«Λύγισε» ο ΠΑΟ στην «κόλαση» του Βελιγραδίου από τον Ερυθρό Αστέρα

paobc89

Σε ένα ματς θρίλερ στο Βελιγράδι ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός έχασε το βράδυ της Πέμπτης στις λεπτομέρειες με 69-67 από τον Ερυθρό Αστέρα για το Top 16 της Euroleague.

Ετσι, οι «πράσινοι» γνώρισαν την 4η ήττα τους σε 10 ματς, με τους Σέρβους στην κατάμεστη και «καυτή» «Kombank Arena» πήραν την 6η τους μέχρι στιγμής και έχουν ακριβώς τον ίδιο απολογισμό με την ελληνική ομάδα. Ωστόσο, οι γηπέδουχοι έχουν το προβάδισμα έχοντας κερδίσει και στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟ.

Πρώτους σκόρερ για τον Ερυθρό Αστέρα ο Κίνσεϊ με 19 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟ 17π. είχε ο εξαιρετικός και κομβικός για ακόμη ένα παιχνίδι Ουίλιαμς και 11 ο Ραντούλιτσα.

Καταστροφικό το τρίτο δεκάλεπτο για τους πράσινους (25-11 το επιμέρους σκορ) που βρέθηκαν ακόμα και στο -13. Εκεί μίλησε η μεγάλη κλάση του Γουίλιαμς ο οποίος με απίθανο ρεσιτάλ έγραψε το 55-55, αλλά οι κακές επιλογές και τα 4/22 τρίποντα δεν επέτρεψαν κάτι παραπάνω. Κι όλα αυτά παρά το γεγονός πως ο Αμερικανός με σουτ από τα 6,75 έδωσε προσωρινά το φιλί της ζωής (μειώνοντας σε 64-63), που εν τέλει δεν ήταν αρκετό, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές και το «τριφύλλι» όχι.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 28-31, 53-42, 69-67

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντονιτς): Κίνσεϊ 19 (1), Ντάγκουμπιτς 9 (1), Λάζιτς 2, Μίτσιτις 6, Σιμόνοβιτς 2, Γκούντουριτς 2, Γιόβιτς 4, Μίλερ 16 (1), Τσίρμπες 6, Στίματς 3

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Χέινς 5 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 4, Διαμαντίδης, Γκιστ 9 (1), Καλάθης 5, Κούζμιτς 5, Γουίλιαμς 17 (1), Χάντερ 4