Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Θησέα σε παιχνίδι με πολλή ένταση

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στη “μονομαχία” της κορυφής στην Α’ ΕΠΣΘ κερδίζοντας με 3-1 τον Θησέα στο ΕΑΚ ως τυπικά φιλοξενούμενος. Ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα ενός ντέρμπι που είχε γκολ, δοκάρια, αλλά και πολλή ένταση, με συνέπεια να υπάρξει διακοπή 20 λεπτών. Επίσης στα χαρακτηριστικά της αναμέτρησης οι πολλοί φίλαθλοι που έδωσαν το “παρών”, με τους “ερυθρόλευκους” να έχουν τη μερίδα του λέοντος στις εξέδρες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με δύο δοκάρια, ένα για κάθε ομάδα. Στο 7′ ο Οικονόμου εκτέλεσε κόρνερ και ο Πρίφτι με κεφαλιά σημάδεψε τη  συμβολή των δοκών, για να έρθει στο 15′ ο Τασιούλης επίσης με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στο δεξί δοκάρι μετά από σέντρα του Σέττου.

Το συγκρότημα του Στέλιου Αρσένου άνοιξε το σκορ στο 22′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκαλίτστου. Το πέναλτι κέρδισε ο Σέττος όταν σε σουτ που επιχείρησε η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γούτσιου που βρισκόταν εντός περιοχής.

Στο 34′ ο Ολυμπιακός φάνηκε να “αγκαλιάζει” τη νίκη, όταν πέτυχε το 0-2 με πλασέ του Σέττου στο 34′. Ωστόσο οι παίκτες του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου “δεν παρέδωσαν τα όπλα” και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με κεφαλιά του Πρίφτι δύο λεπτά αργότερα.

Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις (που ήταν πολλές λόγω της διακοπής) ο Μπλατσέρης, ο οποίος πραγματοποίησε ωραία ατομική ενέργεια και με σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κουτσιρίμπα (φωτό).

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Δημητριάδης, Γούτσιος, Ιακωβίδης, Κουκουτής, Καραμανλής (65′ Παρίσης), Πρίφτι, Λίτσος (78′ Σιώμος), Βλάχος, Οικονόμου, Βουρδάκης (56′ Ζέρβας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φλίγκος, Κακάμης, Σκοπελίτης (78′ Παπαδήμος), Παπακώστας, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Τασιούλης (46′ Μπλατσέρης), Κυρίτσης Θ. (78′ Παπαϊωάννου), Αναστασίου (69′ Τζέκα), Πετράκος, Σέττος (72′ Κατσαγεωργίου).