Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 3-2 της Νίκης στο ντέρμπι της Β’ Γυναικών

Ο Ολυμπιακός (φωτό) ήταν ο μεγάλος νικητής στο βολιώτικο ντέρμπι της Β’ Εθνικής βόλεϊ των γυναικών. Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής υποδέχθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς την ομάδα της Νίκης, την οποία κέρδισε δίκαια με 3-0 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν τη δεύτερη επιτυχία τους στο πρωτάθλημα με μία «καθαρή» νίκη που τους απέφερε τρεις βαθμούς, ενώ από τον αγώνα της πρεμιέρας στη Σκόπελο είχαν πάρει δύο πόντους, καθώς εκείνο το ματς είχε κριθεί στο τάι μπρέικ.

Ο Ολυμπιακός πήρε δύσκολα το πρώτο σετ με 27-25, αλλά στα επόμενα δύο κυριάρχησε με 25-14 και 25-18. «Νίκη για την ομάδα μας στο βολιώτικο ντέρμπι για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και των δύο ομάδων. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας για την στήριξη τους και τον Νίκο Μπουντούρη που μας τίμησε με την παρουσία του στον αγώνα Συγχαρητήρια στους κ.κ. Παρασκευά, Καλατζή, Μανουσογιωργάκη για την άψογη διαιτησία τους. Συνεχίζουμε…», επισημαίνει η διοίκηση του Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου 1937.

Από την ομάδα της Νίκης τονίστηκαν τα εξής: «Αν και η ομάδα μας μπήκε δυναμικά στο 1° σετ και ενώ είχε το προβάδισμα από την αρχή, προς το τέλος από έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία το σετ έληξε υπέρ του Ολυμπιακού Βόλου στις λεπτομέρειες. Στη συνέχεια του παιχνιδιού τα κορίτσια της Νίκης δεν κατάφεραν να τελειώσουν αρκετές μπάλες και με συνεχόμενα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου να πάρει ξεκούραστα το δεύτερο σετ. Στο 3° σετ η ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και έχασε με 3-0 σετ.

Τα σετ: 27-25, 25-14, 25-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Ξύδης): Ξύδη, Πανταζή, Τσιγάνη, Ζαφειρίου, Φιλιππίδη, Παπαθανασίου, Μητσογιάννη, Στάμου, Σταμάτη, Γκόντα, Καρακασίδου, Μαργαρίτη.  ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας-Ντελής): Μουραντιάν, Τριπύλα, Κεφαλά, Μέλιου, Χιντζίδου, Πολυζώη, Κουφογεώργου, Γαργάλα, Μανικάκη, Γιαγκουνίδου, Πίσσα, Φώτα, Ευαγγελινού.

Γ.Σ. Αλμυρού-Γ.Σ. Βόλου 0-3

Στο έτερο παιχνίδι μεταξύ ομάδων του νομού Μαγνησίας ο Γ.Σ. Βόλου πέρασε νικηφόρα με 0-3 σετ από την έδρα του Γ.Σ. Αλμυρού. Οι φιλοξενούμενες ήταν ανώτερες και πήραν δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Τα σετ: 16-25, 16-25, 18-25.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Τιρτιράκης): Μούζα, Αράπη, Γουργιώτη, Ευθυμίου, Θεοδωράκη, Θωμαΐδη, Νάντζιου, Τιρτιράκη, Τόπα, Τσιάτσιου, Χαντζή, Χατζηκυριάκου.

Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Γιόλας): Βαργιάμη, Ιωνά, Κυργιάκη, Μαμούρα, Ντίμπρα, Πολυζώη, Πράττου, Φόβου, Τσαπραΐλη, Ταρατόρα, Ράμπου.

Σκόπελος-Φοίβος 3-1

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Σκόπελος που επικράτησε 3-1 σετ του Φοίβου Γιάννουλης. Οι νησιώτισσες εμφανίστηκαν αγχωμένες στο ξεκίνημα, αλλά βρήκαν τον ρυθμό τους και πήραν τους τρεις βαθμούς παίζοντας όμορφο βόλεϊ. Αξιοσημείωτο της αναμέτρησης η επανεμφάνιση μετά από 10 μήνες και την εγχείρηση στο γόνατο της αθλήτριας της Σκοπέλου Σοφίας Πατσή.

Τα σετ: 22-25, 25-17, 25-17, 25-14.

* Στα άλλα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Σπάρτακος Λάρισας-Ασκληπιός Τρικάλων 0-3 και ΑΕΛ-Φιλαθλητικός/Λαρισαϊκός 1-3.

Η βαθμολογία: Ασκληπιός 6, Φιλαθλητικός 6, Ολυμπιακός Β. 5, Σκόπελος 4, Γ.Σ. Βόλου 3, Φοίβος 3, Σπάρτακος 2, ΑΕΛ 1, Γ.Σ. Αλμυρού 0, Νίκη 0.