Εξασφαλίζει παραμονή η Ανόρθωση με νίκη επί της Παραμυθιάς

«Κεφάλι» στην υπόθεση παραμονή πήρε η Ανόρθωση. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 80-74 της Παραμυθιάς στο ΕΑΚ Βόλου και πλέον προηγούνται με 2-1 στις νίκες.
Μάλιστα η διαφορά των έξι πόντων αδικεί τους παίκτες του Μιχάλη Καπουρνιώτη, οι οποίοι έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ. Στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 21 πόντους, ενώ συντήρησαν τη μεγάλη διαφορά μέχρι το 30ο λεπτό, με το σκορ να είναι 65-46 υπέρ τους.
Ωστόσο η κούραση έκανε την εμφάνισή της στην τέταρτη περίοδο και οι φιλοξενούμενοι απλά μείωσαν την έκταση της ήττας τους. Βέβαια γι’ αυτό υπάρχει εξήγηση, καθώς υπάρχουν σημαντικές απουσίες.
Οι Γιώργος Τσιακλάγκανος και Παναγιώτης Ζησόπουλος χτύπησαν στο γόνατο, ενώ τραυματίστηκε στο δάκτυλο του ποδιού στην προπόνηση ο Άγγελος Σταθούρος. Ο πρώτος και ο δεύτερος δεν αγωνίστηκαν, ενώ ο τρίτος έπαιξε με παυσίπονα. Οι παραπάνω καλαθοσφαιριστές ήρθαν να προστεθούν στον εδώ και καιρό απόντα Σίμο Φιλίππου, που έχει υποστεί βαρύ διάστρεμμα.
Σήμερα στις 5 το απόγευμα η Ανόρθωση κοντράρει την Παραμυθιά εκτός έδρας και αν κερδίσει θα εξασφαλίσει την παραμονή. Σε αντίθετη περίπτωση η σειρά θα μεταφερθεί στον Βόλο για το πέμπτο και τελευταίο ματς.
Υπό τις οδηγίες της τεχνικής ηγεσίας βρίσκονται: Θοδωρής Ίλτσογλου, Αντώνης Γκοντόπουλος, Θωμάς Καραγεώργος, Χρήστος Σημάκης, Δημήτρης Μπόγδανος, Σταμάτης Σκαμάγκας, Γιώργος Παρασκευάς και Άγγελος Σταθούρος.