Μόνο ο Ολυμπιακός κέρδισε στην πρεμιέρα της Β’ Γυναικών στο βόλεϊ

Πρεμιέρα είχαμε στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας βόλεϊ των γυναικών και από τις ομάδες της Μαγνησίας μόνο ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να κερδίσει. Το συγκρότημα του Περικλή Ξύδη μετέβη στη Σκόπελο για να αντιμετωπίσει την νεοφώτιστη τοπική ομάδα και μετά από αγώνα «θρίλερ» επικράτησε με 2-3 σετ.

Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για το νικηφόρο αποτέλεσμα προσφέροντας θέαμα υψηλού επιπέδου και έντονες συγκινήσεις. Οι νησιώτισσες πήραν το πρώτο σετ με 25-18, αλλά οι «ερυθρόλευκες» είχαν την απάντηση επικρατώντας στο δεύτερο με 20-25. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-2 με 23-25, αλλά η Σκόπελος έφερε το ματς στα ίσα με 25-22. Έτσι, όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σετ όπου οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 10-8. Ωστόσο, η ομάδα του Ολυμπιακού έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 0-7 και έτσι πήρε το σετ με 10-15 και φυσικά τον αγώνα με 2-3.

Επειδή το ματς κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός κατέκτησε δύο βαθμούς και η Σκόπελος -που έκανε εξαιρετική προσπάθεια στο ματς- πήρε έναν πόντο.

Από εκεί και πέρα, Νίκη και Γ.Σ. Βόλου γνώρισαν εντός έδρας ήττες με 1-3 από τον Φιλαθλητικό/Λαρισαϊκό και 0-3 από τον Φοίβο Γιάννουλης αντίστοιχα, ενώ και ο Γ.Σ. Αλμυρού έχασε στα Τρίκαλα από τον Ασκληπιό με 3-0.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα: Νίκη-Φιλαθλητικός Λαρ. 1-3, Σπάρτακος-ΑΕΛ 3-2, Γ.Σ. Βόλου-Φοίβος 0-3, Σκόπελος-Ολυμπιακός Β. 2-3, Ασκληπιός Τρ.-Γ.Σ. Αλμυρού 3-0.