Αν και ήταν ανώτερος ο Μαγνησιακός έχασε 0-1 από τη Λευκίμμη

Πολλές φορές στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει ο καλύτερος και το ίδιο συνέβη σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς» με… θύμα τον Μαγνησιακό. Οι «κυανόλευκοι» απώλεσαν πολλές ευκαιρίες στην αναμέτρηση με τη Λευκίμμη, αλλά γνώρισαν την ήττα με 1-0, αφού δέχθηκαν γκολ στο 88’ από τον Νίτα.

Δεν τον ήθελε η μπάλα τον Μαγνησιακό στο σημερινό ματς. Οι ποδοσφαιριστές του Θάνου Θεοδώρου τα έκαναν όλα σωστά εκτός από το να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα σε κάποια από τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησαν με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ελέζι στο 85’. Και επειδή η μπάλα… τιμωρεί λίγο αργότερα δέχθηκαν γκολ και δεν πήραν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Μαγνησιακός παρατάχθηκε με τερματοφύλακα τον Ράπτη και τριάδα στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά τους Καραστέργιο, Βέρτζο, Καλτσουνά. Δεξιός μπακ-χαφ ήταν ο Χριστίδης και αριστερός ο Αλμασίδης, με κεντρικούς χαφ τους Γαλανόπουλο και Κουφογεώργο. Ο Τζιάνης επιχειρούσε από τα δεξιά και θεωρητικά ο Τασιούλης από τα αριστερά. Ωστόσο, περισσότερο έπαιζε δίπλα στον σέντερ φορ Σιώμο, αφήνοντας όλη την πλευρά στον Αλμασίδη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο τελικές στα πρώτα λεπτά με τα άστοχα σουτ των Γρηγοριάδη (3’) και Μπαλού (12’) που δεν ανησύχησαν τον Ράπτη, ενώ στο 14’ ο Τασιούλης έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ για να μπλοκάρει ο Παγκράτης. Αυτή ήταν η πρώτη καλή στιγμή για τον Μαγνησιακό που άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο.

Στο 16’ ο Χριστίδης έκανε σέντρα-σουτ από τα δεξιά και είδε τη μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι. Ωστόσο, η μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο α’ μέρος χάθηκε στο 21’ όταν στο ωραίο σουτ του Τασιούλη ο Παγκράτης «απογειώθηκε» για να παραχωρήσει κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αλμασίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Γαλανόπουλος «τσίμπησε» τη μπάλα χωρίς να βρει στόχο.

Στο β’ μέρος ο Μαγνησιακός άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 με τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Καρασρτέργιο, Τόγια, Βέρτζο, Καλτσουνά. Στο διάστημα αυτό κυριάρχησε. Στο 62’ «άγγιξε» το γκολ όταν σε σέντρα του Σιώμου ο Ελέζι έκανε την κοντινή κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 78’ σουτ του Μπαλού μπλόκαρε ο σωστά τοποθετημένος Ράπτης, ενώ το πόδι του δοκίμασε στο 81’ ο Αλεξανδρής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρομερή ευκαιρία χάθηκε και στο 85’ όταν ο Ελέζι σούταρε μέσα από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 88’ και σε αντεπίθεση των φιλοξενουμένων ο Γαστεράτος σέντραρε από τα αριστερά και ο Νίτας με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Διαιτητής: Ασλανίδης (Πιερίας).

Βοηθοί: Βαλιώτης, Μπουρονίκος (Λάρισας).

Κίτρινες: Θεοδώρου (προπονητής), Γαλανόπουλος-Μπαλός, Μουζακίτης, Τσοπανάς.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Καλτσουνάς, Καραστέργιος, Βέρτζος (73’ Αλεξανδρής), Κουφογεώργος (60’ Μαντώς), Τασιούλης, Αλμασίδης, Χριστίδης (46’ Τόγιας), Γαλανόπουλος (73’ Μπέικος), Τζιάνης (60’ Ελέζι), Σιώμος.

ΛΕΥΚΙΜΜΗ: Παγκράτης, Μοτσοβίλα, Μπλάτζιος (57’ Πουλημένος), Μπαλός, Κουλαλής (62’ Μαστοράκης), Τσοπανάς (62’ Νίτας), Μουζακίτης (73’ Γαστεράτος), Βασσάκης, Κωστακιώτης, Νίκιτς, Γρηγοριάδης.

* Ο αγώνας καθυστέρησε 20 λεπτά να αρχίσει, διότι δεν λειτουργούσε ο απινιδωτής.