Έχασε αγώνα και προπονητή ο Μαγνησιακός

Ο Μαγνησιακός ήταν ανταγωνιστικός στο παιχνίδι με τη Νέα Αρτάκη στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς», αλλά δεν απέφυγε την ήττα με 2-0 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Έτσι, παραμένει στην τελευταία θέση με μόλις ένα βαθμό στο ενεργητικό του. Το νέο αρνητικό αποτέλεσμα έφερε και τη λύση της συνεργασίας με τον προπονητή Θάνο Θεοδώρου.

Ο Μαγνησιακός βρίσκεται σε αναζήτηση νέου τεχνικού μετά το «διαζύγιο» με τον Θάνο Θεοδώρου. Η ανακοίνωση της διοίκησης είναι η εξής: «Η διοίκηση του Α.Σ.Β. Μαγνησιακός ανακοινώνει την κοινή συναινέσει λύση της συνεργασίας με τον προπονητή Θάνο Θεοδώρου, ο οποίος αποχωρεί τόσο από την πρώτη ομάδα, όσο και γενικότερα από τον σύλλογο. Ήταν μία δύσκολη απόφαση που προήλθε λόγω των άσχημων φετινών αποτελεσμάτων στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής η οποία πιστεύουμε ότι θα αλλάξει την ψυχολογία στο ποδοσφαιρικό τμήμα.

Εκείνο που πάντως δεν πρόκειται να αλλάξει είναι η εκτίμησή μας στο πρόσωπο του κ. Θεοδώρου ο οποίος εργάστηκε σκληρά και αφιέρωσε πολλές ώρες για το καλό της ομάδας μας. Κατά τη διάρκεια της θητείας του, πανηγυρίσαμε όλοι μαζί δύο διαδοχικούς τίτλους πρωταθλημάτων που συνοδεύτηκαν από αντίστοιχες ανόδους. Θα θυμόμαστε πάντα τη θετική συνεισφορά του στα επιτεύγματα της ομάδας μας, ενώ το όνομά του ασφαλώς και έχει ήδη γραφεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία του Μαγνησιακού. Του ευχόμαστε καλή συνέχεια στην προπονητική του καριέρα. Στο μέλλον ίσως οι δρόμοι μας να ξανασυναντηθούν. Δεν του λέμε αντίο, αλλά εις το επανιδείν…».

Όσον αφορά τον αγώνα της Κυριακής ο Θάνος Θεοδώρου επέλεξε σύστημα 4-3-3 με τον Βρονταρά για πρώτη φορά φέτος κάτω από τα δοκάρια. Δεξιός μπακ ήταν ο Καραστέργιος, με τον Ζέρη να μετατίθεται στο αριστερό άκρο της άμυνας, καθώς έμεινε εκτός 20άδας ο τραυματίας Αλμασίδης. Οι Βέρτζος και Σιάτρας ήταν οι δύο στόπερ, με τους Τόγια, Γαλανόπουλο και Αλεξανδρή στη μεσαία γραμμή. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Τζιάνης και από τα αριστερά ο Τασιουλής που μόλις στο 19ο λεπτό τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Ελέζι. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Σταμάτης. Για πρώτη φορά βρέθηκε στην αποστολή της ομάδας και ο Στέργιος Ψιάνος που χρησιμοποιήθηκε στο β’ μέρος.

Ο Μαγνησιακός ήταν μαχητικός. Στο α’ μέρος έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, όμως ένα γκολ από στατική φάση την ανάγκασε να κυνηγά στο σκορ. Στην επανάληψη έψαξε την ισοφάριση, όμως δέχθηκε ακόμη ένα τέρμα στα τελευταία λεπτά σε αντεπίθεση των αντιπάλων και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πράγματα θα μπορούσε να είναι διαφορετικά αν στο 11ο λεπτό ο Τζιάνης «νικούσε» τον τερματοφύλακα της Νέας Αρτάκης σε φάση τετ-α-τετ, μετά από ωραία μπαλιά που δέχθηκε από τον Τόγια. Στο 14’ ο Σπηλιώτης απείλησε με συρτό σουτ, αλλά ο Βρονταράς μπλόκαρε.

Στο 34’ ο πρώην παίκτης της Νίκης Ιορδανίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Σκριβάνος με κεφαλιά έκανε το 0-1. Πάντως, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μαγνησιακός παραλίγο να «απαντήσει» στα γκολ αλλά το διαγώνιο σουτ του Ελέζι έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και αυτοί πολύ καλή ευκαιρία στο 43’ όταν ο Παπαδάκης έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας και σούταρε άουτ.

Στο 55’ ένα σουτ του Σκριβάνου δεν βρήκε στόχο και από εκεί και πέρα ο Μαγνησιακός πίεσε για την ισοφάριση. Στο 60’ ο Αλεξανδρής τροφοδότησε τον Ελέζι που σούταρε άουτ. Επτά λεπτά αργότερα ο Ζέρης σέντραρε και ο Τζιάνης πήρε την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο. Σουτ του Ψιάνου στο 72’ εξουδετερώθηκε από τον γκολκίπερ Διαμαντή, ενώ αυτό που επιχείρησε ο Ελέζι στο 76’ πέρασε άουτ.

Στο 84’ και με τους παίκτες του Μαγνησιακού να βρίσκονται ψηλά, η Νέα Αρτάκη έφυγε υποδειγματικά στην αντεπίθεση με τον Α. Χατζηστάμου. Την κατάλληλη στιγμή αυτός γύρισε για τον Παπαδάκη, με τον τελευταίο να σκοράρει από κοντά και να διαμορφώνει το 0-2.

Διαιτητής: Δημεράς (ΕΠΣ Λάρισας).

Βοηθοί: Βαλιώτης, Τοπαλσάββας (ΕΠΣ Λάρισας).

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βρονταράς, Ζέρης, Σιάτρας (58’ Μαντώς), Βέρτζος, Τασιούλης (19’ λ.τρ. Ελέζι), Αλεξανδρής (76’ Ζαρκαδής), Καραστέργιος (58’ Χριστίδης), Τόγιας (58’ Ψιάνος), Γαλανόπουλος, Σταμάτης, Τζιάνης.

ΝΕΑ ΑΡΤΑΚΗ: Διαμαντής, Δ. Χατζηστάμου (80’ Καρλατήρας), Μερτύρης (80’ Ζαχαράκης), Τσούπρος, Στασινόπουλος, Γερογιάννης, Λάμπρου, Παπαδάκης, Σκριβάνος (72’ Βρεττός), Ιορδανίδης, Σπηλιώτης (58’ Απ. Χατζηστάμου).