Κωπηλασία: Στην 6η θέση του Παγκοσμίου Κ23 η Δαλίδου

Την κατάκτηση δύο μεταλλίων στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κάτω των 23 στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας πανηγύρισε η Ελλάδα. Τα γαλανόλευκα κουπιά έκαναν και πάλι το καθήκον τους κατακτώντας ένα χρυσό και ένα χάλκινο μετάλλιο ενώ συμμετείχαν σε τέσσερις συνολικά μεγάλους τελικούς και τρεις τελικούς Β.

Ο εθνικός ύμνος ακούστηκε προς τιμήν του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών όπου η Ευαγγελία Αναστασιάδου, που είχε και πέρσι στο Βαρέζε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στην αντίστοιχη διοργάνωση (στο σκιφ ελαφρών βαρών) και η Μιλένα Κοντού πήραν τη νίκη στον τελικό πετυχαίνοντας μάλιστα νέο παγκόσμιο ρεκόρ. Το ελληνικό πλήρωμα πήρε το προβάδισμα  από την εκκίνηση και το κράτησε ως το τέλος για να τερματιστεί στη 1η θέση σε 6:50.13 αφήνοντας στη 2η θέση την Πολωνία (6:52.72) και την Ιταλία στη 3η (7:02.91).

Λίγο αργότερα η Ευαγγελία Φράγκου ,που και αυτή στην περσινή διοργάνωση είχε κατακτήσει χρυσό μετάλλιο (με τη Χριστίνα Μπούρμπου στη δίκωπο),κατάφερε να πάρει την τρίτη θέση στο σκιφ των γυναικών σε χρόνο 7:41.18 και να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο τις ελληνικές συμμετοχές στην διοργάνωση.

Στους αγώνες υπήρχε και βολιώτικη εκπροσώπηση από μία αθλήτρια και έναν αθλητή του ΟΕΑ/ΝΑΒ. Πιο συγκεκριμένα η Σοφία Δαλίδου κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό του διπλού σκιφ γυναικών μαζί με τη Γαβριέλα Λιόλιου, οι οποίες τερμάτισαν σε 7:18.13 ολοκληρώνοντας έτσι με απόλυτα θετικό πρόσημο την παρουσία τους στη διοργάνωση.

Ο έτερος Βολιώτης ήταν ο Δημήτρης Ζωγράφος. Ο πρωταθλητής του ΟΕΑ/ΝΑΒ πήρε την 4η θέση στον μικρό τελικό της τετρακώπου χωρίς πηδαλιούχο ανδρών μαζί με τους Παύλο Φαΐτα, Λεωνίδα Παλαιοπάνο και Λεωνίδα Τζουμέζη σημειώνοντας χρόνο 5:56.53. Έτσι κατετάγησαν στη 10η θέση στη γενική του αγωνίσματός τους.

Από εκεί και πέρα οι Νικος Χωλόπουλος, Δημήτρης Παπάζογλου κατέκτησαν την 2η θέση στον μικρό τελικό του διπλού σκιφ με χρόνο 6:18.82 λίγα εκατοστά πίσω από το πρώτο πλήρωμα του Βελγίου (6:18.27) καταλαμβάνοντας έτσι την 8η θέση στη γενική.

Τέλος, ο Στράτος Τριανταφύλλου τέλος κατέκτησε Την 6η θέση στον τελικό Β στο σκιφ ελαφρών βαρών με χρόνο 7:18.04 και κατετάγη 12ος στη γενική.