Ποδαρικό με το αριστερό έκανε στη National League 1 η Νίκη

Ποδαρικό με το αριστερό έκανε στη National League 1 η Νίκη, αφού έχασε με 58-62 από τα Τρίκαλα Μπάσκετ στο Κλειστό της Ν. Ιωνίας. Η ομάδα των Γιώργου Βλιώρα και Παναγιώτη Γκουγκουτούδη άρχισε δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκε με 18-12 στο 18’.

Το μεγαλύτερο προβάδισμα των «κυανολεύκων» ήταν οι οκτώ πόντοι (23-15), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπέρασαν με 26-29 στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη έγινε μεγάλη «μάχη» με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 55-55 στο 38’. Ωστόσο στα δύο τελευταία λεπτά οι Τρικαλινοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και πήραν το ροζ φύλλο με 58-62.

Κορυφαίος παίκτης της Νίκης ήταν ο Κουτίνας με 23 πόντους και τέσσερα τρίποντα, ο οποίος ήταν και μόνος «διψήφιος». Από τους νικητές καθοριστικός ήταν ο Αναγνωστόπουλος που σημείωσε 15 πόντους και κρίσιμα καλάθια στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 18-15, 26-29, 44-42, 58-62.

ΝΙΚΗ (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Ιντό 9, Μισαηλίδης, Οικονομίδης 2, Βρεττάς 7, Κωστούλας 5 (1), Βερτζάγιας, Γυφτάκης, Κουτίνας 23 (4), Τάσσος 6, Στύλλας 2, Αμπάρης, Βλαχογιάννης 4.

ΤΡΙΚΑΛΑ ΜΠΑΣΚΕΤ (Φόρος): Πρεμέτης, Αργυρούλης, Κολότσιος 7, Τσιαβές 9, Γεωργάκης, Μοιραλιώτης, Πρέκας 3 (1), Μπουργάνος 2, Γουάμπα 8, Αναγνωστόπουλος 15, Βαβάτσικος 10 (1), Νέσης 8 (1).