Επιτυχίες των «μικρών» του Αιολικού

Πολύ ωραίος αγώνας διεξήχθη μεταξύ του Αιολικού και του Ολυμπιονίκη για το πρωτάθλημα Παίδων της ΕΣΚΑΘ, με την ομάδα του Αντώνη Σαμαρά να επικρατεί με 81-75.

Ήταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ανωτερότητα του Αιολικού ήταν φανερή με επιμέρους σκορ 23-11.Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο βαρύς  τραυματισμός του Χατζή που αποχώρησε έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού. Πάντως, το ημίχρονο έληξε 41-25 υπέρ του Αιολικού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τραυματίστηκε και ο Βόντζος, ο οποίος έσφιξε τα δόντια και έμεινε στο παιχνίδι μέχρι τέλος. Μετά από αυτούς τους τραυματισμούς το τρίτο δεκάλεπτο ήταν υπέρ του Ολυμπιονίκη ο οποίος διεκδίκησε στα ίσα τη νίκη ως το τέλος. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε «μάχη» με τα παιδιά του Αιολικού να κρατούν το προβάδισμα και να πανηγυρίζουν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-11, 41-25 (ημίχρονο), 56-49, 81-75 (τελικό).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σαμαράς Αντ.): Δαλούκας, Λάιος, Μαρτίου, Σελιτσανιώτης, Σταθόπουλος, Γουλέτσιος, Στύλλας, Χαντζής, Βόντζος, Λεφάκης, Ξανθάς, Σαββίδης.

ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ (Γκοντόπουλος Αντ.): Μήτσου, Φανιάς, Στέλλος, Γιαννούκος, Παρασχάκης, Περίσης, Στεφόπουλος.

Σπουδαίο ματς έγινε και στο πρωτάθλημα των εφήβων, με τον Αιολικό να επικρατεί εκτός έδρας του Γ.Σ. Αλμυρού με 77-73 στην παράταση. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο. Οι αθλητές και των δύο ομάδων έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση όπου οι αθλητές του Αιολικού περιόρισαν τα λάθη και έκαμψαν την αντίσταση των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα:16-24, 38-34 (ημίχρονο), 54-54 ,69-69 (τελικό), 73-77 (παράταση).

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Ξηρομερίτης, Μασούρας, Κατσούλης, Ζγουλέτας, Καρπέτης, Κωτούλας ,Κανατούλας, Καρίμαλης, Καλλίκος.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σαμαράς Αντ.): Χατζής, Μπαϊράμης, Λάιος, Μισαηλίδης, Κωστόπουλος, Γκίστι, Χράπαλος, Σαββίδης, Βόντζος, Θεοδωρόπουλος, Γραμματίκας, Γκριτσαλής.