Μπράτσος: Υπερήφανος για την αυτοπεποίθηση των παικτών μου

Ο προπονητής του Βόλου, Κώστας Μπράτσος, στις δηλώσεις του έδωσε δήλωσε περήφανος για την αυτοπεποίθηση που έδειξαν οι παίκτες του, που τους βοήθησε να φτάσουν στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με 2-1 επί της Κηφισιάς. Αναλυτικά οι δηλώσεις του Βολιώτη τεχνικού:

«Καταρχάς θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές του Βόλου γιατί κατάφεραν και ανταπεξήλθαν στο παιχνίδι κάτω από δύσκολες συνθήκες. Στο προηγούμενο ματς με τον Παναιτωλικό προσπαθήσαμε να παίξουμε στρωτό ποδόσφαιρο, αλλά κάποιες συνθήκες μας έφεραν σε παθητική θέση. Φανταστείτε πόσο δύσκολο είναι για τους παίκτες να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις ενός παιχνιδιού, όταν δέχονται κριτική και υπάρχει βαθμολογική πίεση. Είμαι πολύ περήφανος για την αυτοπεποίθηση που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές μου. Μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πάνω σ’ αυτή την εμφάνιση πρέπει να χτίζουμε, ενόψει των παιχνιδιών που ακολουθούν.

Από την αρχή της περιόδου δεν αποφεύγουμε τα λάθη. Είναι γεγονός, πως λάθη γίνονται και είναι στοιχείο του ποδοσφαίρου. Λάθη έκανε και ο αντίπαλος. Το θέμα είναι να μην τα πληρώνουμε και να έχουμε τη συνοχή που χρειάζεται. Πριν δέκα δευτερόλεπτα από το γκολ που δεχθήκαμε είχαμε βγει στην αντεπίθεση να σκοράρουμε, έχοντας υπεραριθμία και δεχθήκαμε γκολ στη μετάβαση. Θα πρέπει να γίνουμε πιο κυνικοί, πιο ώριμοι και αυτό θα έρθει μέσα από τα παιχνίδια».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Κηφισιάς, Γιάννης Αναστασίου, τόνισε για το παιχνίδι: «Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς αυτό που κρατάμε είναι η προσπάθεια που έδειξε η ομάδα στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι και θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί στο σκορ. Από το πουθενά δεχθήκαμε ένα φτηνό, θα το χαρακτήριζα, γκολ φτηνό. Δεν επιτρέπεται για το επίπεδο που θέλουμε να παίζει η ομάδα να δεχόμαστε τέτοια τέρματα. Αυτό έφερε εκνευρισμό και δεν μπορέσαμε ουσιαστικά να ηρεμήσουμε και να διαχειριστούμε το παιχνίδι.

Κοιτάξαμε να γίνουμε πιο επιθετικοί στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά σε ένα σημείο και μετά, όταν φτάναμε κοντά στην περιοχή, λειτουργούσαμε εγωιστικά και ατομικά. Εκεί νομίζω ήταν το μεγάλο μας πρόβλημα. Κάναμε μία προσπάθεια να μείνουμε στο παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό και θα έλεγα υπερπροσπάθεια στα τελευταία 20 λεπτά, έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα».