικός χαφ, με τους Σκοπελίτη και Θ. Κυρίτση εσωτερικούς μέσους. Ο Μπλατσέρης ήταν το δεξί εξτρέμ, με τον Τασιούλη να έχει τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά και τέλος ο Αναστασίου έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης.

Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής του ΓΣΑ Χρήστος Καπελιάνης επέλεξε το ακόλουθο σχήμα: Τερματοφύλακα τον Κοντογιωργάκη, ακραίους οπισθοφύλακες τους Σώκο (δεξιά), Γιαννακόπουλο (αριστερά) και σέντερ μπακ τον Ντόντα με τον Χατζηλιάδη. Οι Σκούπρας και Αναδολού έπαιξαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Μακρή στα δεξιά τους και τον Νάστα στα αριστερά τους, ενώ ο Ζαφειρίου αγωνίστηκε πίσω από τον σέντερ φορ Μπασαγιάννη.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο 5ο λεπτό, αφού παραλίγο να ανοίξουν το σκορ. Βγήκαν υποδειγματικά στην κόντρα από τα δεξιά με τον Μακρή που σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν στην ευκαιρία αυτή με γκολ. Ήταν στο 9ο λεπτό όταν ο Μπλατσέρης σέντραρε από δεξιά, ο Θ. Κυρίτσης έκανε την κεφαλιά-πάσα και ο Τασιούλης αφού κατέβασε τη μπάλα πλάσαρε με το αριστερό σημαδεύοντας εύστοχα την αριστερή γωνία. Το 1-0 ήταν γεγονός με τον Λαρισαίο εξτρέμ να ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, αλλά μόνο στην τελευταία φάση «άγγιξαν» το γκολ. Σουτ του Σκοπελίτη στο 27’ απέκρουσε ο Κοντογεωργάκης, ενώ στο 30’ ο Σκούπρας δοκίμασε από μακρινή απόσταση το πόδι του δίχως να βρει στόχο. Στο 44’ ο Μπλατσέρης έκανε το πλασέ με τη μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι. Πάντως, η μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 χάθηκε στο 45’ όταν από λάθος του Ντόντα, ο Αναστασίου βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, απέφυγε τον τερματοφύλακα και έστω από πλάγια θέση πλάσαρε στην κενή εστία. Όμως, η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα, καθώς σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Στην επανάληψη το θέαμα ήταν κάτω του μετρίου, με τον Ολυμπιακό να κρατά σχετικά εύκολα το «εύθραυστο» 1-0.  Στο διάστημα αυτό ο ΓΣΑ είχε να επιδείξει το σουτ του Μακρή που απέκρουσε ο Σταυράκης στο 46’ (ο διαιτητής λανθασμένα έδωσε άουτ αντί για κόρνερ) και το απευθείας φάουλ του Νάστα στο 55’ όπου με το ένα χέρι ο γκολκίπερ των Βολιωτών παραχώρησε κόρνερ.

Για τους γηπεδούχους, στο 83’ ο Νούσιος έκλεψε τη μπάλα και βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Κοντογεωργάκη να μπλοκάρει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε το ντεμπούτου του με την ερυθρόλευκη φανέλα ο 19χρονος Αργεντινός επιθετικός Φρανσίσκο Χοσέ Ματέα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σταυράκης, Κακάμης, Παπακώστας, Γκαλίτσιος, Κούλπας, Πετράκος (81’ Παπαϊωάννου), Σκοπελίτης (73’ Κατσαγεωργίου), Θ. Κυρίτσης, Μπλατσέρης (81’ Ματέα), Τασιούλης (73’ Νούσιος), Αναστασίου (73’ Καρατσόλης).

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Σώκος, Γιαννακόπουλος, Ντόντα (84’ Ρέψης), Χατζηλιάδης, Σκούπρας, Μακρής, Νάστας (73’ Σταθάκος), Μπασαγιάννης (81’ Τσιάτσιος), Ζαφειρίου, Αναδολού.

* Χωρίς να έχει ανακοινωθεί ότι ανέλαβε πόστο στην ομάδα, στον πάγκο του Ολυμπιακού καθόταν και ο Στάθης Ρόκας, κάτι που προκάλεσε την αντίδραση των οργανωμένων φιλάθλων που εξέδωσαν σχετικές ανακοινώσεις.