Επίδειξη ισχύος από τον Ρήγα Φεραίο επί του Πανιωνίου (6-0)

Επίδειξη ισχύος έκανε ο Ρήγας Φεραίος στο γήπεδο του Αγίου Γεωργίου Φερών. Το συγκρότημα του Λάκη Μπακάλη συνδύασε θέαμα και ουσία φτάνοντας σε άνετη νίκη επί του νεοφώτιστου Πανιωνίου με 6-0. Πρωταγωνιστές του αγώνα οι Μάριος Φουρκιώτης και Άλμπαν Κόντρα. Ο πρώτος πέτυχε «χατ τρικ» και ο δεύτερος σκόραρε δύο φορές, ενώ έδωσε και μία ασίστ.

Οι Βελεστινιώτες επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους, ενώ άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με το εύστοχο πλασέ του Φουρκιώτη. Στο 42’ δημιουργήθηκε σύγχυση στα καρέ των φιλοξενουμένων και ο Κόντρα από κοντά έκανε το 2-0, ενώ στο 45’ ο Χαλιμούρδας με σουτ εκτός περιοχής σημείωσε το 3-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Όπως άρχισε το πρώτο ημίχρονο για τον Ρήγα, έτσι άρχισε και το δεύτερο, δηλαδή με γκολ. Ήταν στο 46ο λεπτό όταν ο Κόντρα έβγαλε τη σέντρα και ο Φουρκιώτης με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν ασταμάτητοι και το πέμπτο τους γκολ ήταν θέμα χρόνου να επιτευχθεί. Στο 55’ ο Φουρκιώτης βρέθηκε σε θέση βολής και με εύστοχο πλασέ έγραψε το 5-0, πετυχαίνοντας παράλληλα το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Το «κερασάκι στην τούρτα» της νίκης του Ρήγα το τοποθέτησε ο Κόντρα, αφού στο 61ο λεπτό δέχθηκε τη σέντρα του Δ. Αποστολίδη και με κεφαλιά διαμόρφωσε το 6-0.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Δ. Αποστολίδης, Χότζα (60’ Βαϊόπουλος), Σπαθής (60’ Βλιώρας), Γκάγκας, Γοδενόπουλος, Π. Αποστολίδης (60’ Κολυμήτρας), Αλεξίου, Φουρκιώτης (64’ Χριστοφορίδης), Κόντρα, Χαλιμούρδας (64’ Χασάπης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Καγιάννης, Ζάγκας, Σταμάτης (28’ λ.τρ. Α. Κιπτίου), Ι. Φώτου, Μαρούφ, Δημητρίου, Σταυραντώνης, Νικούδης (85’ λ.τρ. Παπακώστας), Καπάκης (65’ Πέτσης), Κανιούρας (76’ Πέππας), Φουντουλίτσας.