Αποχαιρέτησε το Κύπελλο Ελλάδας με ήττα 6-0 από τον Πανθρακικό ο Θησέας

Πάνω από τις δυνάμεις του Θησέα ήταν η πρόκριση επί ενός τόσο ισχυρού αντιπάλου. Το συγκρότημα της Αγριάς έχασε 6-0 από τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εξ αρχής η αποστολή του Θησέα ήταν πάρα πολύ δύσκολη. Η κλήρωση με τον Πανθρακικό ήταν κάτι που δεν επιθυμούσαν οι «πράσινοι» γνωρίζοντας την ισχυρή του δυναμικότητα.

Βέβαια αυτό ήταν κάτι που δεν μπορούσε να αποφύγει η ομάδα του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου. Από τη στιγμή που βρισκόταν στον β’ γύρο το πιο πιθανό ήταν να πέσει με δυνατό αντίπαλο.

Αυτό φάνηκε χθες και στον αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ Κομοτηνής. Ο Πανθρακικός ήταν ανώτερος και έφτασε απόλυτα δίκαια στην τελική επικράτηση. Άλλωστε το τελικό 6-0 δεν αφήνει πολλά περιθώρια για κάποια αντίθετη άποψη.

Πάντως πέρα από τη διαφορά δυναμικότητας υπήρξαν και δύο ακόμη λόγοι που έφεραν τη βαριά ήττα. Από τη μια μεριά το συγκρότημα της Αγριάς παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες, αφού έλειπαν ο τραυματίας Απόστολος Χατζησταμάτης και οι Ηλίας Βλάχος, Ανδρέας Μάστορας, οι οποίοι υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία και δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν άδεια από τη μονάδα τους. Μάλιστα ο πρώτος σήμερα θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, προκειμένου να διαπιστωθεί η σοβαρότητα το τραυματισμού που επέστη στο ματς με τον Π.Ο. Φήκης.

Από την άλλη πλευρά η αποστολή αναχώρησε για τη Κομοτηνή στις 6 το πρωί της Κυριακής. Επομένως το ταξίδι αυθημερόν προκάλεσε κόπωση στους ποδοσφαιριστές, η οποία ήταν εμφανής χθες.

Όπως και να έχει όμως, η ομάδα του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου είχε θετική παρουσία στο Κύπελλο Ελλάδας. Και μόνο που απέκλεισε στον πρώτο γύρο ομάδα ανώτερης κατηγορίας, όπως ο Π.Ο. Φήκης, αποτελεί ένα σημαντικό επίτευγμα για τον Κυπελλούχο ΕΠΣΘ της προηγούμενης περιόδου.

Όσον αφορά στη χθεσινή συνάντηση, η αρχή δεν ήταν η επιθυμητή για τον Θησέα, ο οποίος βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. «Δράστης» ήταν ο Ντα Σίλβα, ο οποίος με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Κουτσιρίμπα (1-0).

Οι παίκτες του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου αντέδρασαν, αλλά στάθηκαν άτυχοι στο 17’. Ο Οικονόμου εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Κι αφού δεν ήρθε το 1-1, στο 32’ έγινε το 2-0 με κεφαλιά του Βάσκου, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η κόπωση ήταν εμφανής στους φιλοξενούμενους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα.

Πάντως στο 47’ οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως ο Νιαώτης έχασε μεγάλη ευκαιρία. Η συνέχεια ανήκε στον Βάσκο, ο οποίος με δύο ακόμη γκολ (στο 62’ με πέναλτι και στο 69’) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο 77’ ο Ρουμπιές έγραψε το 5-0, για να φτάσουμε στο 91’, όταν ο Πανθρακικός κέρδισε δεύτερο πέναλτι. Αυτή τη φορά το εκτέλεσε ο Γκουτσίδης, ο οποίος διαμόρφωσε το 6-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Κασκαντάμης, Καλογρανάς, Πεχλιβανόπουλος, Σαπνάρας, Σμάλης, Λαρέα, Γκουτσίδης, Ιβάν Σίλβα, Βάσκος, Παυλίδης, Γιαννακιτσίδη (Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Χακάν, Ρουμπιές, Στοΐνοβιτς, Ερκάν)

ΘΗΣΕΑΣ: Κουτσιρίμπας, Λίτσος, Κουκουτής, Γούτσιος, Ιακωβίδης, Νιαώτης, Λαζεκίδης, Σιώμος, Πρίφτι, Οικονόμου, Σιμιτσής. (Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι Καραμανλής, Παρίσης, Μαγιόγλου, Μέρο)..

Τα αποτελέσματα της Β’ Φάσης

και οι ομάδες που προκρίθηκαν

Συνολικά 11 παιχνίδια διεξήχθησαν χθες στο πλαίσιο της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Στον επόμενο γύρο προκρίθηκαν οι Μικρασιατικός, Ζάκυνθος, ΠΑΟ Βάρδας, Χανιώτης, Πιερικός, Απόλλων Παραλιμνίου, Αχαρναϊκός, Παναργειακός, Αστέρας Σταυρού, Πανθρακικός, Εθνικός Πειραιώς και η Αλεξανδρούπολη χωρίς αγώνα. Συνοπτικά τα χθεσινά αποτελέσματα ήταν τα εξής:

Μικρασιατικός-Μύκονος 2-1

Πάμισος-Ζάκυνθος 0-1

ΠΑΟ Βάρδας-Πανγυθεατικός 3-0

Ν. Αρτάκη-Αχαρναϊκός 0-0 (4-5 πεν.)

AO Υπάτου-Παναργειακός 1-1 (3-4 πεν.)

Αστέρας Πετρ.-Χανιώτης 1-1 (2-3 παρ.)

Άρτα-Απόλλων Παρ. 1-1 (8-9 πεν.)

Βύρων Καβ.-Πιερικός 0-0 (0-2 παρ.)