Στο ΕΑΚ ήταν… Ολυμπιακός

Η επιστροφή του Ολυμπιακού Βόλου στη φυσική του έδρα μετά από 21 μήνες συνοδεύτηκε με καλή εμφάνιση και νίκη 3-0 επί του Ρήγα Φεραίου για την 4η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Οι «ερυθρόλευκοι» ένιωθαν ότι έπαιζαν «σπίτι» τους και έφτασαν στην επιτυχία με τα γκολ των Θέου (2’) και Βαρούχα (81’, 91’).

Στα ερυθρόλευκα «ντύθηκε» το Μαγνησιώτικο ντέρμπι της Γ’ Εθνικής με τον Ολυμπιακό να είναι ανώτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και να κατακτά τους τρεις βαθμούς. Βοηθούμενη και από τους φιλάθλους της, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου πέτυχε ένα γρήγορο γκολ και μπορεί να άργησε να «σφραγίσει» τη νίκη (τα άλλα δύο τέρματα σημειώθηκαν μετά το 80’), αλλά έφτασε δίκαια σε αυτή.

Από τον Ρήγα που είχε εντυπωσιάσει στα προηγούμενα παιχνίδια θα περίμενε κανείς περισσότερα πράγματα. Οι «κυανόλευκοι» δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα με εξαίρεση το διάστημα από το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου μέχρι το 70’, όπου προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στους αντιπάλους τους.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες

Με διάταξη 4-2-3-1 παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες. Την εστία του Ολυμπιακού υπερασπίστηκε ο Καραγκιολίδης. Στο δεξί άκρο της άμυνας έπαιξε ο Καραμπάς και στο αριστερό ο Α. Κόκας, ενώ οι Κραγιόπουλος και Νόνης ήταν οι δύο στόπερ. Οι Δ. Κόκας και Τόσκας τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, έχοντας μπροστά τους τον Βασίλιεβιτς. Οι Καράμπελας και Θέος  επιχειρούσαν από τις πτέρυγες, ενώ ο Σεχολάρι αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Η σύνθεση του Ρήγα Φεραίου, σύμφωνα με τις επιλογές του προπονητικού επιτελείου (Χρ. Σπαθής, Γ. Αλεξίου, Γ. Γάτος) είχε την ακόλουθη μορφή: Τερματοφύλακας ο Παπαγιάννης. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Χατζηαθανασίου και αριστερός ο Σπαθής, με τους Γκάγκα και Καρλιάμπα να συνθέτουν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Ανασταλτικοί χαφ ήταν οι Αλεξίου και Μπόρας. Μπροστά τους ως «δεκάρι» αγωνίστηκε ο Τσιώλης, ενώ ο Τσελεπής κινούταν από τα αριστερά και ο Γεωργατζής από τα δεξιά σε κέντρο και επίθεση. Τέλος, ο Τζοβάρας χρησιμοποιήθηκε στη θέση του σέντερ φορ.

Γρήγορο γκολ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κατάφερε ανοίξει το σκορ πολύ νωρίς, κάτι που τον απάλλαξε από το άγχος. Ήταν στο 2ο λεπτό όταν ο Θέος έκανε μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και τελείωσε μόνος τη φάση με ψύχραιμο πλασέ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στη συνέχεια τον έλεγχο και απείλησαν με δεύτερο γκολ στο 12’ όταν ο Τόσκας με κάθετη μπαλιά βρήκε τον Σεχολάρι , που «νικήθηκε» στο τετ α τετ από τον Παπαγιάννη. Στο 21’ ο Παπαγιάννης έδειξε την κλάση του αποκρούοντας τα διαδοχικά σουτ του Καραμπά από το ύψος της περιοχής και του Νόνη από πολύ κοντινή απόσταση. Στο 36’ ο Δ. Κόκας εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Χατζηαθανασίου και πήρε κατεύθυνση προς το τέρμα, αλλά ο τερματοφύλακας του Ρήγα ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού Νόνης και Βασίλιεβιτς απέτυχαν να σκοράρουν στα διαδοχικά σουτ που επιχείρησαν στο 45’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θέου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δίκαια το προβάδισμα από τη στιγμή που διατήρησαν την υπεροχή, περιορίζοντας τους Βελεστινιώτες στα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι παίκτες του Ρήγα προσπαθούσαν, αλλά τους έλειπε η τελική πάσα για να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία.

Ο Βαρούχας «κλείδωσε» τη νίκη των γηπεδούχων

Μπορεί στο α’ μέρος να μην είχε φανεί απειλητικός ο Ρήγας, αλλά νωρίς στην επανάληψη είχε την πρώτη του ευκαιρία. Στο 48’ ο Χρήστος Σπαθής εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι και είδε τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Οι «κυανόλευκοι» επέστρεψαν από τα αποδυτήρια έχοντας διάθεση να κάνουν περισσότερο αισθητή την παρουσία τους, ενώ φάνηκε να αναλαμβάνουν το έλεγχο στο χώρο του κέντρου. Έτσι το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο εστίες.

Στο 59’ ο Σεχολάρι προσπάθησε να τελειώσει μία αντεπίθεση του Ολυμπιακού, όμως ο Παπαγιάννης απέκρουσε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Γεωργατζής σούταρε από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Νόνη και να καταλήγει κόρνερ.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ρήγας στο 67’ όταν ο Τσιώλης έβγαλε κάθετη πάσα στον νεοεισελθόντα Τζέκα, που άμεσα τροφοδότησε τον Τζοβάρα. Ο υψηλόσωμος φορ από καλή θέση μεν, πιεζόμενος δε, σούταρε άουτ.

Η φάση αυτή «ξύπνησε» τον Ολυμπιακό που ανέβασε… στροφές. Σουτ του Βαρούχα στο 74’ μπλόκαρε εύκολα ο σωστά τοποθετημένος Παπαγιάννης, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» απώλεσαν σημαντική ευκαιρία όταν ο Α. Κόκας σέντραρε από τα αριστερά, ο Σπαθής έκανε λάθος και η μπάλα στρώθηκε στον Σεχολάρι που πλάσαρε βιαστικά πάνω στον Παπαγιάννη, αφού και ο ίδιος φάνηκε να αιφνιδιάζεται που έγινε κάτοχος της μπάλας.

Στο 81’ ο γκολκίπερ του Ρήγα είπε «όχι» στο τετ α τετ με τον Ευθυμιάδη, αλλά η μπάλα έμεινε σε «ερυθρόλευκα» πόδια και δευτερόλεπτα αργότερα ο Βαρούχας έγραψε το 2-0 με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής. Η νίκη είχε «κλειδώσει» για το συγκρότημα του Κώστα Μπράτσου, αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε και σε τρίτο γκολ, πάλι με τον Βαρούχα. Ο 28χρονος επιθετικός βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπαγιάννη και πλάσαρε εύστοχα (3-0). Ο Ρήγας προσπάθησε για το γκολ της τιμής, αλλά η κεφαλιά του Τσελεπή στο 94’ κατέληξε άουτ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.

Διαιτητής: Τσιτσανούδης (Λάρισας).

Βοηθοί: Καρακώστας, Νάκας (Λάρισας).

Κίτρινες: Τόσκας, Σεχολάρι, Θέος – Σπαθής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καραγκιολίδης, Α. Κόκας, Καραμπάς (83’ Σκανδάλης), Νόνης, Κραγιόπουλος (71’ Ευθυμιάδης), Τόσκας, Βασίλιεβιτς, Καράμπελας (57’ Βαρούχας), Σεχολάρι, Θέος (71’ Καρβούνης), Δ. Κόκας.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Γκάγκας, Σπαθής, Καρλιάμπας, Αλεξίου, Τσελεπής, Μπόρας (66’ Τζέκα), Τζοβάρας, Τσιώλης, Γεωργατζής (79’ Χατζησταμάτης).