Έχασε 2-0 από τον ΠΑΟΚ ο ελλιπής Βόλος

Με ήττα ολοκλήρωσε τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Βόλος για τη φετινή χρονιά. Οι «κυανέρυθροι» έχασαν με 2-0 από τον ανώτερο ΠΑΟΚ στο Πανθεσσαλικό, έχοντας επτά απουσίες βασικών παικτών και παίζοντας από το 45’ με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Πιρές. Τα γκολ του «Δικεφάλου» πέτυχαν οι Ζίβκοβιτς στο 14’ και Μπράντον Τόμας στο 57’.

Ο Κώστας Μπράτσος μην έχοντας στη διάθεσή του επτά παίκτες του βασικού κορμού (Γκάγκι, Ντέλετιτς, Τσιρίνος, Σιέλης, Οζέγκοβιτς, Κότνικ, Μπαριέντος) παρέταξε την ομάδα του Βόλου με τερματοφύλακα τον Αυγερινό, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Οικονομόπουλος και το αριστερό ο Σι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Πίρινεν και Ασλανίδης. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μεταξάς, Κάτσε, Καρτάλης και Τάχατος. Οι Πιρές και Μεσκίδα ήταν οι δύο επιθετικοί.

Από πλευράς ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου παρέταξε τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, στα άκρα της άμυνας αγωνίστηκαν οι Βιεϊρίνια αριστερά και Λύραντζης δεξιά. Στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Νάσμπεργκ και Κεντζιόρα. Στη μεσαία γραμμή έπαιξαν οι Ντάντας, Σβαμπ στον άξονα, με τους Κωνσταντέλια, Μπίσερβαρ και Ζίβκοβιτς μπροστά τους και τον Μπράντον Τόμας στην κορυφή της επίθεσης.

Σκόραρε με Ζίβκοβιτς ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μετά το 10’ ανέβασε ρυθμούς για να φτάσει στο γκολ δύο λεπτά πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο. Πριν σκοράρει ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο «Δικέφαλος» είχε πέντε ευκαιρίες εκ των οποίων οι δύο μεγάλες. Αφού πρώτα στο 7’ ο Πιρές είχε την πρώτη και μοναδική τελική στο πρώτο ημίχρονο για τον Βόλο (σούταρε συρτά άουτ), ο ΠΑΟΚ στο 12’ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Μπράντον Τόμας έφυγε στην αντεπίθεση, ωστόσο ο Πίρινεν τον έκοψε πριν σουτάρει, για να μπλοκάρει την μπάλα ο Αυγερινός. Τρία λεπτά αργότερα ο Κωνσταντέλιας ελίχθηκε ωραία, μπήκε στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε αρκετά μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι του Αυγερινού.

Στο επόμενο λεπτό ο Μπίσερβαρ απείλησε το τέρμα του Βόλου, με πολύ ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από τα δοκάρια του Αυγερινού.

Ο ΠΑΟΚ σιγά-σιγά έφερε το παιχνίδι προς την περιοχή του Βόλου, ασκώντας πίεση στην άμυνα των «κυανέρυθρων». Στο 19’ Ο Κωνσταντέλιας είχε ένα σουτ μέσα από την περιοχή με τον Αυγερινό να μπλοκάρει την μπάλα, ενώ στο 26’ ο «Δικέφαλος» έχασε σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Σβαμπ εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό «παραθυράκι» του Αυγερινού.

Για να φτάσουμε στο 28’ όπου η υπεροχή του ΠΑΟΚ καρποφόρησε. Ο Ντάντας πάσαρε στον Ζίβκοβιτς με τον Σέρβο επιθετικό να στέλνει την μπάλα με ωραίο διαγώνιο σουτ στη δεξιά γωνία του Αυγερινού για το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και των πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 36’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν δεύτερο τέρμα. Ο Ζίβκοβιτς έκανε την σέντρα, πήρε την κεφαλιά ο Μπράντον Τόμας, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Αυγερινού. Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 40’. Ο Ζίβκοβιτς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ωστόσο ο Κωνσταντέλιας δεν έκανε καλό τελείωμα.

Ο Βόλος στο 45’ έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε ο Φελίπε Πιρές. Αρχικά ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ πάνω στον Ζίβκοβιτς, ωστόσο, μετά από υπόδειξη του Παπαπέτρου που ήταν στο VAR είδε τη φάση και απέβαλε τον επιθετικό του Βόλου.

«Κλείδωσε» τη νίκη με Τόμας ο «Δικέφαλος»
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε ψηλά με στόχο να «κλέψει» μπάλες και να απειλήσει το τέρμα του Βόλου. Η επιθετικότητα του ΠΑΟΚ επέδωσε στο 57’ όταν μετά από ωραία συνεργασία Ζίβκοβιτς-Σβαμπ, ο τελευταίος έκανε… γλυκιά σέντρα για το κεφάλι του Μπράντον Τόμας, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-2.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου δεν σταμάτησαν να αγωνίζονται επιθετικά και μετά το δεύτερο γκολ που πέτυχαν, ωστόσο, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά από το τέρμα του Αυγερινού.

Μετά το 70’ έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τον ΠΑΟΚ να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, να κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά δίχως να έχει τελικές προσπάθειες. Στο 84’ πάντως ο Φελίπε Σοάρες είχε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 90’ η κεφαλιά του Νάσμπεργκ μετά από εκτέλεση κόρνερ πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο ματς.

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)
4ος διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Κόκκινη: Πιρές
Κίτρινη: Μεσκίδα

ΒΟΛΟΣ: Αυγερινός, Τάχατος, Σί, Πίρινεν, Ασλανίδης, Μεταξάς, Κάτσε (87’ Λούνα), Καρτάλης (75’ Άλχο), Οικονομόπουλος (63’ Τριανταφύλλου), Μεσκίδα (75’ Τσοκάνης), Πιρές
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Λύραντζης, Νάσμπεργκ, Κεντζιόρα, Ντάντας, Σβαμπ (70’ Φ. Σοάρες), Κωνσταντέλιας, Μπίσεσβαρ (79’ Τζίμας), Ζίβκοβιτς (70’ Ελ Καντουρί), Τόμας (82’ Ρικάρντο).