Οι πρώτοι βαθμοί της Νίκης ήρθαν με ανατροπή

Με ανατροπή πήρε τους πρώτους της βαθμούς φέτος η Νίκη. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μ’ ένα απίθανο γκολ μόλις στο 3’, οι «κυανόλευκοι» ανέτρεψαν την κατάσταση και επιβλήθηκαν με 3-1 χάρη σε τέρματα των Τζιώρα (5’) και Γαβριηλίδη (20’ και 60’). Άγνωστοι έκοψαν τα δοκάρια το βράδυ του Σαββάτου, αλλά η ζημιά αποκαταστάθηκε έγκαιρα και ο αγώνας διεξήχθη κανονικά.

Μια δυσάρεστη έκπληξη επιφύλαξε το πρωινό της Κυριακής, όταν διαπιστώθηκε ότι άγνωστοι είχαν μπει στο γήπεδο Πολυκάστρου το βράδυ του Σαββάτου και είχαν κόψει τα δοκάρια. Προς στιγμή ο αγώνας βρισκόταν στον «αέρα», αλλά τελικά χάρη στις προσπάθειες των υπαλλήλων του Δήμου Πολυκάστρου με τη συνδρομή των ανθρώπων του Απόλλωνα Πόντου, η ζημιά αποκαταστάθηκε και το ματς έγινε κανονικά.

Στον αγωνιστικό τομέα ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος παρέταξε τη Νίκη με το γνωστό 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κάσσο, Ανδρέου, Μπαχανάκ και Αναστασίου. Αμυντικός χαφ ήταν ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Παναγιωτίδη και Γαβριηλίδη, ενώ την επιθετική τριπλέτα αποτέλεσαν οι Ριμπέιρο (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Τζιώρας (κορυφή).

Όσο απίθανα έγιναν πριν το παιχνίδι, τόσο απίθανη ήταν και η αρχή του, αφού τα πρώτα πέντε λεπτά περιλάμβαναν δύο τέρματα, ένα για κάθε «μονομάχο». Πρώτος βρήκε δίχτυα ο Απόλλων Πόντου στο 3ο λεπτό, όταν ο Ανδρέου στην προσπάθεια του να αποκρούσει την μπάλα, την έστειλε στην πλάτη συμπαίκτη του. Αυτή ήρθε… λουκούμι στα πόδια του Αμπούντου, ο οποίος με δεξί πλασέ από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ (1-0).

Οι «κυανόλευκοι» αντέδρασαν και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν άμεσα. Ήταν το 5ο λεπτό, όταν ο Κάσσος σέντραρε από δεξιά και ο Τζιώρας με κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κίναλη φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).

Στο 13’ ο Μέτγκενμπεργκ τραυματίστηκε και έμεινε στο έδαφος για περίπου δύο λεπτά. Τελικά διαπιστώθηκε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει και τη θέση του πήρε ο Ρουγκάλας.

Στο 16’ ο Παναγιωτίδης σούταρε για να αποκρούσει ο Κίναλης, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ντιαλόσι μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το σουτ, όμως ο Γκαραβέλης τού είπε «όχι».

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου κατάφερε να αξιοποιήσει και τη δεύτερη ευκαιρία που δημιούργησε. Στο 20’ ο Κυριακίδης επιχείρησε σέντρα, στην πορεία της μπάλας πετάχθηκε ο Γαβριηλίδης και με κεφαλιά νίκησε τον Κίραλη. Ο πορτιέρο του Απόλλωνα άγγιξε την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την πορεία της προς την εστία και το 1-2 ήταν γεγονός…

Στη συνέχεια ο εξωφρενικός ρυθμός κόπασε, όπως και οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 35’ για να γίνει μια μεγάλη ευκαιρία που ήταν για λογαριασμό της Νίκης. Ο Κρητικός πέφτοντας στο έδαφος σούταρε, αλλά είδε την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ).

Στο 43’ «γυριστό» του Μπλανκ βρήκε σε σώμα αμυνομένου και κατέληξε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Αμπούντου σούταρε λίγο άουτ.

Στο 47’ ο Παναγιωτίδης γύρισε την μπάλα και ο Ριμπέιρο μπήκε δυνατά στη φάση αλλά ο Κίναλης πρόλαβε να μπλοκάρει. Ταυτόχρονα κέρδισε και το φάουλ από τον Βραζιλιάνο εξτρέμ της Νίκης.

Στο 50’ ο Αμπούντου δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, όμως ο Γκαραβέλης ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε. Επίσης στο 55’ ο Μπλανκ έπιασε φαλτσαριστό σουτ, που «έξυσε» το δοκάρι καταλήγοντας άουτ.

Στο 57’ ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος αποφάσισε να κάνει τις πρώτες του κινήσεις με τους Τοπαλίδη και Μιράντα αντί των Τζιώρα και Ριμπέιρο αντίστοιχα. Την ίδια στιγμή ο Κάσσος προωθήθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Κρητικός έκανε σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Κίραλης, αλλά λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Γαβριηλίδης αποδείχθηκε πιο εύστοχος. Ο 31χρονος μέσος δέχθηκε την ασίστ από τον Κάσσο και με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 1-3.

Ο κ. Ελευθερόπουλος έκανε πάλι διπλή αλλαγή στο 64’ βάζοντας τους Λίταινα και Πολίτη στη θέση των Παναγιωτίδη και Κρητικό αντίστοιχα. Στο 73’ ο Μιράντα μπήκε στη μεγάλη περιοχή και δέχθηκε μαρκάρισμα αντιπάλου, αλλά ο κ. Μέγας διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Μάλιστα στην ενέργειά του αυτή ο διεθνής άσος από την Ισημερινή Γουινέα τραυματίστηκε και χρειάστηκε να δεχθεί ιατρική περιποίηση, προκειμένου να συνεχίσει.

Στο 81’ ο Μοράρ πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την κυανόλευκη φανέλα. Ο Ρουμάνος σέντερ φορ αντικατέστησε τον Κάσσο. Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και η Νίκη πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας).

Βοηθοί: Διαμαντόπουλος (Ξάνθης), Χρυσέλης (Ξάνθης).

4ος διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας).

Κίτρινες: Λαμπίρης, Αμαραντίδης – Αναστασίου.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π: Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Μέτγκενμπεργκ (15’ λ.τρ. Ρουγκάλας), Αμαραντίδης, Λαμπίρης, Μουμίν (88’ Κωστίκας), Αμπούντου, Αγουάδο (88’ Ισαακίδης), Μπλανκ, Ντε Τομάς (76’ Ίννος).

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, Κάσσος (81’ Μοράρ), Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (64’ Λίταινας), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο (57’ Μιράντα), Κρητικός (64’ Πολίτης), Τζιώρας (57’ Τοπαλίδης).