Nations League: Στον τελικό η Ισπανία νίκησε 1-0 την Ιταλία

Θέση στον τελικό του «De Kuip» για το Nations League Finals έκλεισε η Ισπανία, μια και επικράτησε 2-1 της Ιταλίας στον ημιτελικό που έλαβε χώρα στο Έσχεντε. Μάλιστα, οι Ίβηρες θα διεκδικήσουν για δεύτερη συνεχόμενη φορά το τρόπαιο, καθώς το 2021 είχαν ηττηθεί 2-1 από τη Γαλλία.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πίνο άνοιξε το σκορ με πλασέ από την περιοχή, ωστόσο, η Ιταλία απάντησε άμεσα, αφού στο 11’ ο Ιμόμπιλε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από το πέναλτι που υπέπεσε ο Λε Νορμάν.

Μάλιστα, στο 21’ οι Ιταλοί σκόραραν και πάλι, αυτή τη φορά με τον Φρατέζι, όμως, το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Χοσελού, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 84ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα, νίκησε τον Ντοναρούμα, δίνοντας την πρόκριση στην Ισπανία.

Διαιτητής: Στάνκο Βίντσιτς (Σλοβενία)
Ισπανία (Λουίς ντε λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Νάβας, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Άλμπα, Ρόδρι, Μερίνο (74’ Φαμπιάν Ρουίθ), Ροντρίγκο (46’ Ασένσιο), Γκάβι (68’ Κανάλες), Πίνο (75’ Φάτι), Μοράτα (84’ Χοσελού).
Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Τολόι, Μπονούτσι (46’ Νταρμιάν), Ατσέρμπι, Ντι Λορέντζο, Φρατέζι (76’ Βεράτι), Ζορζίνιο (61’ Κριστάντε), Μπαρέλα, Σπινατσόλα (46’ Ντι Μάρκο), Ιμόμπιλε (60’ Κιέζα), Τζανιόλο.