Θα δουλέψει πάνω στις αδυναμίες ο Βόλος

Τα φιλικά παιχνίδια είναι για να βλέπουν οι προπονητής τις αδυναμίες της ομάδας και να δουλεύουν πάνω σ’ αυτές, προκειμένου οι παίκτες να βελτιώνονται τόσο ατομικά, όσο και ομαδικά. Στο παιχνίδι με την ΑΕΚ ο Βόλος έδειξε ορισμένα καλά στοιχεία, τα οποία και κρατά ο Κώστας Μπράτσος, αλλά και αδυναμίες που θα πρέπει να ληφθούν σοβαρά υπόψη.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν ένα καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι, στο οποίο κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα, υπήρχε καλή ανάπτυξη, τόσο από τα άκρα, όσο και από τον άξονα και μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στο σκορ, αν ο Μύγας κατάφερνε στο 3ο μόλις λεπτό να νικήσει τον Στάνκοβιτς σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.
Στη συνέχεια, ωστόσο και με την πάροδο του χρόνου η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και δίκαια προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο.
Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκαν από τον Λιβάι Γκαρσία στο 16’ έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και μέχρι να συνέλθουν δέχθηκαν και το δεύτερο γκολ στο 22’ και πάλι από τον Γκαρσία με πανομοιότυπο τρόπο, με σουτ μέσα από την περιοχή.
Και στα δύο γκολ η ανασταλτική λειτουργία των παικτών του Βόλου δεν λειτούργησε σωστά και οι «κυανέρυθροι» το πλήρωσαν καθώς απέναντί τους είχαν μια πολύ σπουδαία ομάδα, όπως είναι η ΑΕΚ.
Ο Βόλος ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο επιθετικούς, τον Σλοβάκο Μραζ και τον Μωραΐτη, είχε τέσσερα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό με τον ΑΠΟΕΛ στην Κύπρο, με τον Κώστα Μπράτσο να καθιερώνει ως βασικό τον Φώτη Κίτσο στο αριστερό άκρο της άμυνας, όπως βασικοί προορίζονται από τους νεοαποκτηθέντες οι Ντομινίκ Κρούζλιακ, Νεμάνια Γκλάβτσιτς, Σαμουέλ Μραζ.
Ντεμπούτο με την ομάδα του Βόλου έκανε ο Μαξιλιάνο Κόμπα, ο οποίος στα 45 λεπτά που αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο έδειξα καλά στοιχεία, είναι αρκετά γρήγορος ποδοσφαιριστής, ωστόσο, χρειάζεται να συνηθίσει τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας και να προσαρμοστεί το νέο του ποδοσφαιρικό περιβάλλον.