Πρωταγωνιστής στο Dragster ο Βόλος – Κορυφαίες διακρίσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Πρωταγωνιστής ήταν ο Βόλος στο Dragster για το 2016. Ο Δημήτρης Χύτας αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στη Mini Pro και στην Pro Z, ενώ χρυσός πανελληνιονίκης ήταν και ο Δημήτρης Γκόσιος στην Open. Δεύτερος στην True Street 9.5 κατετάγη ο Μάνος Λεβαντής και τρίτος ο Ανδρέας Κυριαζής, ενώ τη δεύτερη θέση στη Mini Pro κατέλαβε ο Γιώργος Κούστας.

Εντυπωσιακός ήταν ο απολογισμός για τον Βόλο στο Dragster το 2016. Πριν μερικές ημέρες έπεσε η αυλαία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος με τους συμπολίτες μας να κλέβουν την παράσταση.
Ενδεικτικό παράδειγμα αποτελεί o Δημήτρης Χύτας, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας εις διπλούν. Πιο συγκεκριμένα έκοψε πρώτος το… νήμα στη Mini Pro και στην Pro Z κάνοντας για πρώτη φορά το «δύο στα δύο».

Ο Δ. Χύτας (στο μέσον) κατέκτησε δύο τίτλους φέτος

Πιο αναλυτικά στις Σέρρες πραγματοποιήθηκε ο 6ος και τελευταίος αγώνας για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με διοργανώτρια τη ΛΕΝΟΕ. Ο Δημήτρης Χύτας κατέκτησε την πρώτη θέση στον τελικό της Pro Z με χρόνο 10.376, που θεωρείται πολύ καλός χρόνος για την πίστα των Σερρών. Έτσι αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στην εν λόγω κατηγορία.
Όσον αφορά τη Mini Pro ο 31χρονος αναβάτης δεν χρειάστηκε καν να τρέξει στον τελευταίο αγώνα. Έχοντας πετύχει ήδη το απόλυτο των επιτυχιών στις προηγούμενες διοργανώσεις εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο κάνοντας το «δύο στα δύο» στις κατηγορίες όπου έλαβε μέρος.
Πάντως στην ίδια κατηγορία «μάχη» για τη δεύτερη θέση έδωσε ο Γιώργος Κούστας. Ο νεαρός αναβάτης τερμάτισε τρίτος στον αγώνα των Σερρών, γεγονός που του χάρισε τη δεύτερη πανελλήνια θέση στη Mini Pro.

Δεύτερος στην True Street 9.5 ήταν ο Μ. Λεβαντής (αριστερά)

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Δημήτρης Χύτας έτρεξε για πρώτη φορά και στην Street 2 με Suzuki gsxr 1000. Σκοπός ήταν να πάρει μια γεύση από μεγαλύτερη σε κυβικά κατηγορία έχοντας στο μυαλό του την σκέψη να δοκιμάσει την τύχη του και εκεί στο μέλλον. Άλλωστε τα 9,5 δευτερόλεπτα που έκανε αποτελούν μια ένδειξη ότι μπορεί να τα καταφέρει περίφημα και στα μεγάλα κυβικά.

Κατετάγη 2ος στη Mini Pro ο Γ. Κούστας

Τη μηχανική υποστήριξη στον Βολιώτη αναβάτη παρείχε η MotoXtreme Xytas Racing Team, που είχε σημαντική συμβολή στη διπλή επιτυχία.
Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε κι ένας ακόμη συμπολίτης μας. Ο λόγος για τον Δημήτρη Γκόσιο, ο οποίος κατόρθωσε να πρωτεύσει στην Super Pro, που θεωρείται πολύ δύσκολη κατηγορία, αφού συμπεριλαμβάνει μηχανές χωρίς να υπάρχει όριο στα κυβικά ή αν οι μηχανές είναι ατμοσφαιρικές ή υπερτροφοδοτούμενες. Μάλιστα τα κατάφερε κάνοντας το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ επίτευξης χρόνου απ’ όλες τις κατηγορίες (7,201), ενώ είχε την υπέρτερη επίδοση στα 18μ. (1.04) και στα 200μ. (4.5).

Τρίτη θέση για τον Ανδρ. Κυριαζή στην True Street 9.5

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 30χρονος αναβάτης φέτος κατέλαβε τέσσερις πρώτες θέσεις, μία δεύτερη και μία τέταρτη εξασφαλίζοντας με άνεση τον τίτλο. Είναι η πρώτη φορά που ο Δημήτρης Γκόσιος στέφεται χρυσός πανελληνιονίκης, ενώ πέρσι ήταν δεύτερος. Τώρα στόχος του είναι να συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που θα πραγματοποιηθεί στη Γερμανία από τις 17 ως τις 20 Αυγούστου.

Καλές εμφανίσεις έκανε στην True Street 9.5 ο Αλ. Βελαλής

Στην True Street 9.5 ο Βόλος πέτυχε το «2-3». Δεύτερος στη γενική κατάταξη τερμάτισε ο Μάνος Λεβαντής και τρίτος ο Ανδρέας Κυριαζής.
Η εξέλιξη στην εν λόγω κατηγορία ήταν συναρπαστική φέτος. Η πρωτιά παιζόταν μέχρι τον τελευταίο αγώνα, με τον Κώστα Λασιθιωτάκη από την Αθήνα να τους «κλέβει» την πρώτη θέση Παρ’ όλα αυτά οι δύο συμπολίτες μας πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις και αισιοδοξούν ότι τη νέα χρονιά θα μπορέσουν να πάνε ακόμη καλύτερα.
Στην ίδια κατηγορία μετείχε κι ένας ακόμη Βολιώτης, ο Αλέξανδρος Βελαλής, που μαζί με τον Λεβαντή ανήκει στη Leva Power Team. Στην τελική βαθμολογία κατέλαβε την 6η θέση.
Τα παραπάνω αποδεικνύουν περίτρανα πως οι Βολιώτες αναβάτες έβγαλαν την πόλη μας ασπροπρόσωπη στο Dragster. Ο Βόλος θεωρείται, πλέον, από τις μεγάλες δυνάμεις του χώρου και στο μέλλον αναμένονται ακόμη περισσότερες διακρίσεις…