Με το… αριστερό ξεκίνησε το νέο έτος η ελλιπής Νίκη, έχασε 93-81 από τον Εθνικό Π.

Με κακοτυχία άρχισε για τη Νίκη το 2024, αφού αναγκάστηκε να δώσει τον πρώτο της αγώνα το νέο έτος στο Κλειστό «Π. Σαλπέας» χωρίς πλέι μέικερ. Έτσι υποχρεώθηκε σε ήττα με 93-81 από τον Εθνικό Πειραιά για την 11η αγωνιστική στον 2ο όμιλο της National League 1.

Πιο συγκεκριμένα ο Γυφτάκης προσβλήθηκε από κορωνοϊό, ενώ μικροτραυματισμό είχε και ο Στύλλας. Την τελευταία στιγμή τέθηκε «νοκ άουτ» και ο νεοαποκτηθείς Χρήστος Σαββίδης, που ανέβασε πυρετό, με συνέπεια ο Παναγιώτης Γκουγκουτούδης να χάσει σχεδόν ταυτόχρονα και τους τρεις πλέι μέικερ που είχε στη διάθεσή του.

Έτσι το μεγαλύτερο βάρος έπεσε στον Οικονομίδη (φωτό), ο οποίος όμως τραυματίστηκε και αποχώρησε στη δεύτερη περίοδο δυσχεραίνοντας ακόμη περισσότερο το έργο της βολιώτικης ομάδας.

Παρά την έλλειψη οργανωτή οι «κυανόλευκοι» βρίσκονταν μέσα στη διεκδίκηση της Νίκης. Μάλιστα έκαναν καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο επιθετικό πετυχαίνοντας 26 πόντους (25-26), αλλά μετά τον τραυματισμό του Οικονομίδη και τα φάουλ που φορτώθηκαν νωρίς οι Τάσσος και Βλαχογιάννης τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα.

Προκειμένου να προστατέψει τη ρακέτα ο Παναγιώτης Γκουγκουτούδης χρησιμοποίησε για πολλά λεπτά άμυνα «ζώνης», αλλά οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι. Έτσι μ’ ένα επιμέρους σκορ 22-12 στην τελευταία περίοδο πήραν τη νίκη με 93-81.

Δεκάλεπτα: 25-26, 45-38, 71-69, 93-81.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡ. (Χούμπαυλης-Δάλλας): Στρατόπουλος, Αμβράζης 5, Ιωάννου 15 (2), Μιχαήλ 4, Πολέμης 12, Γεωργοπαπαδάκος 11 (2), Σιγάλας 5 (1), Γκίκας 16, Ντουζίδης 15 (4), Θεοδωρίτσης 10 (1), Καραφαντής.

ΝΙΚΗ (Γκουγκουτούδης): Κουτίνας 19 (3), Βρεττάς 17, Κωστούλας 8 (2), Τάσσος 6, Βλαχογιάννης 17, Οικονομίδης 2, Βερτζάγιας 7, Μισαηλίδης, Σούκερας 5(1).

Ληξούρι-Αίολος Αγυιάς 72-70

Εθνικός Λιβ.-Πανελλήνιος 57-64

Τρίκαλα Μπ.-Νήαρ Ηστ 75-73

Εθνικός Π.-Νίκη 93-81

Πρωτέας Γρεβ.-Σοφάδες 51-79