Στο τέλος απέφυγε την ήττα…

Στο τέλος απέφυγε την ήττα η Νίκη. Αιφνιδιάστηκε μόλις στο 3ο λεπτό από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σίλβα, δημιούργησε φάσεις, είχε δοκάρι με τον Γιάννη Βέργο (45+1’), αλλά τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 91’ με τον Χρήστο Τζιώρα. Ακυρώθηκε γκολ του Ντόλγκι στο 45’ για επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα.

Η Νίκη πήγε στη Θήβα με σκοπό το «διπλό», αλλά έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα θα πρέπει να αισθάνεται ευχαριστημένη με το ότι πήρε έναν βαθμό. Κι αυτό γιατί βρέθηκε να χάνει μόλις από το 3ο λεπτό με γκολ του Σίλβα και από πολύ νωρίς βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ.

Η αλήθεια είναι ότι οι «κυανόλευκοι» στη συνέχεια πίεσαν τον αντίπαλο, τον έκλεισαν στα καρέ του, δημιούργησαν μεγάλες ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Μεγαλύτερη από αυτές ήταν το δοκάρι του Γιάννη Βέργου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες της βολιώτικης ομάδας δεν απογοητεύτηκαν και έστω και στο 91’ πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Χρήστο Τζιώρα.

Με 4-2-3-1 παρέταξαν τη Νίκη οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος. Την εστία υπερασπίστηκε ο Τζήμας, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Γενιτσαρίδης (δεξιά), Δημολιός (αριστερά), Μωυσίδης και Καρτσαμπάς (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Βέργος, Ντόλγκι (στον άξονα), Γιάκοβλεφ και Γαρυφαλλόπουλος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ ο Μέτσε είχε επιτελικό ρόλο και ο Τζώρας αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος».

Γκολ από τα… αποδυτήρια η Θήβα

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο άρχισε το παιχνίδι για τη Νίκη, η οποία με το… καλημέρα δέχθηκε γκολ. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο εκτέλεσε ο Σίλβα στο 3ο λεπτό στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τζήμα, που δεν είχε καλή αντίδραση.

Το 1-0 ήταν γεγονός σκορπώντας τον ενθουσιασμό στις τάξεις των παικτών και των φιλάθλων της Θήβας. Από την άλλη πλευρά αύξησε το άγχος των «κυανολεύκων», που έπρεπε να πετύχουν τουλάχιστον δύο γκολ για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Πάντως θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν άμεσα, καθώς στο 6’ ο Γαρυφαλλόπουλος σούταρε για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Μόνος. Ωστόσο ο κ. Μπαϊρακτάρης υπέδειξε… άουτ.

Στο 12’ ο Μέτσε πραγματοποίησε ατομική ενέργεια, αλλά δεν σούταρε τη στιγμή που έπρεπε, στο 20’ ο Γενιτσαρίδης έπιασε σουτ χωρίς να βρει στόχο, ενώ στο 31’ ο ίδιος παίκτης πραγματοποίησε σέντρα και ο Τζιώρας έπιασε κεφαλιά, η οποία όμως πέρασε παράλληλα από την εστία.

Βλέποντας τη Νίκη να δυσκολεύεται στην ανάπτυξη οι Φάντζιο Μπούις και Στέφανος Ξηροφώτος έριξαν στη «μάχη» τον Ιορδανίδη μόλις στο 36ο λεπτό. Στον πάγκο πέρασε ο Καρτσαμπάς, με την αλλαγή αυτή να είναι αναγκαστική. Ο Ιορδανίδης έγινε ο οργανωτής της βολιώτικης ομάδας, ο Μέτσε έπαιξε δίπλα στον Ντόλγκι, ενώ στο κέντρο της άμυνας οπισθοχώρησε ο Βέργος.

Με την είσοδο του Ιορδανίδη η Νίκη έγινε πιο επιθετική και έφτασε κοντά στο γκολ σε αρκετές περιπτώσεις πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Γιάκοβλεφ βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει τον αμαρκάριστο Ντόλγκι, καθώς ανακόπηκε από τους αμυνόμενους. Επίσης στο επόμενο λεπτό ο Γιάκοβλεφ μπήκε στη μεγάλη περιοχή και γύρισε την μπάλα, αλλά ο Μόνος «καθάρισε» τη φάση.

Στο 45’ ο Δημολιός εκτέλεσε φάουλ, ο Τζιώρας «μονομάχησε» στον αέρα με τον Μόνο και η μπάλα κατέληξε στον Ντόλγκι που σκόραρε. Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε από τον κ. Μπαϊρακτάρη θεωρώντας πως ο στράικερ της Νίκης υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

Στο 45+1’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μέτσε, ο Μωυσίδης κέρδισε την πρώτη κεφαλιά και ο Βέργος με νέα κεφαλιά «ψαράκι» σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, με τους γηπεδούχους να παραχωρούν κόρνερ. Με την εκτέλεσή του ο Βέργος έπιασε πάλι κεφαλιά, η οποία όμως δεν βρήκε εστία.

Στο 91’ ο Τζιώρας έδωσε τον βαθμό

Με μια αλλαγή-έκπληξη άρχισε η επανάληψη για τη Νίκη. Κι αυτό γιατί ο Τζήμας έμεινε στα αποδυτήρια και τη θέση του κάτω από τα γκολπόστ πήρε ο Θεολόγης.

Η Νίκη κυνήγησε το γκολ και μέσα σ’ ένα λεπτό έχασε δύο καλές ευκαιρίες. Ήταν το 57’ όταν ο Ιορδανίδης έκανε ωραία ενέργεια αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε αμυνόμενο καταλήγοντας κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Δημολιός, ο Μωυσίδης έπιασε κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ.

Νέα σπουδαία φάση για τη Νίκη στο 63’. Ο Τζιώρας γύρισε για τον νεοεισελθόντα Μπάιριτς ο οποίος σούταρε για να μπλοκάρει ο Μόνος. Στο 69’ ο Δημολιός έβγαλε σέντρα προς τον Γιάκοβλεφ, ο οποίος έστρωσε για τον Τζιώρα, που σούταρε αλλά η μπάλα εξοστρακίστηκε σε σώμα αμυνομένου.

Όσο περνούσε ο χρόνος το άγχος «έσφιγγε» στους φιλοξενούμενους, ενώ οι παίκτες του Θεόδωρου Παχατουρίδη έδειχναν να μην απειλούνται στα τελευταία λεπτά, τα οποία κυλούσαν υπέρ τους. Μάλιστα στο 83’ θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, αλλά ο Σίλβα απέτυχε να σκοράρει από καλή θέση.

Ωστόσο ο Τζιώρας είχε διαφορετική άποψη. Ήταν το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Βέργος έβγαλε μακρινή μπαλιά κάθετα προς την αντίπαλη εστία. Τη φάση κυνήγησε ο 29χρονος σέντερ φορ και παρά την πίεση του Ζυγογιάννη κατόρθωσε με προβολή να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Κολιάκος, Κοκαρίδας (Αθηνών)

Κίτρινες: Σίλβα, Καρλίνιος – Γενιτσαρίδης, Ιορδανίδης

ΘΗΒΑ: Μόνος, Τόπι, Ζυγογιάννης, Μπρεγκάσι, Κοτωρός, Βεζιρτζόγλου (87’ Βουρνάζος), Καρλίνιος, Σίλβα (85’ Γιαλός), Αργυρίου, Πλατέλλας, Σένκα (64’ Μαυρόπουλος).

ΝΙΚΗ: Τζήμας (46’ Θεολόγης), Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς (36’ λ.τρ. Ιορδανίδης), Βέργος, Ντόλγκι, Γιάκοβλεφ, Γαρυφαλλόπουλος (58’ Μπάιριτς), Μέτσε (79’ Ματθαίου), Τζιώρας.