Καλύτερη η Βέροια νίκησε 1-0 τον Ολυμπιακό Β. στη Νεάπολη (photos)

Όπως πέρυσι, έτσι και φέτος, η Βέροια κατάφερε να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά όχι στη Φιλιππούπολη, αλλά στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης. Με γκολ του Λουκίνα στο 12’ η «βασίλισσα του Βορρά» πήρε ένα σπουδαίο «τρίποντο», επικρατώντας με 1-0 και έκανε το «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ.

Για τον Ολυμπιακό ήταν η πρώτη ήττα για φέτος, μετά από δύο σερί νίκες, με τους «ερυθρόλευκους» να αγωνίζονται χωρίς τους τραυματίες Ερέρα, Φιλίποβιτς, Αγρόδημο και Νικλητσιώτη.

Σκόραρε ο Λουκίνας στο πρώτο μέρος
Δεν προσέφερε συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο, με τη Βέροια να αξιοποιεί τη μία από τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησε. Απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου που αντιμετώπισε προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και στη δημιουργία φάσεων.

Η Βέροια πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο, άνοιξε το σκορ. Ήταν το 12’ όταν ο Λουκίνας με ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή, μετά από μπαλιά του Καραγιάννη, απέφυγε τον Γιαννίτση και με πλασέ έγραψε το 0-1.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 19’ ο Μπουτζίκος έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Παπαδημητρίου έπιασε αδύναμη κεφαλιά, με τον Βελλίδη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα, ενώ στο 24’ το μακρινό σουτ του Μπουτζίκου έξω από την περιοχή δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Βέροιας, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Η Βέροια είχε ένα μακρινό σουτ του Πόζογλου στο 35’, το οποίο απέκρουσε ο Ξενοδόχοφ Το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους κύλησε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Καλύτερη και στο β’ μέρος η Βέροια
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έκανε δύο αλλαγές. Συγκεκριμένα, πέρασα στο ματς οι Βουκελάτος και Χολέβας στις θέσεις των Σκοπελίτη και Ρόκα, ενώ και η Βέροια έκανε μία αλλαγή, με τον Σιμόνι να αντικαθιστά τον Πόζογλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο β’ μέρος και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν δύο πολύ καλές στιγμές να πετύχουν δεύτερο τέρμα. Στο 51’ το δυνατό σουτ του Λουκίνα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Ξενοδόχοφ, ενώ στο 54’ ωραία κίνηση του Λουκίνα, πάσαρε στον Πασά, το δυνατό σουτ του οποίου, απέκρουσε την μπάλα ο Ξενοδόχοφ.

Ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Τζούριτς μέσα στην περιοχή στο 60’, με τον διαιτητή Τάση να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί και στην εξέλιξη της φάσης ο Βουκελάτος έκανε το σουτ, με τον Βελλίδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Η Βέροια σε μια αντεπίθεση στο 68’ «άγγιξε» το 0-2, με τον Καραγιάννη να πασάρει στον Μπουκουβάλα και αυτός μέσα από την περιοχή σε πλεονεκτική θέση να σουτάρει άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι καλύτεροι και στο 70’ ο Λουκίνας έχασε σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα άουτ, μέσα από την περιοχή.

Ο Ολυμπιακός μετά από αρκετή ώρα έφτασε θε θέση βολής στο 78’. Μετά από συνεργασία Μπουζίκου-Τσαγκαλίδη, η μπάλα έφτασε στον Τζούριτς, με τον Σέρβο να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή.

Η Βέροια ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και πανηγύρισε στη Νεάπολη την τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Διαμαντής (Ηπείρου), Δέλλιος (Πέλλας)
4ος διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας)
Κίτρινες: Παπαδημητρίου, Πατρώνης-Μαραγκός, Καραγιάννης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ, Γκραικός (79’ Μπόλης), Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Ρόκας (46’ Χολέβας), Παπακώστας (79’ Πατρώνης), Κόλα, Σκοπελίτης (46’ Βουκελάτος), Τσαγκαλίδης, Βασιλούδης (56’ Τζούριτς), Παπαδημητρίου.
ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρα, Μαραγκός, Οικονόμου (75’ Μπλέτσας), Βεργώνης, Καραγιάννης (89′ Στάμου), Πασάς (66’ Αποστολόπουλος), Πόζογλου (46’ Σιμόνι), Λουκίνας.