Καταιγιστικός στο α’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου

Χάρμα οφθαλμών ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου στο α’ ημίχρονο του χθεσινού φιλικού παιχνιδιού με το Βελούχι στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Με 3-0 κέρδισαν οι «ερυθρόλευκοι» που ήταν καταιγιστικοί σε αυτό το διάστημα στο οποίο πέτυχαν όλα τους τα τέρματα, ενώ στην επανάληψη δικαιολογημένα έπεσε ο ρυθμός τους. Οι Θέος (8’), Α. Κόκας (15’) και Βασίλιεβιτς (27’) ήταν οι σκόρερ.

Φρενήρης ήταν ο ρυθμός του Ολυμπιακού στο α’ 45λεπτο του αγώνα με το Βελούχι. Η ομάδα του Βόλου κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και δικαίως πέτυχε τρία όμορφα τέρματα. Φυσικά παραμένει σε περίοδο προετοιμασίας και δεν ήταν δυνατόν να συνεχίσει το ίδιο και στην επανάληψη. Ωστόσο, έδειξε ότι έχει πολύ μεγάλες δυνατότητες και ότι μπορεί να παίξει και στο πρωτάθλημα γρήγορο και θεαματικό ποδόσφαιρο.
Όσο για το Βελούχι βρέθηκε από τα πρώτα λεπτά σε παθητικό ρόλο. Στο α’ μέρος ήταν αδύνατον να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού, αλλά και στην επανάληψη δεν κατάφερε να απειλήσει. Περιορίστηκε στο να μην αυξηθεί η έκταση της ήττας του.

Πως έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο Μιχάλης Ζιώγας παρέταξε την βολιώτικη ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Καραγκιολίδης. Δεξιά στην άμυνα έπαιξε ο Καραμπάς και αριστερά ο Α. Κόκας, ενώ ο Νόνης με τον Κραγιόπουλο συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Τόσκας και Βασίλιεβιτς τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, ο Ευθυμιάδης ξεκίνησε από τα δεξιά και ο Μέμος στην αριστερή πτέρυγα (στα μισά του ημιχρόνου άλλαξαν πλευρές), ενώ ο Θέος αγωνίστηκε πίσω από τον σέντερ φορ Σεχολάρι.
Με εξαίρεση την αναγκαστική αλλαγή του Α. Κόκα στο 39’ (χτύπησε και πέρασε στη θέση του ο Αγγελής), οι υπόλοιπες έγιναν κατά τη διάρκεια του β’ μέρους, αφού η τεχνική ηγεσία ήθελε να κρατήσει εντός του αγωνιστικού χώρου τους αρχικούς παίκτες για μία ώρα περίπου. Από κει και πέρα, σταδιακά αποχώρησαν όλοι, εκτός των Νόνη και Κραγιόπουλου που έμειναν ως το τέλος. Να σημειωθεί ότι ντεμπούτο έκανε ο Καράμπελας (δεν είχε παίξει στα προηγούμενα φιλικά), ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Βαρούχας και Σέττος. Ο πρώτος αισθάνθηκε αδιαθεσία και ο δεύτερος για να μην πιεστεί μια και άρχισε καθυστερημένα την προετοιμασία του.

Θέος και Βασίλιεβιτς χρήστηκαν σκόρερ στο χθεσινό ματςλθ

Όμορφο θέαμα από τους «ερυθρόλευκους»
Στο α’ μέρος ο Ολυμπιακός καθήλωσε το Βελούχι. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν γρήγορα και στο ρεπερτόριό τους είχαν πολλές περίτεχνες ενέργειες που απέφεραν τρία τέρματα.
Το σκορ άνοιξε στο 8’ ο Γιώργος Θέος με έξυπνο τρόπο. Επέλεξε να εκτελέσει ένα φάουλ συρτά και να περάσει τη μπάλα κάτω από το τείχος προτού αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Στο 12’ δοκίμασε και ο Τόσκας να σκοράρει με απευθείας φάουλ από μακρινή απόσταση. Εκτέλεσε δυνατά και ανάγκασε τον Λαμπρόπουλο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.
Στο 15’ έγινε το 2-0. Ο Ανδρέας Κόκας έκανε μία προσπάθεια από τα αριστερά. Την κατάλληλη στιγμή συνέκλινε προς τα μέσα και έφερε τη μπάλα στο δεξί, για να τη στείλει… συστημένη εντός της εστίας. Ήταν το ομορφότερο γκολ της αναμέτρησης…
Στο 27’ ο Βασίλιεβιτς πήρε το «ριμπάουντ» μετά από απόκρουση αμυνομένου και με σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 3-0.
Στο 34’ ο Ευθυμιάδης σέντραρε και ο προωθημένος Κραγιόπουλος έκανε το διαγώνιο σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας Λαμπρόπουλος. Στο 42’ είχαμε την τελευταία καλή φάση για το α’ ημίχρονο με τον Μέμο να μην προλαβαίνει να πλασάρει μετά την μπαλιά που του έκανε ο Σεχολάρι.
Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Στο 59’ το Βελούχι βρέθηκε στο προσκήνιο (για πρώτη και τελευταία φορά στο ματς), αλλά το σουτ του Μπακαλίδη σταμάτησε πάνω στον Τόσκα. Από κει και πέρα ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων απέκρουσε τα σουτ των Ευθυμιάδη (68’) και Λούγκου (82’), ενώ το ίδιο έκανε και με την προσπάθεια του Δ. Κόκα (87’).
Διαιτητής: Δημητριάδης.
Βοηθοί: Τρυφωνίδης, Τσάγγαρης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Καραγκιολίδης (57’ Κούτσικος), Α. Κόκας (39’ λ.τρ. Αγγελής), Καραμπάς (80’ Παπαϊωάννου), Νόνης, Κραγιόπουλος, Τόσκας (80’ Χατζόγλου), Βασίλιεβιτς (65’ Λούγκος), Θέος (70’ Καράμπελας), Σεχολάρι (65’ Αλαμάνης), Ευθυμιάδης (70’ Δ. Κόκας), Μέμος (60’ Γελαδάρης).
ΒΕΛΟΥΧΙ: Λαμπρόπουλος, Ν. Λάππας, Παχής, Γιαουπλάρι, Ζαραβέλης, Κατσαδούρος, Γενιτσαρόπουλος, Γιαν. Λάππας, Κακκάβας, Νταβαρίνος, Μπακαλίδης. Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι: Αθανασόπουλος, Κόλλιας, Κουτσουπιάς, Λέρης, Ντουφεκιάς, Ξαγάρας, Σερπάνος, Φαρμάκης, Χαλλής, Σιάτρας.

Ζιώγας: Βρίσκουμε τα πατήματά μας
Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός του Ολυμπιακού Μιχάλης Ζιώγας δήλωσε: «Είχαμε καταπληκτική απόδοση για 60 λεπτά περίπου. Στη συνέχεια ρίξαμε λίγο τον ρυθμό μας. Δεν χρειάζεται να ενθουσιαζόμαστε, αφού αυτά είναι φιλικά παιχνίδια. Πάντως, το θετικό είναι πως αρχίζουμε να βρίσκουμε τα πατήματά μας στον αγωνιστικό χώρο.
Από κει και πέρα, εκείνο που με απασχολεί είναι να δούμε σε τι βαθμό είναι ο τραυματισμός του Ανδρέα Κόκα. Εξάλλου, αν κάτι με φοβίζει στα φιλικά παιχνίδια είναι οι τραυματισμοί. Ευχαριστούμε και τον κόσμο που ήλθε σήμερα (σ.σ. χθες). Τον θέλουμε κοντά μας και υποσχόμαστε ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι θα εμφανιζόμαστε ολοένα και καλύτεροι».
Σε ερώτηση της «ΘτΔ» για τις απουσίες των Βαρούχα και Σέττου, ο 55χρονος προπονητής είπε: «Ο Βαρούχας αισθάνθηκε μία αδιαθεσία, ενώ ο Σέττος μπήκε στην προετοιμασία πιο αργά και δεν ήθελα να τον φορτώσω».