Ηττήθηκαν οι βολιώτικες ομάδες βόλεϊ στη Β’ Εθνική Γυναικών

Την ήττα γνώρισαν οι βολιώτικες ομάδες στην 3η αγωνιστική της Β’ Εθνικής βόλεϊ των γυναικών. Πιο κοντά στην επιτυχία βρέθηκε η Νίκη που υποδέχθηκε τον Φοίβο Γιάννουλης από τον οποίο έχασε με 2-3 σετ. Τουλάχιστον πήρε έναν πόντο μια και το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ.

Η Νίκη πήρε το πρώτο σετ με σχετική άνεση και προηγήθηκε 5-0 στο δεύτερο. Όμως επηρεάστηκε από τον τραυματισμό της βασικής πασαδόρου Γλυκερίας Τριπύλα. Ο Φοίβος ανέβασε την απόδοσή του και ισοφάρισε 1-1 στα σετ, ενώ πήρε και το επόμενο. Οι «κυανόλευκες» αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα (2-2) και φυσικά σε πέμπτο σετ. Εκεί έγινε μεγάλη μάχη με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν με 19-21.

Οι προπονητές της Νίκης Γαλαζούλας και Ντελής χρησιμοποίησαν τις: Μουραντιάν, Πίσσα, Τριπύλα, Κεφαλά, Μέλιου, Χιντζίδου, Πολυζώη, Κουφογεώργου, Γαργάλα, Μανικάκη, Γιαγκουνίδου, Μπαζιώτη, Ευαγγελινού, Κωτσαλή.

Με άδεια… χέρια επέστρεψε ο Ολυμπιακός από τη Λάρισα, χάνοντας με 3-1 από τον Φιλαθλητικό/Λαρισαϊκό. Οι γηπεδούχες πήραν το πρώτο σετ με 25-22 και ο Ολυμπιακός «απάντησε» με το 19-25 του δευτέρου σετ. Όμως τα δύο επόμενα τα έχασε με 25-10 και 25-20.

Επίσης, εντός έδρας ήττα με 1-3 γνώρισε ο Γ.Σ. Βόλου από τον Σπάρτακο Λάρισας, ενώ το ματς Σκόπελος-Γ.Σ. Αλμυρού αναβλήθηκε. Σε άλλο αγώνα είχαμε: Ασκληπιός Τρικάλων-ΑΕΛ 3-0.