Πήρε αυτό που ήθελε στη Ζάκυνθο η Νίκη

Το ζητούμενο που ήταν η πρόκριση πήρε στη Ζάκυνθο η Νίκη. Η βολιώτικη ομάδα επικράτησε με 1-0 του ομώνυμου συγκροτήματος χάρη σε εύστοχη εκτέλεση του Μιράντα στο 80’. Τον ΠΑΟ Βάρδας εκτός έδρας θα αντιμετωπίσουν στον επόμενο γύρο οι «κυανόλευκοι».

Η Νίκη δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της αλλά κέρδισε την πρόκριση έστω και με δυσκολία απέναντι στη Ζάκυνθο με 0-1. Πάντως πήρε το εισιτήριο δίκαια, αφού ήταν ανώτερη, ενώ δεν απειλήθηκε ούτε μία φορά από τους νησιώτες.

Το γνώριμο 4-3-3 επέλεξε ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Στίκα, Ανδρέου και Αναστασίου. Ανασταλτικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Παναγιωτίδη και Γαβριηλίδη. Την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Πολίτης (δεξιά), Μιράντα (αριστερά) και Τζιώρας (κορυφή).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Στάθης Καραμαλίκης παρέταξε τη Ζάκυνθο με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Οικονομάκης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Νικολακόπουλος (δεξιά), Μεντής (αριστερά), Μούστα και Τσίγκρηλας (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Λιβέρης, Νικολίτσας (στον άξονα), Γουσέτης και Λάμπογλου (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Σούρμπη «δεκάρι» και τον Τσιμέλι σέντερ φορ.

Μέτριο πρώτο ημίχρονο

Για τη Νίκη ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι και ως εκ τούτου δεν ξεκίνησε με πολλή ένταση. Προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό και να κυκλοφορεί την μπάλα στην προσπάθειά της να απειλήσει τον αντίπαλο.

Πράγματι μόλις στο 3ο λεπτό ο Κυριακίδης βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και σούταρε. Η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς την αριστερή γωνία της εστίας, όμως κόντραρε στον Τσίγκρηλα και δεν κατέληξε στο εσωτερικό της.

Το συγκρότημα του Στάθη Καραμαλίκη κατέγραψε την παρθενική τελική της στο 14’. Ο Σούρμπης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση δίχως να ανησυχήσει τον Γκαραβέλη.

Στο επόμενο λεπτό ο Μιράντα είχε μια έξυπνη έμπνευση.  Από θέση πλάγια αριστερά αντί για σέντρα έκανε σουτ, όμως δεν αιφνιδίασε τον Οικονομάκη.

Από τον 25χρονο άσο ξεκίνησε και η επόμενη φάση της βολιώτικης ομάδας. Ο Μιράντα έψαξε τον Τζιώρα, ο οποίος δεν κατάφερε να πιάσει το «γυριστό». Η μπάλα έφτασε στον Γαβριηλίδη που σούταρε αμέσως αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 20’ ήταν η σειρά του Λάμπογλου να πιάσει «γυριστό», με την μπάλα να φεύγει εκτός αγωνιστικού χώρου, ενώ παρόμοια τύχη είχε και σουτ του Γαβριηλίδη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 23’,

Στο 32’ ο Τζιώρας γύρισε το σώμα του και σούταρε άουτ. Ίδια τύχη είχε και βολέ του Μιράντα στο 39’.

Στο 42’ ο Γουσέτης απέφυγε τον Παναγιωτίδη και έβγαλε επικίνδυνη σέντρα από τα δεξιά, με τον Κυριακίδη να απομακρύνει την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό η Νίκη κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή. Το εκτέλεσε ο Κυριακίδης και ο Μούστα έδιωξε την τελευταία στιγμή.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια προβολή του Τζιώρα που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι στο 45+1’. Είχε προηγηθεί εκτέλεση φάουλ του Κυριακίδη.

Ο Μιράντα έδωσε τη λύση

από το σημείο του πέναλτι

Με μια καλή στιγμή για τη Νίκη άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Κυριακίδης εκτέλεσε κόρνερ, οι αμυνόμενοι απέκρουσαν προσωρινά. Η μπάλα έφτασε στον Μιράντα που σούταρε απευθείας, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα γκολπόστ.

Στο 53’ ο Γαβριηλίδης μπήκε δυναμικά στην περιοχή και φάνηκε να ανατρέπεται. Ωστόσο ο κ. Στάμος είχε διαφορετική άποψη και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 59’ ο Πολίτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Κάσσος κέρδισε την κεφαλιά που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αμέσως μετά ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Λίταινα αντί του Γαβριηλίδη.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν την μπάλα στα πόδια τους, αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Στο 72’ ο Μιράντα σέντραρε προς τον Πολίτη, ο οποίος με το κεφάλι δεν κατάφερε να τροφοδοτήσει τον Τζιώρα, που βρισκόταν μπροστά στην εστία.

Στο 77’ ο κ. Ελευθερόπουλος αντικατέστησε τον Παναγιωτίδη με τον Κρητικό. Η διάταξη μετατράπηκε σε 4-2-3-1 με τον Κρητικό αριστερό εξτρέμ και τον Μιράντα οργανωτή.

Τελικά η λύση δόθηκε από το σημείο του πέναλτι για τη Νίκη. Στο 79’ ο Μιράντα εκτέλεση με δύναμη πλάγιο άουτ. Αρχικά οι γηπεδούχοι απέκρουσαν, η μπάλα επανήλθε στην περιοχή τους, όπου ο Πολίτης δέχθηκε αντικανονικό μαρκάρισμα. Αυτή τη φορά ο κ. Στάμος καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο άσος από την Ισημερινή Γουινέα φάνηκε ψύχραιμος από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ (0-1) στο 80’.

Στο 83’ το βολιώτικο συγκρότημα παραλίγο να διπλασιάσει το προβάδισμά του. Ο Μιράντα κέρδισε την μπάλα και από αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Οικονομάκη, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα γκολπόστ. Παρόμοια κατάληξη είχε βολέ του ίδιου παίκτη στο επόμενο λεπτό.

Στο 86’ ο Σκεντεράι μπήκε στη θέση του Πολίτη. Το σύστημα επανήλθε στο 4-3-3, με τον Μιράντα να περνάει στη δεξιά πλευρά. Μάλιστα ο νεοεισελθών λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ στο 89’, όταν ο Κυριακίδης του έστρωσε την μπάλα, αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ).

Στα τελευταία λεπτά ο κ. Καραμαλίκης έδωσε εντολή στον Μούστα να αφήσει την άμυνα και να προωθηθεί ως σέντερ φορ σε μια απέλπιδα προσπάθεια για την ισοφάριση. Ωστόσο η ομάδα του δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική και η Νίκη πήρε την πρόκριση με 0-1.

Διαιτητής: Στάμος (Ηλείας).

Βοηθοί: Κακαφώνης, Ζιούλης (Αχαΐας).

4ος διαιτητής: Τσάκαλης (Ηλείας).

Κίτρινες: Σούρμπης, Νικολακόπουλος, Τσίγκρηλας, Τσουκαλάς – Γαβριηλίδης, Κάσσος, Ανδρέου.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Οικονομάκης, Νικολακόπουλος, Μεντής, Μούστα, Τσίγκρηλας, Λιβέρης (70’ Κάρδαρης), Νικολίτσας (86’ Αγκαράι), Λάμπογλου (46’ Κακολύρης), Γουσέτης (63’ Τσουκαλάς), Σούρμπης (63’ Ντούκας), Τσιμέλι,

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Κάσσος, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης (59’ Λίταινας), Παναγιωτίδης (77’ Κρητικός), Γαβριηλίδης, Πολίτης (86’ Σκεντεράι), Μιράντα, Τζιώρας.

Τιμήθηκαν Ελευθερόπουλος

και Πέττας από τη Ζάκυνθο

Λίγο πριν την έναρξη της χθεσινής συνάντησης ο ΑΠΣ Ζάκυνθος τίμησε τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο και τον Ραφαήλ Πέττα για την προσφορά τους στο ελληνικό ποδόσφαιρο ο πρώτος και στην ομάδα του νησιού ο δεύτερος. Τις βραβεύσεις έκαναν οι Ντίνος Κωστάκης και Σάκης Βούλτσος, ενώ αντί του Πέττα, που έμεινε στον Βόλο λόγω τραυματισμού, την πλακέτα παρέλαβε ο γενικός αρχηγός της Νίκης, Απόστολος Κουφογεώργος.