Ποδαρικό με το… αριστερό για τον Βόλο, έχασε 3-0 από την ΑΕΚ

Δεν ήταν νικηφόρο το πρώτο παιχνίδι του Βόλου στο 2024. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 3-0 από την ΑΕΚ στην άδεια από κόσμο «OPAP Arena», με τον Λιβάι Γκαρσία να σημειώνει δύο τέρματα για την «Ένωση», ενώ σκόραρε και ο Άμραμπατ.

Ο Βόλος αδικείται από το 3-0, καθώς θα μπορούσε να είχε σημειώσει τουλάχιστον ένα γκολ, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, όταν το σκορ ήταν το 1-0, δέχθηκε το δεύτερο τέρμα με πέναλτι, ενώ από την πλευρά της η ΑΕΚ είχε μεγάλο ποσοστό ευστοχίας, σε σχέση με άλλα παιχνίδια.

Οι «κυανέρυθροι» στερήθηκαν των υπηρεσιών των Τσοκάνη, Γκλάβτσιτς, Καλογερόπουλου και Μπαριέντος, ενώ τραυματίστηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και ο Άλχο. Παρά τις σημαντικές απουσίες οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ στάθηκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-4-1-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Στάνκοβιτς, με τους Ρότα και Πήλιο να είναι οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Οι Κάλενς και Βίντα ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Σιμάνσκι και Πινέδα, στα άκρα έπαιξαν ο Γκατσίνοβιτς και Ελίασον, με τον Τσούμπερ να παίζει πίσω από τον Λιβάι Γκαρσία, που αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος» στην επίθεση.

Από την άλλη πλευρά ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε τον Βόλο με σύστημα 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Κόστιτς, ενώ την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά αποτέλεσαν οι Τάχατος, Ασλανίδης, Σιέλης και Μύγας. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κόμπα, Τρουιγέ, Ντέλετιτς και Άλχο, με τους Μωραΐτη και Γκαρσία να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο.

Ανταγωνιστικός ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος είχε πολύ καλή παρουσία στο παιχνίδι. Ιδιαίτερα στα πρώτα 30 λεπτά οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ ήταν άκρως ανταγωνιστικοί, πίεζαν ψηλά και δεν επέτρεπαν στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ να φτιάξουν παιχνίδι.

Ενδεικτικό της πίεσης που ασκούσαν οι «κυανέρυθροι» ήταν το γεγονός ότι η Ένωση δεν μπορούσε να πατήσει την περιοχή του Κόστιτς και να δημιουργήσει φάσεις. Η πρώτη υποψία φάσης για την ΑΕΚ σημειώθηκε στο 29’ με τον Γκατσίνοβιτς να προσπαθεί να απειλήσει το τέρμα του Βόλου και τον Κόστιτς να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Στη δεύτερη καλή στιγμή της στο παιχνίδι η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ήταν το 32ο λεπτό όταν ο Γκατσίνοβιτς βρήκε ωραία τον Λιβάι Γκαρσία μέσα στην περιοχή του Βόλου, Ασλανίδης και Σιέλης σε πρώτη φάση μπλόκαραν τον επιθετικό της ΑΕΚ, όμως σε δεύτερο χρόνο ο Γκαρσία βρήκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κόστιτς, γράφοντας το 1-0 για την ΑΕΚ.

Στο 39’ ο Κίτσος πήρε τη θέση του τραυματία Νικολάι Άλχο, ο οποίος αποχώρησε με μυϊκό πρόβλημα από τον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα του Αλμέιδα έχασε σημαντική ευκαιρία στο 40’ για το 2-0, όταν ο Γκατσίνοβιτς έκανε τη σέντρα και ο Γκαρσία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Βόλος στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει σε διάστημα ενός λεπτού, με τον Στάνκοβιτς να κρατά το 1-0 για την ΑΕΚ. Στο 43’ ο Μίλος Ντέλετιτς μέσα από τη μικρή περιοχή πιεζόμενος έκανε το σουτ, όμως νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς, με τον Αυστριακό τερματοφύλακα να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Κόμπα, με τον Ασλανίδη να πιάνει την κεφαλιά και τον Στάνκοβιτς να κάνει νέα σωτήρια απόκρουση, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Στο 44’ ήταν η σειρά του Πινέδα να χάσει ευκαιρία, με το σουτ του Μεξικανού να μην βρίσκει στόχο, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κόστιτς.

Άλλα δύο γκολ η ΑΕΚ στην επανάληψη
Στο δεύτερο ημίχρονο πολύ γρήγορα η ΑΕΚ πέτυχε δεύτερο τέρμα, απλοποιώντας τα πράγματα, όσον αφορά την υπόθεση νίκη. Στο 49’ ο Περράκης καταλόγισε πέναλτι για χέρι του Ασλανίδης μέσα στην περιοχή. Αρχικά ο διαιτητής δεν αντιλήφθηκε παράβαση και κλήθηκε από τον Μανούχο που ήταν στο VAR να πάει να δει τη φάση, καταλογίζοντας την «εσχάτη των ποινών». Το πέναλτι εκτέλεσε στο 51’ ο Λιβάι Γκαρσία γράφοντας το 2-0, σημειώνοντας το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο 55’ σε φάση διαρκείας ο Ελίασον δεν μπόρεσε να σουτάρει μέσα από την περιοχή του Βόλου, ο Γκατσίνοβιτς πάσαρε στον Τσούμπερ, με τον Ελβετό μεσοεπιθετικό να σουτάρει και την μπάλα να περνά έξω από το αριστερό δοκάρι του Κόστιτς.

Ο Βόλος στο 58’ έχασε σημαντική ευκαιρία να μειώσει το σκορ, με τον Ασλανίδη να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόμπα και τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα.

Η ΑΕΚ στο 62’ απείλησε με τρίτο γκολ τον Βόλο, με τον Κόστιτς να λέει «όχι» στον Γκατσίνοβιτς, αποκρούοντας σωτήρια την μπάλα.

Τελικά το 3-0 ήρθε στο 73’. Ο Σιμάνσκι με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Άμραμπατ να φεύγει στην επίθεση, αυτός νίκησε στο σπριντ τον Σιέλη και πλάσαρε εύστοχα τον Κόστιτς, σκοράροντας το τρίτο τέρμα της ΑΕΚ.

Στο 82’ ο Πινέδα σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Πόνσε και κατέληξε άουτ, ενώ στο 93’ σε σουτ του Ντέλετιτς η μπάλα έφυγε άουτ, στην τελευταία καλή επιθετική προσπάθεια του παιχνιδιού.

Για τον Βόλο αυτή ήταν η όγδοη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και η τέταρτη εκτός έδρας, με τους «κυανέρυθρους» να παραμένουν στους 14 βαθμούς.

Από την πλευρά της η ΑΕΚ έφτασε τους 35 βαθμούς, σημειώνοντας την έκτη νίκη στη Ν. Φιλαδέλφεια και την 10η στη Σούπερ Λιγκ.

Διαιτητής: Περράκης
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος, Χριστάκογλου
4ος διαιτητής: Ματσούκας
Κίτρινες: Άλχο, Κόμπα, Ασλανίδης, Μύγας, Ντέλετιτς-Γκατσίνοβιτς, Ρότα

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα (74’ Πισάρο), Πήλιος, Κάλενς, Βίντα, Πινέδα, Σιμάνσκι (74’ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς, Ελίασον (63’ Άμπραματ), Τσούμπερ (63’ Μάνταλος), Γκαρσία (74’ Πόνσε)

ΒΟΛΟΣ: Κόστιτς, Τάχατος, Μύγας (70’ Λούνα), Ασλανίδης, Σιέλης, Κόμπα (70’ Μπερτόλιο), Τρουιγέ, Άλχο (39’ λ.τρ. Κίτσος), Ντέλετιτς, Μωραΐτης (83’ Καραγιάννης), Γκαρσία (70’ Μεταξάς).