“Κόλλησε” στην 3η περίοδο και έχασε 6-11 από τον Ν.Ο. Λάρισας ο Βόλος

Στην 3η περίοδο του θεσσαλικού ντέρμπι Βόλος-Ν.Ο. Λάρισας ο ηλεκτρονικός πίνακας του κολυμβητηρίου Νέας Ιωνίας «Βασίλης Πολύμερος» κόλλησε. Όμως στο ίδιο διάστημα «κόλλησαν» επιθετικά και οι Βολιώτες που δεν σκόραραν, ενώ δέχθηκαν τρία γκολ. Έτσι, το «εύθραυστο» 5-6 έγινε 5-9 και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 6-11.

Για ένα ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, αλλά στη συνέχεια μέτρησε η μεγαλύτερη εμπειρία των παικτών του Ν.Ο. Λάρισας που έφτασαν δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Οι Βολιώτες κατέβαλαν φιλότιμη προσπάθεια, αλλά με μόλις 2/12 στον παίκτη παραπάνω δεν γινόταν να έχουν καλύτερη τύχη σε ένα παιχνίδι υψηλών απαιτήσεων.

Η αρχική επτάδα του Βόλου να ήταν ίδια με τον αγώνα της πρεμιέρας, δηλαδή με τον Νάσιο κάτω από τα δοκάρια, τον Νικολέρη αμυντικό, τον Γλούμη φουνταριστό και τους Βερβερίδη, Βασιλούδη, Κουφιδάκη, Δημητρίου στην περιφέρεια. Όμως ο τεχνικός Σάκης Πλατανίτης δεν είχε στη διάθεσή του για διαφόρους λόγους τους νεοαποκτηθέντες Καμχή, Κοντό, Λιμπιτάκη, οπότε οι λύσεις ήταν περιορισμένες.

Μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Βόλο να προηγείται δύο φορές στο πρώτο οκτάλεπτο με τους Γλούμη και Δημητρίου και τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» ισάριθμες φορές με τους Δ. Γκανάτσιο και Νικηφορίδη.

Το τελευταίο προβάδισμα στην ομάδα του Βόλου το έδωσε ο Γιάννης Γκανάτσιος, που έγραψε το 5-4 στα μισά του δευτέρου οκταλέπτου, αλλά ο αδελφός του Δημήτρης ξαναέφερε το ματς στα ίσα (5-5), ενώ το 5-6 του ημιχρόνου σημείωσε ο Παράσχος.

Για μεγάλο διάστημα στην τρίτη περίοδο το 5-6 διατηρήθηκε, με τους Λαρισαίους να έχουν και χαμένο πέναλτι με τον Παπαδόπουλο (δοκάρι). Αμέσως μετά ο Βόλος είχε δύο χαμένες επιθέσεις στον παίκτη παραπάνω, ενώ στην εξέλιξη των φάσεων δέχθηκε ισάριθμα γκολ (5-8). Κάπου εκεί χάθηκε η επαφή με το σκορ, ενώ με ένα ακόμη τέρμα έγινε και το 5-9. Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Βόλος δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 6-11.

Πρωταγωνιστές στη νίκη της Λάρισας ήταν οι Βολιώτες Δημήτρης Γκανάτσιος και Μηνάς Νικηφορίδης, αφού πέτυχαν μαζί τα έξι από τα 11 γκολ της ομάδας τους (4 και 2 αντίστοιχα). Φυσικά ας μην ξεχνάμε ότι Βολιώτης είναι και ο προπονητής τους Δημήτρης Μπλάνας.

Ο Βόλος είχε 2/12 στον παίκτη παραπάνω, δύο γκολ από την περιφέρεια, ένα από τον φουνταριστό και ένα σε κόντρα επίθεση. Ο Ν.Ο. Λάρισας είχε 0/1 πέναλτι, 6/11 στον παραπάνω, δύο γκολ από την περιφέρεια, δύο στην κόντρα και ένα από τον φουνταριστό.

Διαιτητές: Μπιράκης, Κουρτίδης.

Οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 0-3, 1-2.

ΒΟΛΟΣ (Πλατανίτης): Νάσιος, Καραΐσκος, Γιάν. Γκανάτσιος 1, Βερβερίδης, Καψάλης, Μαρινάγης, Δημητρίου 1, Πετρόπουλος 1, Χρ. Κουφιδάκης 1, Βασιλούδης, Πέτρου, Γλούμης 2, Χρ.-Μ. Κουφιδάκης, Νικολέρης, Μεριστούδης.

Ν.Ο. ΛΑΡΙΣΑΣ (Μπλάνας): Μπεζιλιώτης, Χρ. Δανιήλ, Δ. Γκανάτσιος 4, Στεργίου 1, Θ. Δανιήλ, Νικηφορίδης 2, Μότσιος, Παράσχος 3, Χατζής, Μερκουριάδης 1, Πατούνας, Μεταξιώτης, Τσούτσας, Παπαδόπουλος, Κόκκινος.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλος της Α2 πόλο είναι τα εξής:

Βόλος-Ν.Ο. Λάρισας 6-11, ΝΑΟ Κέρκυρας-Νηρέας Χαλ. 11-8, Άρης-Μαρούσι 10-6, Ηλιούπολη-Φοίβος 13-6.

Η βαθμολογία: Ν.Ο. Λάρισας 6, Άρης 6, Ηλιούπολη 3, ΝΑΟ Κέρκυρας 3, Νηρέας Χαλ. 3, Φοίβος 3, Βόλος 0, Μαρούσι 0.

Η επόμενη αγωνιστική: Μαρούσι-Ηλιούπολη, Φοίβος-Βόλος, Νηρέας Χαλ.-Άρης,