Μπράτσος: Οι παίκτες του Βόλου έδειξαν ψυχικά αποθέματα

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους “Ζωσιμάδες” ο Βόλος και ο προπονητής των “κυανέρυθρων”, Κώστας Μπράτσος, στις δηλώσεις του τόνισε τα εξής:

«Από το πρώτο ημίχρονο η ομάδα μου ήταν κυρίαρχη του αγώνα κι αυτή που με ορθολογικό τρόπο επιτίθονταν. Φτάναμε πολύ εύκολα στο επιθετικό τρίτο, αλλά εκεί δεν είχαμε την καθαρή σκέψη, την καλή τελική προσπάθεια για να βγάλουμε φάσεις.

Ο αντίπαλος εκμεταλλευόταν τα δικά μας λάθη, έβγαζε μεταβάσεις και προσπαθούσε να παίξει με μεγάλες μπαλιές. Με την ίδια τακτική συνεχίσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο και ξαφνικά βρεθήκαμε πίσω στο σκορ σε transition του αντιπάλου.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές του Βόλου για τα ψυχικά αποθέματα που βρήκαν, όχι μόνο για να ισοφαρίσουν, αλλά στη συνέχεια να διεκδικήσουν επί ίσοις όροις τη νίκη. Αυτό δείχνει την ψυχοσύνθεση που έχουμε ως ομάδα.

Κρατάμε τον τρόπο παιχνιδιού που πλέον ο Βόλος εφαρμόζει στον αγωνιστικό χώρο. Έχουμε βρει τις λύσεις που θέλουμε, ωστόσο, θα πρέπει να σταματήσει η ομάδα να δέχεται γκολ».

Από την πλευρά του ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, Θανάσης Στάικος, τόνισε για το παιχνίδι με τον Βόλο: Όταν έχεις ένα μεγάλο σερί με ήττες και άσχημα αποτελέσματα δεν είναι εύκολο να παίξεις καλά. Υπάρχει πίεση, αλλά νομίζω ότι φτάσαμε κοντά στο να πάρουμε τη νίκη. Δυστυχώς, ισοφαριστήκαμε σε μια στιγμή αδράνειας. Είναι μία δύσκολη στιγμή για την ομάδα, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει δείξει και στο παρελθόν ότι καταφέρνει και ανακάμπτει».