Δεν υπάρχει ισοπαλία στις αναμετρήσεις του Βόλου με τον Άρη

Βόλος και Άρης έχουν αναμετρηθεί 10 φορές σε επίσημα παιχνίδια, όλα για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και μεταξύ τους δεν υπάρχει ισοπαλία. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μετρά επτά νίκες, ενώ οι «κυανέρυθροι» έχουν επικρατήσει σε τρία ματς.
Στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στις 31/8/2019 ο Βόλος νίκησε τον Άρη με 1-0 με πέναλτι του Έρικ Γέντρισεκ στο 56΄. Την ίδια αγωνιστική περίοδο (2019-20), οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο «Κλ. Βικελίδης» με τον Άρη να επικρατεί εύκολα με 4-0 στις 19/12/2019. Δύο τέρματα είχε σημειώσει ο Ιντέγε στο 12’ και στο 24’ και δύο ο Γκάμα στο 30’ με πέναλτι και στο 61’.
Την αγωνιστική περίοδο 2020-21 ο Βόλος ηττήθηκε με 1-0 στο Πανθεσσαλικό από τον Άρη στις 20/9/2020 με χτύπημα πέναλτι του Γκάμα, ενώ στο δεύτερο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη στις 7/1/2021 ο Άρης είχε επικρατήσει με 2-0, χάρη στα γκολ των Λούκας Σάσα στο 18’ και Μπερτόλιο στο 81’.
Την αγωνιστική περίοδο 2021-22, σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι, το οποίο διακόπηκε για μία ώρα, λόγω των επεισοδίων που έκαναν οι οπαδοί του Άρη, οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 2-1 στις 7/11/2021. Ο Εντιαγέ άνοιξε το σκορ στο 35’ ο Γκαρσία στο 46’ πέτυχε το 0-2, για να μειώσει το σκορ ο Ορόζ στο 48’.
Ο Βόλος πήρε το… αίμα του πίσω στις 5 Φεβρουαρίου 2022, σημειώνοντας σπουδαία νίκη στο «Κλ. Βικελίδης» με 2-0. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο  δεκάλεπτο, με τους Σοάρες στο 80’ και Κορέα στο 86’ να σημειώνουν τα δύο τέρματα των «κυανέρυθρων».
Στα περσινά παιχνίδια της κανονικής περιόδου ο Βόλος νίκησε με 2-0 τον Άρη στις 2/10/2022 στο Πανθεσσαλικό, χάρη στα γκολ των Ντέλετιτς στο 26’ και Μπαριέντος με πέναλτι στο 30’.

Στο παιχνίδι που έγινε στο «Κλ. Βικελίδης» ο Βόλος έχασε με 3-0 από τον Άρη στις 21/1/2023 με τον Μάνου Γκαρθία να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς σημείωσε “χατ τρικ” (47’, 60’, 74’).

Για τα πλέι οφ της περσινής περιόδου ο Άρης νίκησε με 3-0 στο Πανθεσσαλικό τον Βόλο στις 23/4/2023 με τέρματα των Νταρίντα 27’ και Καμαρά 77’, 80’ πεν. Στο δεύτερο παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη ο Άρης είχε επικρατήσει με 4-2 στις 3/5/2023. Δύο γκολ είχε πετύχει ο Πάλμα στο 3’ και στο 44’ με πέναλτι και από ένα οι Γκρέι 56’ και Ματέο Γκαρσία 74’. Για τον Βόλο σκόραραν οι Τάχατος στο 50’ και Άλχο στο 59’.