Τελευταία νίκη του Ολυμπιακού Β. στη Βέροια το 1990

Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε φύγει νικητής τελευταία φορά από τη Βέροια το 1990, όταν είχε επικρατήσει με 1-0, με γκολ του Θανάση Τσιρογιάννη, με προπονητή, τότε, τον Σταύρο Σαράφη. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν να επιδείξουν άλλες τρεις νίκες στη Βέροια και συγκεκριμένα το 1964 με 3-1 με δύο γκολ του Βασίλη Μποτίνου και ένα του Κυριάκου Γιαλαντζή, το 1978 με 3-2, χάρη σε δύο τέρματα του Γιώργου Βούλγαρη και ένα του Κώστα Τριχιά και το 1982 με 3-1, με τον Απόστολο Καπουράνη να σημειώνει δύο γκολ, ενώ είχε σκοράρει και ο Γιάννης Κουρνάκης.

Τα τελευταία δύο χρόνια ο Ολυμπιακός, όπως προαναφέραμε, ηττήθηκε τέσσερις φορές από τη Βέροια, εντός και εκτός έδρας. Την περίοδο 2019-20 στη Φούτμπολ Λιγκ, έχασε με 2-0 στη Φιλιππούπολη, ως γηπεδούχος, με τον Πασά να πετυχαίνει και τα δύο γκολ, ενώ στη Βέροια, εκείνη τη χρονιά, είχε χάσει με 1-0, με γκολ του Κανούλα. Πέρυσι (περίοδος 2020-21) για τη Φούτμπολ Λιγκ και πάλι, ο Ολυμπιακός είχε χάσει με 1-0 στη Νεάπολη, με γκολ που είχε σημειώσει για τη Βέροια ο Λουκίνας, ενώ στη Βέροια οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ηττηθεί με 3-0. Το σκορ είχε ανοίξει ο Καραγιάννης για να ακολουθήσουν δύο τέρματα από τον Λουκίνα.

Τελευταία νίκη του Ολυμπιακού επί της Βέροιας ήταν το 2006 στον Βόλο με 2-0, με γκολ των Λιούμπισα Σάβιτς και Βασίλη Φλώρου.