Ελευθερόπουλος: Ποδόσφαιρο και θέατρο δεν υπάρχουν χωρίς κόσμο

Τη σημασία της ύπαρξης φιλάθλων στις εξέδρες επισήμανε ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. «Το ποδόσφαιρο και το θέατρο δεν μπορούν να υπάρξουν χωρίς κόσμο» ήταν το σχόλιο του προπονητή της Νίκης για το άδειο λόγω τιμωρίας Πανθεσσαλικό.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος μίλησε για τα εξής θέματα:

Για τη «λευκή» ισοπαλία με τον Αλμωπό: «Ο Αλμωπός ήθελε έναν βαθμό για να μείνει στην κατηγορία. Κατέβηκε ξεκάθαρα μ’ αυτόν τον σκοπό. Είναι θεμιτό, είναι κατανοητό και δεν το συζητώ. Τα παιδιά έπαιζαν την κατηγορία και επομένως είχαν πολυπρόσωπη άμυνα, την οποία είναι δύσκολο να διασπάσεις.

Έτσι κι αλλιώς ο Αλμωπός είναι μια ομάδα πολύ δουλεμένη στο αμυντικό κομμάτι. Δεν έχει πρόβλημα να κάνει άμυνα χαμηλά και να δεχθεί επιθέσεις.

Εμείς στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε την ταχύτητα που απαιτείται για να διασπάσεις μια τόσο πολυπρόσωπη άμυνα. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι η φάση του ματς είναι αυτή όπου ο Κρητικός δεν «σπάει» την μπάλα στον Τζιώρα που είναι μόνος του (σ.σ. στο 24ο λεπτό). Ελπίζω πραγματικά να μην τον είδε.

Από εκεί και πέρα στο δεύτερο ημίχρονο το διάστημα από το 45’-70’ ήταν το καλύτερό μας κομμάτι. Ήταν πολύ καλύτερη η ανάπτυξή μας, πιο γρήγορη η κυκλοφορία, δημιουργήσαμε προβλήματα και με τους εσωτερικούς μέσους, οι οποίοι κυνήγησαν τον χώρο και οι εξτρέμ που έμειναν ανοικτά.

Υπήρχε ένα 25λεπτο, όπου ο Αλμωπός δεν κατάφερε να περάσει το κέντρο. Παρόλα αυτά δεν είχαμε τον αριθμό των τελικών, που θα θέλαμε για να πιστοποιήσουμε την αγωνιστική κατάσταση και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο τελευταίο 20λεπτο δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο. Ήταν πάρα πολλές οι διακοπές, «έσπασε» ο ρυθμός και αναπόφευκτα τελείωσε το παιχνίδι 0-0».

Για τον Αλμωπό Αριδαίας: «Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Αλμωπό. Η παραμονή δεν ήταν εύκολη».

Για το ότι ο αγώνας διεξήχθη μπροστά σε άδειες εξέδρες: «Για την απουσία του κόσμου έχω ξαναπεί ότι το ποδόσφαιρο και το θέατρο δεν μπορούν να υπάρξουν χωρίς κόσμο. Θα επαναλάβω για μια ακόμη φορά ότι όσα συνέβησαν με τη Λάρισα μάς κόστισαν ποικιλοτρόπως, οικονομικά, αγωνιστικά και βαθμολογικά.

Τα παιδιά προσπαθούν, το κρατάνε. Έκαναν την προσπάθειά τους, δεν μπορεί να τους κατηγορήσει κανείς γι’ αυτό. Έτρεξαν αρκετά και μόχθησαν».

Τυριακίδης: Θέλαμε τον βαθμό για την παραμονή
Ιδιαίτερα χαρούμενος εμφανίστηκε ο Γιώργος Τυριακίδης, αφού μετά τον βαθμό που απέσπασε ο Αλμωπός, πλέον η παραμονή στη Σούπερ Λιγκ 2 θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Παράλληλα άφησε κάποια υπονοούμενα για τη διοικητική κατάσταση που επικρατεί στον σύλλογο της Αριδαίας.

«Κάναμε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια και καταφέραμε να πάρουμε τον βαθμό που θέλαμε πάρα πολύ, ώστε να πετύχουμε τον στόχο μας, ο οποίος είναι η παραμονή στην κατηγορία. Νομίζω ότι από εδώ και πέρα θα πρέπει να… συνωμοτήσει το σύμπαν για να μη μείνουμε στην κατηγορία, γιατί την επόμενη αγωνιστική έχουμε το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Λάρισας, το οποίο θα κερδίσουμε χωρίς να παίξουμε.

Θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή χρονιά για εμάς. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια όλης της χρονιάς, αλλά και για την προσπάθεια που έκαναν απέναντι στη Νίκη Βόλου και ήταν συγκινητική απέναντι σ’ έναν πολύ καλό αντίπαλο. Η Νίκη Βόλου έπαιξε ένα πολύ καλό παιχνίδι, έχει έναν πολύ καλό προπονητή και νομίζω ότι έχει μια φιλοσοφία, την οποία χρειάζεται η κατηγορία μας και ελπίζω να συνεχίσει έτσι» είπε αρχικά ο κ. Τυριακίδης και συμπλήρωσε:

«Εμείς είμαστε καλά πλέον. Μιλάω για το αγωνιστικό κομμάτι και εύχομαι και στα υπόλοιπα, γιατί είναι μια δύσκολη χρονιά για εμάς, να βρεθεί λύση και να μπορέσει αυτή η ομάδα, η οποία υπάρχει σε μια πολύ μικρή περιοχή, να μπορέσει να συνεχίσει».

«Για το αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού με τη Νίκη Βόλου δεν θα ήθελα να πω κάτι. Εύχομαι καλή συνέχεια στη Νίκη Βόλου» κατέληξε.