Πλησιάζει την άνοδο ο Μαγνησιακός, τεράστια νίκη με ΑΕ Κιλελέρ (photos)

Τεράστιας σημασίας νίκη πανηγύρισε ο Μαγνησιακός στο «Παντελής Μαγουλάς». Με γκολ του Αρκάδιου Δημητριάδη στο 13ο λεπτό οι πρωταθλητές της ΕΠΣ Θεσσαλίας επιβλήθηκαν 1-0 της Α.Ε. Κιλελέρ κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την άνοδό τους στη Γ’ Εθνική.

Κομβικής σημασίας ήταν το παιχνίδι για τον Μαγνησιακό, που ήθελε μόνο τη νίκη για να «πιάσει» βαθμολογικά τους αντιπάλους του. Με πολύ κόπο και ιδρώτα πέτυχε τον στόχο του και πλέον έχει το «πάνω χέρι» στο να κατακτήσει μία θέση στην προνομιούχο τριάδα του 4ου ομίλου.
Μάλιστα, είναι πολύ πιθανό να πανηγυρίσει την άνοδο ακόμη και την προσεχή Κυριακή, εφόσον κερδίσει στο «Παντελής Μαγουλάς» την αδιάφορη βαθμολογικά ομάδα των Μετεώρων (έχει απωλέσει τις δικές της ελπίδες ανόδου) και έρθει «Χ» η συνάντηση του Αστέρα Σταυρού με τον Εορδαϊκό ή στο Α.Ε. Κιλελέρ-Αστέρας Καρδίτσας έχουμε νίκη των γηπεδούχων ή ισοπαλία.

Πώς παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες
Ο προπονητής του Μαγνησιακού Θάνος Θεοδώρου παρέταξε τους παίκτες του με σύστημα 3-5-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Βρονταράς και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά οι Σιάτρας, Βέρτζος, Γαλανόπουλος. Ο Δημητριάδης αγωνίστηκε ως δεξιός φουλ-μπακ και ο Παπαδόπουλος είχε τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά. Οι Λάμπος, Κρανιάς και Ψιάνος αγωνίστηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τους Βλάχο και Σιώμο να συνθέτουν το επιθετικό δίδυμο.
Για την Α.Ε. Κιλελέρ ο τεχνικός της Κώστας Κατσάρας επέλεξε διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κουτσιρίμπας. Ο Β. Παπαγεωργίου ήταν ο δεξιός μπακ και ο Μπαρούτας ο αριστερός, ενώ οι Τσακίρης και Αντωνίου χρησιμοποιήθηκαν στις θέσεις των στόπερ. Ο Θ. Παπαγεωργίου και ο Ντιντής ήταν οι δύο ανασταλτικοί χαφ, με τον Χασομέρη μπροστά τους στον άξονα ως «δεκάρι». Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Βαγενάς και από τα αριστερά ο Κατσαμάγκας, ενώ ο Κουβελάς αγωνίστηκε ως σέντερ φορ.

Σκόραρε νωρίς ο Μαγνησιακός
Ο Μαγνησιακός μπήκε δυνατά στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του αξιόλογη φάση στο 13ο λεπτό. Ο Ψιάνος εκτέλεσε φάουλ γεμίζοντας στην περιοχή, ο Γαλανόπουλος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Δημητριάδης πετάχτηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με νέα κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Πολύ γρήγορα (15’) οι γηπεδούχοι έκαναν αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Σιάτρα, με τον Λούρο να περνά στο ματς και να παίζει στα χαφ, ενώ δεξιός στόπερ έγινε ο Λάμπος.
Η Α.Ε. Κιλελέρ προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχθηκε και πήρε την κατοχή της μπάλας, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες πριν το ημίωρο. Το άστοχο σουτ του Τσακίρη στο 18’ δεν ανησύχησε τον Βρονταρά, ενώ για τους γηπεδούχους άουτ πέρασε η κεφαλιά του Λούρου στο 22’.

Η πρώτη μεγάλη φάση για την πρωταθλήτρια της ΕΠΣ Λάρισας καταγράφηκε στο 23’ όταν ο Κουβελάς έκανε μία εντυπωσιακή κούρσα να βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Βρονταρά, που κράτησε το «μηδέν» παραχωρώντας κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα είχαμε νέο τετ-α-τετ για την Α.Ε. Κιλελέρ με τον Βαγενά, αλλά και πάλι «νικητή» τον Βρονταρά, με τον Λάμπο να απομακρύνει στη συνέχεια τον κίνδυνο.
Οι φάσεις αυτές θορύβησαν τον κ. Θεοδώρου, που άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2, με τον Λάμπο δεξιό οπισθοφύλακα και τον Δημητριάδη μπροστά του στη μεσαία γραμμή, ενώ στην αριστερή πτέρυγα ο Παπαδόπουλος έπαιξε μπακ και ο Λούρος χαφ. Στις θέσεις των σέντερ μπακ έμειναν οι Γαλανόπουλος και Βέρτζος. Το 1-0 διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου, με τον Μαγνησιακό να έχει μία καλή στιγμή στο 42’, με το σουτ του Σιώμου που μπλόκαρε ο Κουτσιρίμπας.
Στην επανάληψη ο Μαγνησιακός έκανε διαχείριση του προβαδίσματός του και προσπαθούσε να «χτυπήσει» στην κόντρα. Μάλιστα, αν και δεν είχε την κατοχή της μπάλας, αυτός ήταν που έχασε σημαντικότερες ευκαιρίες για γκολ.
Με την είσοδο του Βουρδάκη αντί του Κρανιά το σύστημα παρέμεινε 4-4-2, αλλά έγιναν κάποιες εσωτερικές αλλαγές. Ο νεοεισελθών έπαιξε δεξιά στη μεσαία γραμμή, με τον Δημητριάδη να παραμένει στην πλευρά, αλλά να οπισθοχωρεί στην άμυνα. Όσο για τον Λάμπο, επέστρεψε στον άξονα της μεσαίας γραμμής ως παρτενέρ του Ψιάνου.

Στο 51’ ο Σιώμος τροφοδότησε τον Δημητριάδη που σούταρε άουτ, ενώ μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 χάθηκε στο 59’. Η φάση ξεκίνησε από τον Βρονταρά που έδωσε στον Ψιάνο. Αυτός με κεφαλιά-πάσα έβγαλε στην κόντρα τον Βλάχο, που μπήκε στην περιοχή και πιεζόμενος από τον Τσακίρη δεν μπόρεσε να σκοράρει, καθώς απέκρουσε ο Κουτσιρίμπας.
Τα λεπτά κυλούσαν με την Α.Ε. Κιλελέρ να έχει μία ανούσια υπεροχή. Όσο για τον Μαγνησιακό συνέχισε να ψάχνει γκολ σε αντεπιθέσεις. Και μπορεί το σουτ του Λάμπου στο 81’ που μπλόκαρε ο Κουτσιρίμπας να ήταν απλά μία τελική προσπάθεια, όμως νέα μεγάλη ευκαιρία σημειώθηκε στο 84’ για τους «κυανόλευκους». Ο Ψιάνος σέντραρε και ο Βλάχος από εξαιρετικά καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ. Πάντως, το 1-0 διατηρήθηκε ως το τέλος και φυσικά πανηγυρίστηκε δεόντως από τους παίκτες του Μαγνησιακού, αλλά και τους Βολιώτες φιλάθλους που κατέκλυσαν την κεντρική κερκίδα της θρυλικής «κλούβας». Μία ένταση ανάμεσα στους παίκτες κατά την αποχώρησή τους για τα αποδυτήρια δεν είχε συνέχεια με την επέμβαση των ψυχραιμότερων.

Διαιτητής: Τικόζογλου (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Αγγελόπουλος, Τυριακίδης (Μακεδονίας).
Κίτρινες: Παπαδόπουλος, Θεοδώρου (προπονητής)-Κουβελάς, Κατσάρας (προπονητής).
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βρονταράς, Δημητριάδης (73’ Χριστίδης), Παπαδόπουλος, Σιάτρας (15’ λ.τρ. Λούρος), Βέρτζος, Γαλανόπουλος, Ψιάνος, Λάμπος, Κρανιάς (46’ Βουρδάκης), Βλάχος, Σιώμος (64’ Λουκάι).
Α.Ε. ΚΙΛΕΛΕΡ: Κουτσιρίμπας, Β. Παπαγεωργίου (76’ Χατζησαββίδης), Μπαρούτας, Τσακίρης, Αντωνίου, Ντιντής (52’ Ν. Γκουγκουλιάς), Βαγενάς (36’ λ.τρ. Πανταζής), Παπαγεωργίου Θ. (76’ Αργύρης), Κατσαμάγκας (52’ Αναγνώστης), Χασομέρης, Κουβελάς.

Ισοπαλία στην Καλαμπάκα
Στο άλλο χθεσινό παιχνίδι ο Εορδαϊκός δεν κέρδισε στην Καλαμπάκα, μένοντας στο 0-0 με την τοπική ομάδα των Μετεώρων. Είναι ένα αποτέλεσμα που σαφώς άρεσε στους ανθρώπους του Μαγνησιακού. Από εκεί και πέρα ο Αστέρας Καρδίτσας πήρε με 3-0 στα «χαρτιά» το εκτός έδρας ματς με την ΕΠΣ Γρεβενών, ενώ ρεπό έκανε ο Αστέρας Σταυρού.

7. ΕΠΣ Γρεβενών – –
* Ρεπό δεν έκαναν οι ΕΠΣ Γρεβενών και Αστέρας Καρδίτσας.

Οι τελευταίες αγωνιστικές
Το πρόγραμμα των δύο τελευταίων αγωνιστικών είναι το εξής:
6η αγωνιστική (4/6): Μαγνησιακός-Μετέωρα, Α.Ε. Κιλελέρ-Αστέρας Καρδίτσας, Αστέρας Σταυρού-Εορδαϊκός, Ρεπό: ΕΠΣ Γρεβενών.
7η αγωνιστική (11/6): Αστέρας Σταυρού-Α.Ε. Κιλελέρ, Εορδαϊκός-Μαγνησιακός, Μετέωρα-ΕΠΣ Γρεβενών 3-0 α.α. Ρεπό: Αστέρας Καρδίτσας.